Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Výzkum odhalil přesný věk, kdy začínáme ztrácet přátele

Udržovat přátelství není snadné, obzvlášť od té doby, co se naplno zapojíme do pracovínho procesu nebo založíme rodinu – času na hodinové telefonáty s kamarádkou nebo celovečerní posezení u vína už zkrátka tolik nezbývá, navíc je mnohdy těžké vzájemně zkoordinovat nabité programy. Podle aktuálního výzkumu ale začneme ztrácet přátele ještě dřív, než se vůbec usadíme a zpohodlníme. A není na tom vůbec nic špatného.

Ivona Šouralová | 7. 09. 2016

Podle společného výzkumu finské Aalto University School of Science a oddělení experimentální psychologie na Oxfordské univerzitě máme nejvíc přátel kolem 25. roku věku – a platí to jak pro ženy, tak pro muže. Pak jejich počet klesá. 

Jak na to výzkumníci přišli? Jako metodu zkoumání použili analýzu telefonních hovorů v různých časových intervalech – v průběhu jednoho měsíce, ale i celého roku. Zkoumaný vzorek přitom není zanedbatelný, činí na 3 miliony lidí. A vyšlo najevo, že nejvíc telefonnéch hovorů uskutečňují pětadvacetiletí.

Důvody, proč s vyšším věkem ubývá přátel, není těžké vystopovat. Nejen, že máme méně času, ale také už dovedeme lépe rozlišit, co a koho považujeme za důležité. „Lidé se více zaměřují na určité vztahy a ty se snaží udržovat a rozvíjet. A tak zatímco náš rodinný kruh se rozšiřuje, letmé známosti postupně odpadají,“ vysvětluje Kunal Battacharya, spoluautor studie z univerzity Aalto. O něco dřív podle něj začnou přicházet o přátele ženy, když se stanou matkami – jednoduše nejsou schopny stíhat všechny kamarádky, které doposud měly, nebo se jim zkrátka odcizí. 

Přátel prý rapidně ubývá po třicítce, kdy i muži začnou ztrácet kontakt se svými kámoši. Kolem 39. roku mají dokonce méně kamarádů, než ženy – z průzkumu vyplynulo, že zatímco muži volají průměrně dvanácti lidem, ženy patnácti. Důvodem je podle vědců i to, že ženy se rády druží nebo utužují vztahy s ostatními matkami či ženami, které jim nějakým způsobem pomáhají s výchovou dětí. Taková přátelství pro ně bývají investicí do budoucna a můžou trvat celý život. Mezi léty 44-55 přátel, alespoň těch na telefonu, pak výrazně ubývá, ačkoli ženy stále mají tendenci držet si jich víc.

Asi namítnete, že ne všechna volaná čísla jsou přátelé a ne každé přátelství se udržuje po telefonu. Co třeba ty stovky přátel a známých na facebooku, které mnozí z nás mají? Vědci, jakkoli si uvědomují, že i jejich výzkum má pouze kvantitativní výpověď, nepovažují množství přátel na sociálních sítítch za něco, co by ovlivnilo jejich závěry. „Naše přirozená mentalita je nastavená velmi komorně, je to taková vesnice. Internet nám sice umožňuje udržovat vztahy i na tisícikilometrové vzdálenosti, ale tisíc kilometrů vzdálené rameno asi není to pravé ořechové, když se potřebujete vyplakat,“ konstatuje profesor Robin Dunbar z Oxfordské univerzity. 

Zdroj: Quartz, CNN

ČTĚTE TAKÉ: 8 věcí, které bych chtěla říct svému třicetiletému já