Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Úžasné ženy

ÚŽASNÁ ŽENA Marie Šabacká: Štve mě zpochybňování klimatických změn

Jsou ženy podle ní více náchylné na chlad? Jak se vypořádává s extrémní zimou a jak zvládá náročné expedice? Podívejte se na další video rozhovor z cyklu Úžasné ženy Marianne, který vzniká ve spolupráci se značkou Eucerin. Tentokrát s polární vědkyní Marií Šabackou. A pozor, v článku si můžete i zasoutěžit.

Promotion | 14. 11. 2019

Marie Šabacká (39) je úspěšná polární vědkyně, která tráví až třetinu roku na Špicberkách. Při své práci se zabývá výzkumem života v ledovcích. To nám podle ní může pomoci poodhalit, jak by mohl vypadat život ve vesmíru. „Pokud tam nějaký je, pravděpodobně bude mít podobnou formu jako mikroorganismy v ledovcích na Zemi,“ tvrdí Marie, která při své práci sleduje, jak ledovce doslova tají před očima. Vliv člověka na klima na Zemi je podle ní nezpochybnitelný a všichni vědci se na tom shodují. „Globální oteplování se zlehčuje a štve mne to. Podle výzkumů za to mohou i celosvětová média, která dávají naprosto stejný prostor odborníkům jako těm, kteří to popírají. Přestože lidé, kteří klimatické změny popírají nemají žádné relevantní informace,“ tvrdí mladá vědkyně, která si vybrala dobrodružné povolání. Pohybuje se především mezi muži, musí umět mimo jiné řídit člun nebo střílet, aby se ubránila ledním medvědům. „Loni jsem se setkala s 18 medvědy,“ dodává s tím, že tato zvířata jsou velmi zvědavá a často se pohybují přímo v blízkosti vědeckých stanic.

Život bez sprchy i bez normálního jídla

Marie pracuje v extrémních mrazech, nejnižší teplotu zažila kolem minus 40 stupňů Celsia. V takovém mrazu i venku s vědci kempovala a dodnes má prý problémy s omrzlinami, které utrpěla. Na expedicích zvládá týdny bez sprchy a bez normálního jídla. „Nejvíc se po návratu těším kromě svých blízkých na svobodu. Na expedici totiž nemohu vyjít jen tak ven, aniž bych na sebe navlékla hromadu oblečení. A samozřejmě se těším i na teplou sprchu, “ říká vědkyně, která jednou přežila i pět dní bez vody, když se jí protáhla cesta po moři.

Úžasné ženy
Zákulisí natáčení

Tropické ledovce jako vášeň

Velkým tématem jsou pro Marii Šabackou tropické ledovce. Na jejich výzkum získala grant a na svou další expedici se chystá teď v lednu. Právě tropické ledovce tají kvůli klimatickým změnám nejrychleji a za pár let už nebudou existovat.

SOUTĚŽ

soutěž Eucerin

Ježíšek přišel dřív! Už nyní můžete soutěžit o vánoční balíčky s produkty Eucerin. Staňte se jednou ze tří výherkyň a získejte krásný dárek už v půlce prosince.

Zaregistrovat se můžete prostřednictvím formuláře níže.