Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Úžasné ženy

ÚŽASNÉ ŽENY: Topmanažerka Renata Mrázová

Jak zvládala práci a výchovu dvou dcer v Holandsku, kde žila sama bez manžela? Jak dokázala udržet rodinu pohromadě? A jak vzpomíná na období návratu do práce po mateřské? Co se jí tehdy nejvíc dotklo? Podívejte se na rozhovor z cyklu Úžasné ženy.

Promotion | 22. 08. 2019

"Nadávali mi do krkavčí matky, když jsem se vracela po porodu do práce."

„Když jsem se v roce 2013 vracela po třech měsících do práce, u okolí jsem se setkala s nepochopením. Někteří mi říkali, proč jsem si miminko pořizovala,“ líčí Renata Mrázová, která patří mezi naše nejúspěšnější manažerky ve světovém byznysu a několikrát se umístila v žebříčcích nejvlivnějších Češek. Tvrdí, že ženy v období po mateřské dovolené často raději upozadí své sny, aby nevybočovaly a nebyly terčem kritiky okolí.

"Ženy o sobě víc pochybují, než muži a neumí si říct o vyšší plat."

Nedávno se po čtyřech letech života v zahraničí vrátila zpět do České republiky a změnila práci. Období sabaticalu vyplnila splněním dětského snu a napsala s novinářkou Denisou Proškovou knížku o velkých Češkách s názvem Velké ženy z malé země. K sepsání ji inspirovala mladší dcera. Při čtení jiné knížky o známých ženách si totiž všimla, že mezi nimi nejsou žádné Češky a bylo jí to líto. A v projektu ji podpořil i manžel. „Manžel je můj velký životní mentor, který mě vždy podporuje. Když jsem se rozhodovala, zda knížku napsat, říkal mi, že mám jít do toho a vydání zpočátku zafinancoval,“ vzpomíná Renata Mrázová.

A byl to opět její manžel, který jí kdysi inspiroval k tomu, aby se nebála říct si o vyšší manažerskou pozici ve společnosti, kde dříve pracovala. „Byla jsem tehdy frustrovaná, nerozuměla jsem si se svým novým šéfem a když hledal někoho na manažerskou pozici, mrzelo mě, že si na mě nevzpomněl. Můj manžel mi tehdy řekl, ať se ho rovnou zeptám a řeknu sama, že bych měla zájem o povýšení. Když jsem pak za šéfem přišla, reagoval s úlevou a nepochopením, proč jsem to neřekla dřív?“ vypráví Renata Mrázová a dodává, že ženy se často bojí samy sebe prosazovat a čekají, až je někdo ohodnotí. Na rozdíl od mužů o sobě víc pochybují a neumí si třeba samy říct o vyšší plat. I to je jeden z velké mozaiky důvodů, proč jsou v České republice tak velké rozdíly mezi platy mužů a žen.

"Univerzální recept na správný životní balanc neexistuje."

Sama Renata se v tomhle směru věnuje osvětě, učí například na různých workshopech a školeních, jak zvýšit ženám pracovní sebevědomí. Mnoho metod se podle ní dá prostě naučit. Lidé se jí prý často ptají na to, jaký je správný recept na sladění pracovního a osobního života. Univerzální návod neexistuje. „Mělo by to být tak, aby byla sama žena spokojená. Aby neměla pocit, že se příliš věnuje práci a málo dětem nebo naopak. Rovnováhu si vytváříme každý sám v sobě, musí nám to vycházet dlouhodobě a musíme se cítit spokojení,“ tvrdí topmanažerka.

Nahlédněte do zákulisí natáčení