Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Úžasné ženy

Ženy, které se nebojí technologických výzev: Druhý ročník Women in Tech vstupuje do finále

Info ikona
Woman in Tech

Začátkem roku se devět talentovaných startupistek rozhodlo posunout své podnikání na zcela novou úroveň. Nyní, po několika měsících, už nadšeně pozorují první výsledky. Pomohl jim k nim také cílený mentoring a pestrá škála aktivit unikátního vzdělávacího programu Women in Tech, jehož druhý ročník končí v polovině prosince. Co účastnice ještě čeká a jak si akci chválí její organizátoři?

Promotion | 27. 11. 2023

Women in Tech je výběrový vzdělávací program společnosti Huawei a Hospodářské komory, jehož cílem je pomáhat rozvíjet technologický talent tam, kde je často upozaďován na základě genderových stereotypů a nedostatku podpory. Na tyto překážky totiž nezřídka naráží ženy, které se vydaly na vlastní podnikatelskou dráhu. Dnešní doba je prošpikovaná technologiemi, a tak s nimi nevyhnutelně přicházíme do kontaktu i téměř v každém byznysu. „Ačkoliv význam technologií při řešení společenských problémů stoupá, speciálních projektů, které podporují právě ženy v technologiích zatím tolik není,“ uvádí podnikatelka a ambasadorka programu Linda Štucbartová.

Info ikona
Woman in Tech

Potřeba sdílení a vytváření diverzity 

Situaci se rozhodla změnit Hospodářská komora, která prostřednictvím svého Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace připravila společně s Huawei specifické workshopy zaměřené nejen na efektivní využívání moderních technologií, ale také na celou řadu podnikatelských schopností od budování vztahů s investory, až po komunikaci projektu či jednání o grantech. To vše v prostředí, které je navržené na míru účastnicím a stojí na vzájemné podpoře.  

„Do programu Huawei Women in Tech jsem vstoupila s vizí učit se od inspirativních žen a sdílet své zkušenosti s ostatními účastnicemi,“ říká Jaroslava Šnejdarová, zakladatelka oděvní značky WoMum. Nejde přitom jen o zkušenosti s úspěchem, jako obrovskou výhodu vnímá i vzájemné sdílení negativních věcí, například obav. To umožňuje problémy snáze překonat, najít řešení a pokračovat dál ještě silnější. 

Posílení postavení žen v oblasti technologií pak přirozeně pomáhá dosáhnout větší diverzity v celém odvětví. „Pokud to vezmu čistě z pohledu produkťačky, větší diverzita zejména ve vývoji softwaru utváří lepší porozumění potřebám trhu – ve kterém jsou logicky zastoupena obě pohlaví – a vývoj lépe vyhovujícího produktu,“ uvádí produktová manažerka aplikace Preventivka a další z účastnic Adéla Sedláčková. „Diverzita pomůže nejen ženám, ale i technologickému průmyslu samotnému,“ souhlasí Martina Staimmer, zakladatelka platformy ZenSpace. 

Info ikona
Woman in Tech

Aktivity šité na míru 

Při vstupu do programu byly podnikatelské projekty všech účastnic na zcela rozdílné úrovni. Zatímco některé již měly v ruce produkt, jiné potřebovaly pomoct s kvalitní prezentací pro investory nebo teprve zvažovaly nastavení celé vizuální komunikace. „Vymyslet program, který by byl záživný a přínosný pro všechny letošní účastnice nebylo vůbec jednoduché. Ale podle zpětné vazby věříme, že se nám to povedlo,“ říká Gabriela Löbel, manažerka pro CSR aktivity ve společnosti Huawei. 

Společný program tak obsahoval vše, co se v podnikatelském prostředí hodí v jakékoliv situaci. Jednalo se například o školení na práci s platformou LinkedIn, workshop týkající se umělé inteligence, nebo praktického průvodce Excelem. Součástí bylo také setkávání s úspěšnými osobnostmi. Mezi hosty se objevil chirurg Tomáš Šebek, který má za sebou šest zahraničních misí s Lékaři bez hranic, nebo Renata Mrázová, kterou časopis Forbes označil za jednu z nejvlivnějších českých žen.  

„Vnímat esprit a charisma vrcholných českých manažerek pro mě mělo nesmírný přínos,“ prohlásila po setkání Eva Dubinská Broschová. „Jejich drive snoubený s obrovskou dávkou empatie a lidskosti je pro mě neuvěřitelnou inspirací.“ 

Společné aktivity na jedné straně byly vyváženy komplexním poradenstvím, v rámci kterého měla každá z účastnic k dispozici svého vlastního mentora. Tak mohla být jednotlivým projektům věnována cílená péče přesně tam, kde to bylo nejvíc potřeba. „Díky pravidelným setkáním s mentorem dostávám do profesního života řád a strukturu. A především mě učí byznys pohled,“ pochválila Marie Froulíková, jejíž platforma KudyKampus pomáhá nasměrovat žáky středních škol ke kariéře či dalšímu studiu. Práci s mentory ocenila i řada dalších, včetně Vlaďky Steinové: „Velké plus je to určitě ve smyslu morální podpory a náhledu z hlediska komunikace a segmentace trhu.“ 

Info ikona
Women in Tech

Platforma pro absolventky 

V rámci již druhé inspirativní byznys snídaně si účastnice programu Women in Tech vyzkoušely prezentovat svůj podnikatelský záměr potenciálním investorům a čeká je mimo jiné také závěrečné vyvrcholení programu, které s sebou ponese ocenění nejúspěšnějších projektů. Tím ale společná cesta končit nemusí.  

„Pro absolventky programu je k dispozici platforma, v rámci níž je možné se dále rozvíjet, navzájem se inspirovat, podporovat a stát modelem dalším cílevědomým ženám, které se rozhodnou pro účast v programu,“ vysvětluje Gabriela Löbel. Společnost Huawei i Hospodářská komora tak nadále hodlají krůček po krůčku rozšiřovat zapojení žen do technologického světa, upevňovat jejich dovednosti a dokázat, že i v tomto odvětví je místo pro všechny. 

 

Měření