Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Bydlení: Novinka ve starém znění

Info ikona
Roubenka na zelené louce

Co nastane, když vnuk vylétne ze starého hnízda, osamostatní se, ožení, ale ctí rodinnou víkendovou tradici? „Pak se na úpatí kopce Ondřejník objeví fungl nová roubenka à la babička,“ směje se Jan Struhala, duchovní otec i majitel stavení.

Jana Kantorová | 26. 05. 2023

TEXT: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Moje chalupa na zelené louce, můj splněný sen. Tak lze shrnout vztah Jana Struhaly, ostravského překladatele a inženýra, k jeho komfortní roubence. Proč? „Děda koupil v 80. letech minulého století stavení v Horní Bečvě. Horskou roubenku na polosamotě, kam jezdila celá rodina,“ míní energický muž, který v té chalupě trávíval i prázdniny. A tenhle druh stavby si zamiloval. Leč rodina se rozrůstala, i on si pořídil svou. „Kolem roku 2015 jsem si řekl, že obstarám roubenku vlastní,“ líčí cestu sem. Manželku musel přesvědčit, o chalupě nechtěla slyšet. Milá Venezuelanka Orianna je městský člověk, víc než Honza. 

Galerie: Roubenka jako splněný sen
Mohlo by se vám líbit

U počítače na chalupě 

Další lákavá vidina, která Honzu popoháněla ke shánění. Vše dopadlo, jak mělo. Rozčísla to oslava Orianniných třicetin v roubence – penzionu Hukvaldy. „Tam jsem řekla, že když chalupu, tak takovou, takto vyzdobe- nou,“ připustí půvabnou, španělsky měkkou češtinou. Vzhledem k tomu, že dcerky manželů trpí alergiemi, padlo definitivní resumé – postavíme roubenku novou, až seženeme v Beskydech pozemek s výhledem do údolí i na hory. To netrvalo dlouho, byť s jistou peripetií. „Koupili jsme tady od souseda 1600 metrů čtverečních, přivedli na ně elektřinu, zajistili ve třiceti metrech vodu a na pozemku postavili s pomocí Terezy Bartulcové (majitelka chalupy v Hukvaldech, pozn. red.), Zdeňka Harabiše, okolních fortelných řemeslníků a designérky Anety Lacinové roubenku,“ míní Honza. Stavba začala roku 2018, nakrátko se přerušila, což ale nic nezměnilo na cíli majitelů mít dokonalou chalupu

Mohlo by se vám líbit

Preciznost v každém rohu 

V objektu se mísí tři barvy dřeva – dubová podlaha, smrkové tmavší zdi a světlejší strop. Prostor rozjasňují bílá dřevěná okna s širším parapetem a světlejší nábytek. „Jeho autora jsem potkal náhodou na Tenerife. A on je přímo odsud z obce! Zprvu jsem ho zkoušel, přišel mi na machra moc mladý, ale přesvědčil,“ tvrdí Honza o místním truhláři. 

Mohlo by se vám líbit

Spousta srdcí pro rodinu 

Do roubenky, jejímuž interiéru vládne bílá, modrá a červená, jezdí rodina víkend co víkend. Děti to tu zbožňují. „Interiér byl v gesci mé a designérky, teď přijde na řadu zahrada, tu si bude řídit Orianka,“ ukazuje hlava rodiny na manželku. „Už se těším! Miluju hodně zeleně, kytek, protože jsem z oblasti, kde je poušť,“ nadchne se krásná tmavovláska. Detailem, který je tu jakýmsi znakem, jsou srdíčka. Na dlaždičkách, rámu zrcadla, židlích... V kombinaci s obrázkem ,Bůh žehnej tomu domu‘ to značí, že tady se žije a odpočívá v pohodě, lásce a toleranci. „Chceme si to tu užít, ale jezdíme i jinam, tak rádi naši úžasnou chalupu půjčíme spřízněným duším,“ objasňuje majitel s tím, že víc prozradí web Roubenkaondrejnik.cz. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku