Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Bydlení: Novinka ve starém znění

Co nastane, když vnuk vylétne ze starého hnízda, osamostatní se, ožení, ale ctí rodinnou víkendovou tradici? „Pak se na úpatí kopce Ondřejník objeví fungl nová roubenka à la babička,“ směje se Jan Struhala, duchovní otec i majitel stavení.

Jana Kantorová | 26. 05. 2023

TEXT: MICHAELA ŠMERGLOVÁ 

Moje chalupa na zelené louce, můj splněný sen. Tak lze shrnout vztah Jana Struhaly, ostravského překladatele a inženýra, k jeho komfortní roubence. Proč? „Děda koupil v 80. letech minulého století stavení v Horní Bečvě. Horskou roubenku na polosamotě, kam jezdila celá rodina,“ míní energický muž, který v té chalupě trávíval i prázdniny. A tenhle druh stavby si zamiloval. Leč rodina se rozrůstala, i on si pořídil svou. „Kolem roku 2015 jsem si řekl, že obstarám roubenku vlastní,“ líčí cestu sem. Manželku musel přesvědčit, o chalupě nechtěla slyšet. Milá Venezuelanka Orianna je městský člověk, víc než Honza. 

Galerie: Roubenka jako splněný sen
Mohlo by se vám líbit

V chatařské oblasti postavili ve dvou lidech mini domek s výhledem na nedalekou Šumavu

Jak může vypadat chatka hodná 21. století? My už to víme! Může být červená s rafinovanou křivkou, otevřenou dispozicí a nemusí být drahá.
marianne.cz

U počítače na chalupě 

Další lákavá vidina, která Honzu popoháněla ke shánění. Vše dopadlo, jak mělo. Rozčísla to oslava Orianniných třicetin v roubence – penzionu Hukvaldy. „Tam jsem řekla, že když chalupu, tak takovou, takto vyzdobe- nou,“ připustí půvabnou, španělsky měkkou češtinou. Vzhledem k tomu, že dcerky manželů trpí alergiemi, padlo definitivní resumé – postavíme roubenku novou, až seženeme v Beskydech pozemek s výhledem do údolí i na hory. To netrvalo dlouho, byť s jistou peripetií. „Koupili jsme tady od souseda 1600 metrů čtverečních, přivedli na ně elektřinu, zajistili ve třiceti metrech vodu a na pozemku postavili s pomocí Terezy Bartulcové (majitelka chalupy v Hukvaldech, pozn. red.), Zdeňka Harabiše, okolních fortelných řemeslníků a designérky Anety Lacinové roubenku,“ míní Honza. Stavba začala roku 2018, nakrátko se přerušila, což ale nic nezměnilo na cíli majitelů mít dokonalou chalupu

Mohlo by se vám líbit

Roubenka nazývaná U ovečky na konci vesnice má typický tradiční vzhled a nikdo nepozná, že má dostavěné jedno křídlo

Sen o bílých Vánocích se každoročně plní Kateřině Záhořové v roubence na Bublavě v Krušných horách. Když nasněží, spojí se smetanově bílá uvnitř s odlesky třpytivého sněhu a romantické prázdniny mohou začít.
marianne.cz

Preciznost v každém rohu 

V objektu se mísí tři barvy dřeva – dubová podlaha, smrkové tmavší zdi a světlejší strop. Prostor rozjasňují bílá dřevěná okna s širším parapetem a světlejší nábytek. „Jeho autora jsem potkal náhodou na Tenerife. A on je přímo odsud z obce! Zprvu jsem ho zkoušel, přišel mi na machra moc mladý, ale přesvědčil,“ tvrdí Honza o místním truhláři. 

Mohlo by se vám líbit

Bydlení v ráji: Chalupa ve stínu lípy

Manželský pár snil o pohodlné horské chalupě s velkými okny. Sen si Hanka s Radimem splnili na svažitém pozemku s panoramatickým výhledem na Jeseníky.
marianne.cz

Spousta srdcí pro rodinu 

Do roubenky, jejímuž interiéru vládne bílá, modrá a červená, jezdí rodina víkend co víkend. Děti to tu zbožňují. „Interiér byl v gesci mé a designérky, teď přijde na řadu zahrada, tu si bude řídit Orianka,“ ukazuje hlava rodiny na manželku. „Už se těším! Miluju hodně zeleně, kytek, protože jsem z oblasti, kde je poušť,“ nadchne se krásná tmavovláska. Detailem, který je tu jakýmsi znakem, jsou srdíčka. Na dlaždičkách, rámu zrcadla, židlích... V kombinaci s obrázkem ,Bůh žehnej tomu domu‘ to značí, že tady se žije a odpočívá v pohodě, lásce a toleranci. „Chceme si to tu užít, ale jezdíme i jinam, tak rádi naši úžasnou chalupu půjčíme spřízněným duším,“ objasňuje majitel s tím, že víc prozradí web Roubenkaondrejnik.cz. 

Mohlo by se vám líbit

Chata, která je malá zvenku, ale prostorná uvnitř

Když si mladá norská dvojice našla krásný, ale hodně členitý pozemek na okraji fjordu Beitstadfjorden, věděla, že chata, která tu jednou bude stát, nemůže být jen tak ledajaká. Musí jim nabídnout pohodlné zázemí po dlouhých tůrách, které mají tak rádi a ochranu před rozmary norského počasí. Musí vypadat tak, aby zapadla do krajiny a rozhodně musí umožnit panoramatický výhled do nádherné přírody.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou