Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Na skok na švédském venkově

Info ikona
Se svolením Heleny Dahl

Klasické švédské domky nejsou kouzelné jen zvenčí, ale uvnitř často ukrývají interiér, který se téměř nezměnil dlouhá staletí. Nechybí ale šikovně zakomponované moderní vychytávky. Do jednoho takového domku nás pozvala Helena Dahl.

Terezie Benoni | 3. 02. 2023

„Je mi 36 let a pracuji jako učitelka v mateřské škole. Mám dva syny, kterým je 13 a 10 let a partnera Roberta, který pracuje jako tesař,“ popisuje Helena Dahl svou domácnost, kterou obývají ještě dva psi a dvě kočky. „Miluji rekonstruování budov, a hlavně bleší trhy. Bydlíme v malém domku ve švédské vesnici Östtuna, kousek od řeky a lesa. Dům byl postavený už v roce 1901 a kuchyň s koupelnou byly přistavěny v roce 1955. Původní zůstala hala a dřevěná stěna v obývacím pokoji. Vstupní dveře jsou také původní, jen jsme je společně s Robertem repasovali,“ popisuje Helena.

Galerie: Tradiční švédská dřevostavba

Náročné opravy stály za to

Malý tradiční švédský domek obytnou plochu asi 80 m². V přízemí jsou dvě ložnice, kuchyň, jídelna, koupelna a obývací pokoj. V podkroví může rodina využívat ještě dvě ložnice. „Když jsme dům pořídili, byl ve velmi špatném stavu. Strávili jsme spoustu času opravami, aby si udržel svůj dobový vzhled, ale zároveň nechyběly moderní vymoženosti, bez kterých už bychom žít nechtěli,“ vysvětlují majitelé. „Nejbližší je mi venkovský styl bydlení a tradiční věci z konce 18. století až do 20. let. Téměř výhradně pořizují použitý nábytek, a to většinou na různých aukcích. I u mě doma ale najdete kousky z Ikea. Je pro mě důležité, aby tu byla neustále klidná a útulná atmosféra, kde budeme rádi s rodinou i přáteli trávit čas,“ uzavírá Helena.

www.instagram.com/helenastorp

Zdroj článku