Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Rustikální prvky v kurzu. Současným trendem jsou venkovské kuchyně

I když se může zdát, že rustikální styl je passé a všem domovům po světě vládne moderní minimalismus, není to tak – venkov stále žije a dobrou zprávou pro všechny milovníky designu a zařizování interiérů je, že se dá skvěle kombinovat s ostatními styly. Prvky venkovského způsobu života se nehodí jen pro letní sídla, chalupy či sruby, vyjímají se naopak i v městských bytech – třeba v kuchyních.

Jana Kantorová | 14. 07. 2023

V současné době se vrací do kurzu oblé tvary nábytku, moderní spotřebiče z nerezové oceli, velké víceúčelové prostory a čistota linií, tvaru i barev. Jednoduchost a uměřenost dýchá téměř z každého koutu moderního interiéru, avšak nevýhodou tohoto stylu bývá, že působí chladným a neosobním dojmem. „Strohou, neosobní modernu umí skvěle narušit rustikální styl, který dokáže z vašeho domova vyčarovat útulnou a harmonickou oázu,“ říká Anke Glut, interiérová designérka původem z Německa, která svůj osobní i pracovní život spojila s Českou republikou. Věnuje se už mnoho let návrhům komerčních i rezidenčních prostor.

V posledních letech vzrostl zájem o rustikální bydlení. Pokud si v tomto stylu zařídíte například kuchyň, pak věřte, že venkovský ráz tohoto společenského centra každé domácnosti vdechne pohodovou atmosféru celému domovu.

Galerie: Trendem jsou rustikální kuchyně
Mohlo by se vám líbit

Bílá kuchyně je zcela nadčasová a v tomto čtyřpokojovém je klidnou oázou

Rodiče, dvě děti a vytříbený vkus. To vás čeká, když otevřete dveře tohoto devadesátimetrového bytu, který se jeho majitelé rozhodli zařídit v minimalistickém skandinávském stylu.
marianne.cz

Jak vypadají rustikální kuchyně?

Na rozdíl od jiných stylů kuchyní, ty venkovské bývají zdobné. Najdeme je hlavně v detailech, jako jsou květinové ornamenty nebo vyřezávané úchyty.Klíčové je sepětí s přírodou, které musí být patrné na první pohled. Mnozí tento styl odsuzují v domnění, že je přežitý a kvůli své zastaralosti nemá v moderním světě uplatnění. Ve skutečnosti však má přes svůj až starožitný vzhled, evokující návrat do minulosti, současný smysl pro funkčnost a upotřebení. Nemusíte se tedy bát, že přívlastek venkovský rovná se nepraktický,“ radí Anke Glut. Rustikální styl se ještě dále liší. Nemusíte se tedy omezovat na jedno, základní pojetí. Můžete si vybrat ze široké nabídky dalších rustikálních kuchyní ve stylu francouzském, tedy Provence, anglickém nebo typicky severském. Jednotlivé styly jsou z velké části ovlivněny konkrétním způsobem života a podle toho jsou také řešené.

Mohlo by se vám líbit

Kuchyně, jídelna a obývací pokoj v jednom jediném bloku

Malý prostor je vždycky velkou kreativní výzvou. Tentokrát se jako jediné řešení, jak do dvacetimetrové průchozí místnosti vměstnat tři rozdílné funkční prostory, ukázal multifunkční blok. Jako ze švýcarského nože vytáhnete, co zrovna potřebujete.
marianne.cz

Dřevo, kameny i sklo a kov

„Venkovský styl je očištěný od všelijakého balastu a designérských pokusů. Je čistý a příznačné jsou pro něj přírodní prvky jako dřevo a kámen, které překvapivě ladí i s moderními prvky, proto se určitě nebojte jejich mísení. Příroda má obrovské nerostné bohatství a právě různé druhy kamenů se mohou stát klíčovým prvkem rustikální kuchyně, například v podobě obložení stěn nebo krbu. Základním materiálem je vmasivní dřevo,“ dodává Glut.

Kromě dřeva a kamenů se často používá také porcelán, sklo a kov. Venkovský dojem vytvoříte výběrem vhodných barev. Poté postačí už jen pár doplňků, jako třeba proutěné koše, domácí bylinky v květináčích nebo porcelánové nádobí, a rustikální kuchyně je na světě.

Mohlo by se vám líbit

Dlouho snili o rekonstrukci staré panelákové kuchyně, co se ale designérce podařilo, nečekali ani v nejmenším!

Hajasovi si původně představovali kuchyni v odstínech zelené a šedé. Designérka jim však doporučila nadčasovější řešení, které se dá v budoucnosti snadno uzpůsobit proměňujícímu se vkusu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Chaty a chalupy
Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Starou chalupu opravili s ohledem na moderní požadavky i tradici. Nechybí ani pec!

Chaty a chalupy
Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Zachránili přes 300 let starou chalupu s osudem jako z filmu. Je z ní nádherné bydlení

Chaty a chalupy
Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Chaloupku postavili s ohledem na tradice i moderní potřeby. Vzniklo dokonalé spojení

Dům
 Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace

Luxusní zahradní dům s bazénem v srdci přírodní rezervace