Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Víkendové bydlení ve věži středověké tvrze, které je splněním klukovského snu

Info ikona
Pracovna pána domu

Jestliže si někdo jako malý kluk stavěl z papíru modely hradů, jako to dělal Ondřej Slačálek, není divu, že až dospěje, zatouží po nějakém objektu, na kterém může jeho tvůrčí duch svobodně rozpřáhnout křídla.. A právě takový našel po dlouhém hledání ve středočeském městečku Malešov.

Eva Všetíčková | 11. 02. 2024

Kroniky se o něm poprvé zmiňují začátkem 14. století, kdy zdejší tvrz obývaj jistý Přibyslav a u něhož počátkem století patnáctého Jan Žižka porazil vojsko pražanů. Zhruba o šest století tu koupil Ondřej od obce zpustlou tvrz, kterou znal už jako malý kluk, jelikož pochází z nedaleké Kutné Hory. Když se po studiích v zahraničí vrátil domů, zatoužil po nějakém menším, nevyužívaném, ideálně gotickém objektu, který by zvládl opravit. Až když objel prakticky celou republiku, pokorně se vrátil do Malešova ke tvrzi, která ačkoli od roku 1985 jen chátrala, měla unikátní polohu – na skále u rybníka, ve vsi, ale přesto trochu bokem.

Romantické bydlení ve středověké tvrzi

Touhy a plány

Ondřej si předsevzal, že tvrz bude centrem zdejšího společenského života tak jak tomu bývalo za života šlechty a proto chtěl nejdřív zprovoznit její spodní dvě patra. Souběžně s jednáním s památkáři – nejdřív bylo totiž potřeba opravit střechu a pobořené hradby – mu pomáhali s vyklízecími pracemi kamarádi. Poté se do prací výměnou za stavební výpomoc zapojili přátelé středověkého šermu. Pak ale Ondřej poznal svou budoucí ženu, oženil se a na svět přišly děti, takže nazrál čas vytvořit víkendové bydlení pro rodinu. Na tvrzi zbývala ještě dvě volná patra a podkroví, takže dispozice budoucí chalupy byly jasně dané. Jejich podobu si Ondřej po konzultaci s architektkou navrhl sám  a souběžně s řemeslníky se pustil do práce.

Info ikona
Kuchyně i jídelna jsou součástí hlavního obytného prostoru

Nápaditě využitý čtvercový půdorys tvrze

V nejspodnějším patře se nyní nachází pracovna a prostory, které nevyžadují výhled do krajiny – technická místnost, šatna a koupelna. Většina zdejšího společného života se však odehrává o patro výš. Tam je největší, čtvercový prostor, který je zároveň kuchyní, jídelnou, obývákem i dětskou hernou. Jeho čtyři okna míří na všechny světové strany, takže sem dopadá proměnlivé světlo od rána do večera a nerozdělují jej žádné příčky. Odsud je také nádherný výhled na rybník, vodní nádrž, nádvoří i podhradí. Kuchyň je dílem místního truhláře a další nábytek pak kombinací starých kusů, zajímavých i moderníh kousků. V nejhořejším patře, pod věžičkou je místo už jen pro dětský pokoj, rozlehlou koupelnu a rodičovskou ložnici.

Info ikona
V obývací části se mísí staré s moderním

Nespěchat se vyplácí

Než se víkendové rodinné bydlení dotáhlo do podoby, se kterou jsou Slačálkovi spokojení, nějakou dobu to trvalo. "Čas dává člověku prostor nad věcmi přemýšlet, měnit názory a inspirovat se i jinde," říká Ondřej a dodává, že se současnou podobou jsou on i jeho rodina spokojeni. Navíc také splnil, co si předsevzal při koupi tvrze. Od jara do zimy nabízí v jejích dvou spodních patrech prohlídky a různé akce pro veřejnost, například středověké trhy či dobývání tvrze. Z jeho iniciativy se v městečku podařilo znovu otevřít pivovar, podíl má také na zdejším muzeu, které líčí historii Malešova v cimramnovském stylu.

 

Zdroj: Venkov a styl

Zdroj článku