Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Ze zbořené stodoly postavili v Jeseníkách dům pro rodiče

Info ikona
Dům pro rodiče

Dům je určen pro starší pár, rodiče čtyř již dospělých dětí, kteří se po životě stráveném v betonovém výškovém bytě rozhodli splnit svůj sen o bydlení v domě se zahradou.

Terezie Benoni | 17. 11. 2022

Dům se nachází v centru Staré Červené Vody, v bývalých Sudetech v Jeseníkách. Dřív tu stál statek se zemědělskými zařízeními, byla tu klasická stodola a stáje. „Rozhodli jsme se ponechat žulové stěny stodoly jako památku na velké kamenické zdivo původních obyvatel. Rodinný dům, který byl obložen smíšeným zdivem ze slínu a cihel, však již byl zchátralý a nebylo ho možné zachránit. Většina kamenů nebyla odvezena na skládku, ale byla recyklována a použita jako výplň pro gabionové oplocení,“ popisují autoři projektu ze studia TRI.ŠTRNÁST architekti. Mezi původní žulové stěny stodoly byl umístěn nový dřevěný dům. „Mezi novou a původní budovou byla zachována odvětraná mezera, která byla shora zakryta oplechováním. Stavbu domu příčně doplnila výstavba ateliéru / garáže. Mezi domem a ateliérem vzniklo multifunkční „náměstí“, střed celého pozemku. Je zde možné usušit si prádlo nebo udělat malou kutilskou práci, mohou si tu hrát vnoučata nebo se setkat širší rodina.“

Galerie: Dům pro rodiče
Mohlo by se vám líbit

Splnili si sen o bydlení se zahradou

Dům je určen pro starší pár, rodiče čtyř již dospělých dětí, kteří se po životě stráveném v betonovém výškovém bytě rozhodli splnit svůj sen o bydlení v domě se zahradou. Dům není podsklepený, má jedno patro a podkroví. Celková zastavěná plocha domu je 66 metrů čtverečních. „První patro je nastaveno pro rodiče. K dispozici je vstupní hala, koupelna, technická místnost, obývací pokoj s jídelnou a kuchyní a ložnice. Očekávají se pohybové limity obyvatel v budoucnu, takže celé patro je bez jakýchkoli prahových hodnot a invalidní vozík se může v koupelně otočit,“ popisují autoři projektu. Schodiště ve vstupní hale vede do obytného podkroví. Zde je jeden velký pokoj, který slouží jako ložnice pro návštěvy. 
 

Zdroj článku
Mohlo by se vám líbit