Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Kouzlení s barvami na plátně

Info ikona
Poznejte kouzlo batiky

e jste už dávno zapomněli, jak jste si kdysi na tričkách vytvářeli terče technikou zvanou batika? Nevadí, rádi vám připomeneme, že tímto způsobem mohou vzniknout hezké dekorace.

Jana Kantorová | 10. 05. 2023

Styling a realizace: MARKÉTA ZINDULKOVÁ 

Základní podstatou této výtvarné techniky, jejíž historie sahá až do starověkého Egypta, je zamezení přístupu barvy na určitá místa. Můžeme toho docílit různými metodami. Podle nich rozlišujeme a pojmenováváme batikovací techniky. Látky lze překrýt voskem, mačkáním, vyvazováním, skládáním, prošíváním nebo kombinacemi těchto metod. To, co se na batikování oceňuje nejvíc, je absolutní neopakovatelnost vzoru

Potahy na polštář  

Budete potřebovat: bavlněný potah na polštář, textilní sprej Cadence různé barvy, štětec, provázek, dřívka, svěrky, gumičky  

  1. Potah na polštář rozložte a vyžehlete, aby byl rovný, bez záhybů. Pak obal složte – způsob složení obalu předznamená výsledný barevný vzor.  
  2. Poté naneste barvu, buď nastříkáním sprejem, nebo štětcem (množství a umístění barvy můžete lépe kontrolovat). Nechte dobře zaschnout, klidně i dva dny. Je-li látka ještě mokrá, bude se barva dále rozpíjet a vzor se změní, případně úplně zmizí.  
  3. Složený potah zajistěte pomocí dřívek a gumičky či provázku nebo pomocí svěrek. Zajištění musí být co nejpevnější, aby se barva nepropila do míst, která mají zůstat bílá nebo jen lehce zbarvená.  
  4. Pokud nemáte k dispozici více odstínů zelené barvy, můžete ji ztmavit nebo přidat další barevný odstín dodáním černé či šedé. 
  5. Po zaschnutí barvy uvolněte svorky či provázky, látku rozložte a zkontrolujte, zda je opravdu suchá. Pokud ne, co nejrychleji ji dosušte fénem, aby se barvy nezačaly na mokré látce rozpíjet.  
  6. Pro zafixování barvy potah žehlete z každé strany zhruba 5 minut na maximální teplotu, nejlépe přes pečicí papír.  
Galerie: Jak se naučit batikovat
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Sazeničkám cedulky sluší

Aby měl zahradník dobrý přehled o tom, co mu vyrůstá v záhonech, hodí se šikovné zápichy. Vyrobte si je s námi!
marianne.cz

Mezi nejklasičtější a nejrozšířenější způsoby dekorování barvami patří vázaná batika. Jde vlastně o svazování látky a její následné barvení za účelem vzniku různých vzorů. Proces zavazování a barvení se dá i několikrát opakovat podle libosti. Po konečném barvení nechte balíček uschnout, pak zbavte látku provázků a barvu zafixujte důkladným přežehlením.  

Károvaný ubrus  

Budete potřebovat: bavlněnou látku, textilní sprej Cadence ve vámi zvolené barvě, štětec, provázek, gumičky, plochá dřívka různé šířky (zdravotnická dřívka, dřevěná míchátka či dřívka od nanuku)  

  1. Látku několikrát přeložte, nejprve jako harmoniku a potom do tvaru trojúhelníku – docílíte tím úhlopříčných linek na ubrousku. 
  2. Poskládaný tvar důkladně zafixujte gumičkami. Pokud zafixování není dostatečně pevné, ještě dotáhněte pomocí provázku.  
  3. Ke všem třem stranám seshora i zespoda přiložte ploché dřívko a pevně svažte provázkem. Různé skládání látky si můžete předem vyzkoušet na papíře. Když fixem obarvíte přeložené hrany a papír rozložíte, uvidíte, jak bude výsledný vzor zhruba vypadat. 
  4. Na hrany složené látky naneste sprejem nebo štětcem barvu a nechte ji dobře zaschnout. Pokud chcete dosáhnout většího propití barvy do látky, můžete tyto hrany – přečnívající za fixovacími dřívky – krátce namočit do vody.  
  5. Až barva zcela uschne, odstraňte dřívka a ubrousek rozložte
  6. Po rozložení barvu zafixujte přežehlením přes pečicí papír.  
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad – vyrobte si tradiční, ale stále funkční březové koště

Zimní procházky si můžete zpestřit stříháním pružných březových větviček. Doma pak z nich zkuste vyrobit praktické koště na zametání zápraží. Naučíme vás jak na to.
marianne.cz

Batikování je zkoušení

I když si nejste jistí, jak bude látka po rozbalení vypadat, nezoufejte. Zkušenosti získáte praxí a časem přijdete i na vlastní metody, jak dosáhnout nejlepšího výsledku.  

Šibori znamená v japonštině muchlání nebo mačkání. Vzory této letité barvicí techniky proto vznikají skládáním, vrásněním, šitím či stáčením a dále pak uzlováním a svazováním. Výsledný efekt však stojí za to...  

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad – vytvořte si dřevěná tiskátka pro originální bytový textil

Natištěné, bílohnědé stromečky vás zaručeně překvapí. Jsou geniálně jednoduché a skoro nenápadné, a přitom promění obyčejný ubrus, závěs či ubrousek v kus, který bude naprostým originálem.
marianne.cz

Kouzelné a neopakovatelné vzory jemné batiky – to je technika šibori. Patří mezi tradiční techniky zdobení hedvábí. Vzory vzniklé skládáním, vrásněním, šitím, stáčením, uzlováním a svazováním látky vycházejí většinou z přesných geometrických tvarů, čímž vzniká dokonalá symetrie vzorů. Jedná se o techniku poměrně snadnou, kterou klidně zvládne i naprostý začátečník.  

Zebrovaný ubrus  

Budete potřebovat: čtvercovou bavlněnou látku (textilní ubrousek nebo prostírání), textilní sprej Cadence, štětec, provázek, hladkou trubku (nejlépe plastovou)  

  1. Látku namotejte na trubku nakoso, začněte uprostřed jedním cípem. Na kraj trubky přivažte konec provázku a několikrát jím omotejte látku, smyčky by měly být ve vzdálenosti zhruba 1 cm. Pak kousek látky s namotaným provázkem shrňte ke kraji co nejtěsněji k sobě. Omotejte provázkem další kus látky a opět shrňte k sobě. Takto omotejte a shrňte k sobě celou látku na trubce. Druhý konec provázku pevně přivažte k trubce, aby se látka nemohla uvolnit.  
  2. Barvu naneste štětcem nebo sprejem a nechte dobře zaschnout.  
  3. Až bude barva úplně suchá, nabarvenou látku z trubky opatrně stáhněte.  
  4. Postupně z trubky odstraňujte provázek. Barva je nejvýraznější na hranách skladů a směrem dovnitř světlá až do základní bílé.  
  5. Podle toho, jak hustě jste vázali provázek, je výsledný vzor – zebrování – hustší nebo řidší. 
  6. Po rozložení barvu zafixujte přežehlením z obou stran přes pečicí papír, minimálně 5 minut na maximum. 
Mohlo by se vám líbit

DIY: Vyrobte si podzimní květináče z březové kůry

Poslední krásné dny babího léta jsou před námi a procházky lesem nabízí nejen načerpání nových sil, ale i hromadu krásných přírodnin, které si můžete z lesa donést. My třeba narazili na krásný kus březové kůry a teď vám ukážeme, proč stojí za to se s ní tahat domů!
marianne.cz
Zdroj článku