Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Nečekejte na houbařskou sezonu, vypěstujte si houby doma. Víme, jak na to

Patříte mezi ty, co netrpělivě vyhlíží houbařskou sezonu, protože milujete bramboračku, houbovou omáčku, smaženici a další dobroty z hub? Už nemusíte. Procházky v lese vám samozřejmě nerozmlouváme, ale houby si můžete vypěstovat i doma.

Jana Bitalová | 27. 05. 2024


S pěstováním hub není potřeba čekat na jaro, léto ani podzim. Můžete začít třeba hned, protože některé druhy hub, jako jsou například žampiony, nemají specifické požadavky na světlo. O trochu složitější je to s teplotami, které se mění podle toho, o jaký druh houby se jedná, ve které z růstových fází se nachází a kterou metodu pěstování zvolíte.

Práci vám případně zjednoduší již připravený substrát nebo naočkovaný kmen. Obojí koupíte v obchodech, a to i s podrobným popisem, jak máte postupovat.

Pěstování žampionů v pytli

K tomuto způsobu pěstování potřebujete polyetylenový pytel, do nějž nasypete kratší slámu a substrát. Obsah zalijete velkým množstvím horké vody, aby došlo ke sterilizaci veškerého obsahu, a necháte do druhého dne. Substrát se slámou dokonale promícháte se sadbou, zavážete pytel a umístíte ho do teploty pohybující se okolo 25 °C. Na pytel přitom nesmí svítit sluníčko, naopak ho raději dejte do temnějšího prostředí. 

Za dva týdny pytel přesuňte do chladnějšího prostředí, cca 12 °C. Nožem do něj ještě vyřežte díry, cca 12, jimiž porostou houby ven.

Variantou je pak vysazování žampionů na zahradu, třeba do trávníku nebo okolí kompostu. Postup je jednoduchý: odhrnete travní drn a nasypete k němu sadbu, načež ho zamáčknete zpátky. Vhodné období je přitom dlouhé – od dubna do listopadu.

Mohlo by se vám líbit

Kompostování na zahradě: Bioodpad nemusíte házet do popelnice, zužitkujte ho

Bioodpad vzniká v kuchyni, když zpracováváme ovoce a zeleninu, i na zahradě. Často pak končí v hnědé popelnici, nicméně to je vcelku škoda. Lze z něj totiž vyrobit kompost, po kterém vaše rostliny porostou jedna radost.
marianne.cz

Nechcete žampiony? Nevadí!

Rozhodně není pravidlem, že by se doma daly pěstovat pouze žampiony. Sadbu pořídíte i na shiitake, která se pěstuje na větvích nebo v pilinách a slámě. Podobnou péči vyžaduje také jidášovo ucho, které bude spokojené v pilinách z listnatých stromů

Hlívu si můžete od května do srpna očkovat na pařezy listnatých stromů, pokud máte nějaký na zahradě – musí ovšem být maximálně rok starý. Odkopejte začátek jeho kořene, a to do hloubky cca 10 cm, jak radí odborník na stránkách planetahub.cz. Oloupejte z něj kůru, v sáčku nadrťte zrnitou sadbu a vysypte ji ke kořenu, znovu zahrabte, ale buďte opatrní, aby se mezi dřevo a sadbu nedostala hlína. Bude to chvíli trvat, nicméně výsledek se jistě dostaví.

Další metodou je potom stejný postup jako u pěstování žampionů, ale na rozdíl od nich hlíva ve druhé fázi potřebuje světlo (nikoliv však přímé sluneční záření) a otvorů v pytly stačí 5 až 8.

Mít tak svůj les…

Sušené houby z obchodů nikdy nevoní tak intenzivně jako čerstvé nebo doma nasušené. I ty si můžete pěstovat na zahradě, ale není to zrovna jednoduchá disciplína. Lesní houby jsou na domácí pěstování složitější, protože je ideální jim dopřát specifické prostředí, jaké mají v přírodě. Na stanovišti, kde je hodláte pěstovat by tedy měly růst dřeviny, jako je dub, borovice, smrk a další. Navíc je nutné, aby zde byl stín a vlhko.

Velice zajímavou možností je pořízení sazenic stromů, které už jsou naočkované podhoubím. Díky tomu zabijete dvě mouchy jednou ranou, jak se říká. Vysadíte si totiž strom i houby zároveň.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyzkoušejte, kolik toho víte o zvířatech, která žijí v našich lesích

Naše lesy jsou plné nádherných zvířat. Lišek, zajíců, srnců a dalších. Zkuste si náš kvíz a zjistěte, kolik toho o nich víte.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Něžná, ale velmi houževnatá kráska, která je mnohde symbolem Vánoc: Radost bude dělat i dlouho po svátcích

Dobrý nápad
Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Tento věnec nejen ušetří peníze, ale také místo na stole

Dobrý nápad
Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VAKUOVÉ DÓZY STATUS TRITAN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + VAKUOVÉ DÓZY STATUS TRITAN + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit