Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Ze světa dětí: Malé ušaté bambule

Info ikona
Vyrábění pletených bambulek

K jaru patří mláďátka, a to jak živá, tak dekorační. Roztomilí králíčci z bambulí se vyrobí raz dva. Kdo jde motat s námi?

Jana Kantorová | 31. 05. 2023

Text: HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ  

Jak na základ 

Co je potřeba: karton nebo vlnitá lepenka, kružítko, nůžky, příze béžové či jiné vybrané barvy 

1. Na karton či lepenku nakreslete kružítkem větší kolečko a z téhož bodu kolečko uvnitř něj, s menším průměrem. Jde vlastně o dvě soustředné kružnice. 

2. Kolečko vystřihněte a odstřihněte z něj úzkou výseč. Poté vystřihněte středové kolečko a pevný základ je hotov. 

3. Přízi namotávejte na kolečko hustě, ale především rovnoměrně, aby výsledná bambule nebyla příliš střapatá. 

4. Namotanou přízi na hraně kolečka rozstřihněte, ale to stále pevně držte, ať se budoucí bambule nerozpadne. 

5. Kouskem příze připravené někde stranou nyní stáhněte a svažte vzniklý smotek těsně ve středu papíru. Ten odstraňte, bambulku dotvarujte nůžkami. Stejně čiňte s kolečkem o větším průměru a vyrobte druhou bambulku (tělo). 

Galerie: Vyrobte si s dětmi pletené kamarády
Mohlo by se vám líbit

Huňatý kamarád 

Co je potřeba: 2 bambulky z příze (menší a větší velikost, vyrobené podle návodu na str. 85), bílý a hnědý filc, černý filc nebo kůže, případně kousek látky, růžová perlička, jehla, bílá nit, lepidlo vhodné na textil 

1. Obě bambulky je třeba nejprve spojit, aby se vytvarovala postava králíčka – menší bambulka tvoří hlavu, větší tělo. Ty se obyčejně sešijí jehlou. Pak vystřihněte z hnědého filcu tvar králičích uší, z bílého jejich vnitřek a oba tvary slepte k sobě. Hotové uši vespodu mírně sevřete a vytvořené polokornoutky vsaďte do příze menší bambulky. Lze je sem přilepit, ale též pevněji přišít. Králíkovy uši jsou hotové. 

2. Perličku přišijte bílou nití k menší bambulce (na straně, kde je vidět do oušek), to bude králičí čumák. Z černého filcu vystřihněte dvě kolečka coby oči. Do středu každého z nich kápněte trochu lepidla a nechte ho zaschnout, aby vytvořilo bílou skvrnku. Oči přilepte na přízi králíkovy hlavy, opět nechte zaschnout, a zvíře je na světě! 

Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

  • Více barev lze v jedné bambulce docílit střídavým namotáváním různě barevných přízí na papírové kolečko.  
  • Bambulky se dají vyrobit i na vidličce. Hroty se omotají přízí, která se ve finále uprostřed sváže bavlnkou. Na okrajích se omotávka rozstřihne. 
  • Bílou skvrnku na očích lze vyrobit i prošitím nití, poslouží také popisovač. 
  • Bambulky snadněji? Na to je bambulkovač! Plastová pomůcka pro výrobu perfektních 3D bambulí. Výhody? Nemusí se zdlouhavě odmotávat příze, smotek se díky mezeře pro nůžky velmi snadno rozstřihne. 
  • Další zvířecí parťáky lze vyrobit stejným „bambulkovým“ způsobem, mění se jen barvy příze. Žlutá na kuře, šedá na kočku, bílá na ovci... 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku