Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Krásná zahrada

Zahrada i v zimě přináší radost.

Redakce Marianne | 16. 01. 2013

Stříhání nechte až na jaro

Uschlé trvalky nechte s příchodem zimy na záhonech – napodobíte tak jejich přirozenou strategii přezimování. Kdo je zvyklý zahradu na podzim úhledně naklidit a vše sestříhat, dělá rostlinám medvědí službu. Zvlášť citlivé jsou trvalky s dutými stvoly a okrasné trávy. Do dutých stonků se totiž dostane voda, která uvnitř zmrzne a dokoná dílo zkázy.

Pro zimní spáče


161-00

Ježci zahrady milují – v jejich pestrém prostředí totiž nacházejí dostatek příležitostí k úkrytu i k obživě. Vhodné podmínky k přezimování jim vytvoříte ponecháním hromad listí a větviček v klidné části zahrady. Zdravý ježek zimu prospí. Najdete-li v zimě aktivního ježka, nejspíš mu došly zásoby energie pro zimní spánek a bez lidské pomoci zahyne. Kontaktujte záchrannou stanici ČSOP a poraďte se, co dělat.

Zimní sluníčka

161-01

Objevte kouzlo zimních květů

Ten, kdo není milovníkem zimy a už od října se těší na jaro, určitě ocení fakt, že některé keře kvetou i uprostřed třeskutých mrazů. V únoru rozkvétá vilín (hamamelis), plně mrazuvzdorný keř původem ze Severní Ameriky, který nejlépe vynikne jako solitér nebo v malých skupinkách – potřebuje totiž dostatek volného prostoru, a hlavně slunce.

Černý kořen

161-02

Dnes téměř zapomenutá zelenina je zimní zásobárnou vitaminů

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica), jak se tato rostlina nazývá, se hojně konzumuje ve Středomoří. Ke zdárnému růstu rovných dlouhých kořenů potřebuje propustnou písčitou půdu s dostatkem živin a vláhy. Vysévá se v únoru, sklízí před příchodem mrazíků. Dá se jíst syrový, v salátech nebo třeba smažený v trojobalu.

Milý Ježíšku!

161-03

Máme velkou zahradu a také plány, co všechno chceme vypěstovat. Moc nám nejde rytí a kypření. Pod stromeček si přejeme kultivátor!

Husqvarna TF 324, k dostání u autorizovaných prodejců Husqvarna, doporučená cena 18 690 Kč

Zdravá zrnka

161-04

Pohanka je zdrojem rutinu. Ve skutečnosti je plná celé řady účinných antioxidantů.

V zimě je ideální konzumovat pohanku preventivně, ideálně s vitaminem C – třeba jako pohankovošípkový čaj s příjemnou nakyslou chutí.

Mangold

161-05

Hýří barvami i v zimě

Mangold je zelenina blízce příbuzná řepě. Na to, jak nenáročný je na pěstování, poskytuje překvapivě velký užitek. Nepodléhá nemocem ani škůdcům, je celoročně mrazuvzdorný. Sklizeň sice vrcholí v říjnu, ale i poté je možné jej ponechat na záhonu, v zimě totiž obzvlášť vyniknou jeho výrazně zbarvené řapíky – křehké bílé má odrůda Lucullus, sytě červené Rhubarb Chard. Konzumovat se dají i listy, které se upravují podobně jako špenát.

Co dělat v zimě

  • LISTOPAD Vypusťte vodu z malých zahradních jezírek. Rybky můžete nechat přezimovat v kádi ve sklepě. Jezírko zasypte suchým listím, ochráníte je před poškozením mrazem.
  • PROSINEC Kmeny ovocných i okrasných dřevin chraňte před okusem zvěří. Nadvakrát je obtočte ‚králičím‘ pletivem, které na jaře sundáte a schováte – není to sice žádná krása, ale funguje to.
  • LEDEN Nemocné a přestárlé ovocné stromy je nejlepší pokácet právě teď. Prořežte také okrasné keře, živé ploty a zástěny.

Související články

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Dobrý nápad
Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Domácí zmrzku zvládnete i bez zmrzlinovače. Z čerstvých jahod bude dokonalá

Dobrý nápad
KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích

KVÍZ: Zdraví, sílu najdeš v sýru! Vyzkoušejte, zda se vyznáte v jednotlivých druzích