Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Psi pro život na venkově I

Představujeme ty nejspolehlivější čtyřnohé přátele pro život v přírodě. Při výběru nového pejska vsaďte na rasu, která se při pohybu venku cítí dobře jako vy!

Redakce Marianne | 26. 09. 2012

Labradorský retrívr

Povaha

„Kdyby labradoři nebyli, musel by je někdo vymyslet,“ říkají znalci tohoto plemene. Labrador je velice aktivní pes. Miluje lidi a obzvláště děti. Díky svému přátelskému založení a výrazné snaze každému se zalíbit je to ideální rodinný pes. Jako hlídací pes naopak vyhledávaný není. Daleko častěji je labrador nasazován na aportování během honů. Proto má také tak rád vodu. Dalo by se téměř říct: Jedině mokrý labrador je opravdu šťastný labrador! A jako každý pes si vždycky přeje dostat nějaký úkol – ať už během procházky, nebo na cvičišti.

Vzhled

Labradoři mohou být útlí i dost mohutní. V jednom vrhu se běžně narodí žlutá (krémová), černá i hnědá štěňata. Výška v kohoutku: 53–57 cm.

Chovatelský klub

Retriever klub CZ, Ing. Eva Černá, tel. 607 214 580, www.retriever-klub.cz

labrador

Knírač velký

Povaha

Knírači byli na venkově vždy hojně využíváni jako hlídací psi a jsou neohroženými, vytrvalými a vyrovnanými společníky. Jejich věrnost je neotřesitelná, děti do rodiny přijmou s maximální starostlivostí. Pokud se knírač velký právě nezabývá ochranou domu či rodiny, získává si přízeň alespoň jako komik: Předvádí zábavné kousky a člověka všemožnými nesmysly pokaždé rozesměje. A protože je velice inteligentní a má svou vlastní hlavu, mělo by se včas začít s odpovídající výchovou. Knírači velcí jsou plní temperamentu a už jako štěňata potřebují dost pohybu.

Vzhled

Knírači velcí mají kvadratickou stavbu těla. Srst by měla být hustá a drsná – odolná vůči povětrnostním podmínkám. Aby se zbavila odumřelých chlupů a udržela si svou odolnost, musí se pravidelně trimovat. Barva je černá nebo šedá v různých odstínech. Výška v kohoutku: 60–70 cm.

Chovatelský klub

Klub chovatelů kníračů České republiky, Martina Zemanová, tel. 603 913 587, www.kchk.cz

knirac

Německý ovčák

Povaha

Německý ovčák patří spolu s jezevčíky k vůbec nejoblíbenějším plemenům v České republice, a není to náhoda. Jde totiž o psa vyrovnaného, klidného, sebejistého a velice bezprostředního. Pro toto plemeno je také charakteristická pozornost, poslušnost a oddanost. Pokud je k tomu pes veden, může se rozvinout i jeho odvaha, zatvrzelost a sebejistota. Když se mu budete dostatečně věnovat, určitě sami poznáte všechny jeho přednosti. Bez vhodné výchovy to s ním však může být obtížné. Ovčáka si proto může pořídit jen člověk, který bude se svým psem ochotný absolvovat komplexní výcvikový program. Ovčáci jsou velice učenliví a aktivní psi – bezpodmínečně potřebují dostat nějaký úkol. Chtějí sloužit a zároveň mít ve svém pánovi oporu.

Vzhled

Ovčáci mají srst černou, kaštanovou, hnědou nebo až nažloutlou s černými a šedými místy. Výška v kohoutku: 55–65 cm. Tip: Abyste se vyhnuli potížím s kyčelními klouby psa, vybírejte si z chovu prověřeného na dysplazii kloubů.

Chovatelský klub

Český klub německých ovčáků, Ing. Jana Hořejší, tel. 731 514 166, www.ceskyklub-no.cz

ovcak

Související články

Cestování
Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Dobrý nápad
Recept na snadný třešňový džem: Bude vám připomínat léto po celý rok

Recept na snadný třešňový džem: Bude vám připomínat léto po celý rok

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Dobrý nápad
Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto

Bazalka by vám doma neměla chybět. Je zdravá a vyrobíte z ní chutné pesto