Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Psi pro život na venkově II

Jací psi se nejvíce hodí pro život na venkově? Ti, které baví pohyb a pobyt v přírodě.

Redakce Marianne | 27. 09. 2012

Airedale teriér

Povaha

„Veselý přítel, hlavně člen rodiny, který je vždy přichystaný, dobře naložený a čekající na akci,“ charakterizuje erdela na svých webových stránkách Airedale terrier klub. Tento ostražitý a odvážný pes se do rodiny opravdu hodí, vyznačuje se totiž také tím, že není vůbec agresivní. Vzhledem k jeho oddanosti a lásce k dětem by měl být – stejně jako většina psů – ubytovaný uvnitř domu. Tam pak jako správný člen smečky udržuje se ‚svou‘ rodinou velmi intenzivní kontakt. Díky své rozvaze a inteligenci zvládne splnit obtížné úkoly, a proto je Airedale teriér vhodný i pro vodění nevidomých. Je to statný a sportovně založený pes, ale nedělá mu problém se podřídit. Přesto i on potřebuje láskyplnou a důslednou výchovu.

Vzhled

Airedale teriér je největším ze všech teriérů a přezdívá se mu ‚král teriérů‘. Jeho tvrdá, lechce zvlněná srst s jemnější podsadou by měla být pravidelně kartáčována a několikrát do roka trimována. ‚Sedlo‘ má zbarvené dočerna, hlava a nohy jsou tříslové (kaštanové). Výška v kohoutku: 56–61 cm.

Chovatelský klub

Airedale terrier klub, Zuzana Jandová, tel. 241 775 168, www.airedale-terrier.cz

terier

Hovawart

Povaha

Ve staré němčině ‚hova‘ znamená ‚dvůr‘, ‚wart‘ je ‚hlídač‘ a hovawart je dodnes ideálním hlídacím psem. Po celé generace se musel při hlídání samostatně rozhodovat, a vybudoval si tak velice sebevědomou povahu. Je nejen inteligentní, ale i velice citlivý a nežádoucí výchovu pánovi nestrpí. Majitel by k němu proto měl přistupovat empaticky. Pokud si ho však získáte, stane se hovawart vaším přítelem, který za vámi projde třeba ohněm. Silné stránky prokáže svou odpovědností při plnění úkolů a svým silným poutem k rodině – je vyrovnaný, společenský (i vůči dětem) a spolehlivě vás bude chránit. Hovawarti jsou velice hraví a dospívají teprve kolem tří let věku.

Vzhled

Srst je plavá, černá nebo černá s plavými znaky a občas by se měla kartáčovat. Výška v kohoutku: 58–70 cm.

Chvatelský klub

Hovawart klub ČR, Ing. Blanka Brázdová, tel. 608 600 783, www.hovawart.cz

Depositphotos_10671705_s

Bernský salašnický pes

Povaha

Původně byl bernský salašnický pes zejména spolehlivý hlídač venkovských usedlostí. Dnes se v chovatelských klubech klade větší důraz na rozvoj jeho přátelské a přizpůsobivé povahy. „Salašnický pes v sobě snoubí krásu atraktivního trikolorního zbarvení spolu s mimořádnými charakterovými kvalitami rodinných psů,“ píše se na stránkách Klubu švýcarských salašnických psů o tomto plemeni, které dokáže k člověku přilnout snad nejvíce ze všech. Dříve běžné přivazování těchto psů na řetěz bychom proto dnes měli jednoznačně odsoudit. Přestože má hustou srst, mělo by toto plemeno každopádně žít v rodinném prostředí, a nikoli v chovatelských stanicích či na dvoře nebo zahradě. Když se s nimi dobře zachází, patří bernští salašničtí psi k plemenům, která se dají vycvičit nejjednodušeji. Někteří psi samozřejmě mohou ke svým druhům přistupovat s určitou dominancí, nicméně feny vycházejí dobře se všemi. V posledních desetiletích je toto v plemeno v chovech vedeno k větší důvěřivosti a menší agresivitě. Ideální bernský salašnický pes je tak stále dobrým hlídačem, který své teritorium střeží za pomoci krátkého štěkotu, neštěká však donekonečna a hostům chodí poslušně naproti.

Vzhled

Bernský salašnický pes je silný a má hedvábnou, lehce zvlněnou srst, o kterou by se mělo pravidelně pečovat. Většinou je černý s hnědočerveným pálením a bílými znaky. Výška v kohoutku: 58–70 cm.

Chovatelský klub

Klub švýcarských salašnických psů, Václav Chovanec, 777 833 355, www.kssp.cz

salasnicky

Související články

Dobrý nápad
Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala, ale roztomilou lamu, nebo raději dvě

Nudíte se? Nepořizujte si medvídka mývala, ale roztomilou lamu, nebo raději dvě

Dobrý nápad
Základní recept na palačinky: Takhle je připravovaly naše babičky

Základní recept na palačinky: Takhle je připravovaly naše babičky

Cestování
Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Cestujeme po Česku: Vyrazte do Tábora za historií, čokoládou a zábavou

Dobrý nápad
KVÍZ: Víte, čím jsou zvláštní domácí mazlíčci? Vyzkoušejte kvíz a uvidíte

KVÍZ: Víte, čím jsou zvláštní domácí mazlíčci? Vyzkoušejte kvíz a uvidíte