Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Řemeslo: Jeho Výsost hlubotisk od hory Říp

Info ikona
Hlubotisk

Promoční oznámení na míru ve zlatě, osobní děkovná karta či luxusní vizitka nejsou výsadou aristokratů, ale milovníků kvality. A takovou dokáže jen stroj s dobrým původem. Českým!

Jana Kantorová | 23. 06. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

Kousek od hory Říp je obec Bříza, kde stojí dlouhá bílá barokní budova. V dřívějším Lobkowickém statku, posléze kravíně, se dnes rodí unikátní dopisní papíry, svatební oznámení, různá přání, pozvánky... i vizitky. Ovšem ty, které se nevyhazují, protože jde o artefakty. Ona umělecká díla přivádí na svět historická, dnes už ojedinělá tiskařská metoda – hlubotisk. A právě v Bříze sídlí manufaktura Bohemia Paper, od níž si papírová „kouzla“ pořídili britská královna, náš Hrad, herci Paul Newman, herečka Uma Thurman, zpěvačka Madonna... 

Galerie: Hlubotisk, který vytváří umělecká díla
Mohlo by se vám líbit

Co stroj, to šperk  

Proč hlubotisk? „Je to rolls-royce v tiskařském světě, technika, která je symbolem luxusu a dokonalé řemeslné práce. Jakékoli oznámení britské královské rodiny nebude vytištěno jinak,“ vyznává se Adam Řehák z lásky k oné technice, a to nejen proto, že dnes stojí v čele rodinné firmy Bohemia Paper. Hlubotisk je i zárukou špičkově odvedené práce. O tom ujišťují samy krásné staré stroje, které v prostorách manufaktury stojí. Dokonalý punc serióznosti! „Stroje přivezl můj otec z Anglie a Ameriky. Je jim přes sto let, jsou téměř nesmrtelné, když je člověk opečovává. My si je třicet let opravujeme a seřizujeme sami,“ ukazuje na tunové držáky mladý muž, který je stejně jako jeho otec, zakladatel firmy, profesí právník.

Případné náhradní díly si nechávají Řehákovi vyrobit na zakázku od fajnšmekrů tady, nebo je shánějí v zahraničí. A jde skutečně o vzácnosti. „Jsou to stroje z litiny, které vyvíjejí při tisku obrovský tlak, i proto jejich konstrukce musí něco vydržet,“ dodává milovník tradičních hodnot a kvalit, současně zastánce moderního designu. À propos, hlubotiskem zdobený papír je pak na omak navíc plastický. Co zakázka, to originál, už proto, že každá raznice i papír se chovají jinak. Uměním je dát obojí do vzájemné shody, zkrotit je. To zde, na rozdíl od jiných tiskáren, nejlépe zvládá ženská ruka. 

Mohlo by se vám líbit

Tvůrci raznic a forem  

Rytci raznic, kteří se věnují i zakázkám pro státní tiskárnu cenin a tvorbě poštovních známek, existují. Ale málo je těch, kdo tvořili formy postaru. „I v hlubotisku používáme modernější technologii, takže si raznice jednodušších zakázek typu vizitka umíme sami chemicky předleptat. Rytec jen ladí hloubku, koriguje nedostatky. Že bychom plně ručně vytvářeli raznice, se děje málo,“ přiznává Adam Řehák s tím, že ale mnoho historických ručních raznic manufaktura vlastní. Ač do Bohemia Paper přicházejí i klienti s vlastními návrhy na zdobení osobních listin, většina si nakonec nechá poradit. Už proto, že netuší, co která tisková technika umí a dovolí. Zmíněná manufaktura totiž disponuje více metodami tisku, nicméně i zde platí, že co kus, to ozdoba.

„Vizitky nejčastěji žádají advokáti a architekti. Pro ně je to pracovní nástroj, reprezentační dekorum, statusová věc,“ konstatuje Řehák. Obecně je tu chtějí všichni, kdo si potrpí na kvalitní řemeslné zpracování. Podobné je to s dopisním papírem. Ten dnes žádají i mladí nebo ti, kdo se chtějí vymanit z elektronických pošt. „Ručně psaný dopis na zajímavém papíře vyvolá emoce, chuť si ho uložit, stejně jako reprezentativní pozvánka. Ty se e-mailem nevytvoří,“ krčí rameny šéf. Co do počtu zakázek převažuje v manufaktuře český zákazník, ekonomicky zahraniční. 

Tip redakce: 

Dekory si lze prohlédnout i v prodejně a inspirovat se. Ale opisování není nutné, každý může získat dekor svůj, neopakovatelný. Originalita je tady základ.  

Mohlo by se vám líbit

Začalo to papírem... 

Od svého počátku se rodinná firma posunula, odklonila se od výroby ručního papíru a přiklonila k jeho extra zdobení. „Pro zajímavé tisky si ruční papír děláme dál, ale jde o výjimky. Spíš jich ubývá, byť jsme začínali jako papírna,“ naznačuje Adam Řehák. To bylo po roce 1990, kdy Řehák starší, v rámci své dobrodružné povahy, přijal výzvu firmy Mont Blanc vyrobit jí ruční papír s vodoznakem. Pan Řehák pronajal mlýn, koupil vybavení a od nuly tvořil... Díky tomu vídal jeho syn výrobu papíru, vznik forem i průběh tisku odmala, proces ho nadchl. „Tehdy jsme vyráběli na zakázku papír s příměsí lučních květin, se směsí recyklovaných novin, takže občas prosvitlo vytištěné písmenko, vytvářeli jsme papír s různými odstíny, s vodoznaky,“ popisuje minulost ředitel nominovaný na ocenění Český Goodwill 2021. Dnes papír ve třech gramážích kupují, ale od českého výrobce. 

Tip redakce: 

Rodinná manufaktura vyrábí věci, které se moc nevyhazují. I dopisní obálka odsud má osobitý náboj a hodnotu, není jen krásná. Zdá se její použití škoda? Ne pro milé lidi. 

Mohlo by se vám líbit

Brilianty a modré z nebe!  

Vytisknout lze údajně takřka cokoli, mírou je vkus. Šílené nápady nejsou ojedinělé, ale lze je korigovat a nabídnout zákazníkovi decentní alternativu. „Hlubotisk umožňuje tisknout barevným inkoustem a jsou v něm možné i metalické odstíny, což vytváří iluzi zlata, a to je žádané. V jedné zakázce jsme do papíru vsazovali dokonce malé diamanty,“ vzpomíná sympatický pětatřicátník. Každopádně devadesát procent lidí má touhy střízlivější a mnozí se spokojí s nabídkou, jíž poskytuje obchod Bohemia Paper na Staroměstském náměstí v Praze. A co je noční můrou hlubotiskařů? Časový pres či zjištění nedokonalosti matrice, když už je stroj spuštěný. „Jsou činnosti, které nelze uspíšit za žádné peníze, třeba kašírování. Pak je tlak klienta na rychlost nepříjemný, ale není to můra,“ naznačuje sám teoreticky zdatný tiskař, který koketuje s kolekcemi, na nichž budou participovat moderní umělci. A pak se vrací mezi stroje, na nichž se otáčejí soukolí ozubených kol... Pro zajímavost, víte, že hlubotisk vynalezl Čech? A sice Karel Klíč v roce 1878. 

Tip redakce:  

Kdo chce nakouknout manufaktuře Bohemia Paper pod pokličku, web Bohemiapaper.cz prozradí víc. 

Mohlo by se vám líbit

Co je dobré vědět:  

  • Metoda hlubotisku si žádá přesné nastavení, urovnání raznice. Tady se nestiskne knoflík, který by spustil vyprodukování desítek stejných produktů. 
  • Měděnou raznici na neopakovatelnou vizitku si může zákazník vzít domů, nebo ji nechá v sejfu manufaktury pro dotisk. 
  • Knihtiskové štočky ani hlubotiskové raznice se nelikvidují. Využívají se v manufaktuře opakovaně.  
  • Principem tiskové techniky zvané hlubotisk je tisk z hloubky. Forma je reliéfní a tiskové prvky zahloubeny pod úroveň těch netisknoucích, tedy opačně než u tisku z výšky.  
  • Ovládací prvky hlubotiskového stroje. Jeho správné nastavení je alchymie.  
  • Sušák na tiskoviny přijde na řadu, když se tiskne olejovými barvami. Výtvory musí složené vedle sebe schnout až týden. 
  • Pomůcky pro knihtisk. Sklad těch, které se používají k upevnění štočků v knihtiskařském stroji. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku