Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Řemeslo: Příroda zamčená do reliéfu

Umí zastavit čas. Přišla na způsob, jak v sádrových kachlích zakonzervovat krásu rostlin. V ateliéru Renaty Břeňové se rodí artefakty z plevele i vznešených květin.

Jana Kantorová | 8. 04. 2023

TEXT: LIBOR HRUŠKA

Profesí je rodačka z Litomyšle zahradní architektka, a tak je s květinami, keři a stromy v denním kontaktu. Před čtyřmi lety Renatu Břeňovou poprvé napadlo natrhat pár bodláků a denivek, otisknout je do sochařské hlíny a zalít sádrou. Stejně jako když děti v lese odlévají stopy zvěře. „Přes zimu se mi vždycky stýskalo po rozkvetlých rostlinách, teď je mám kolem sebe celoročně,“ říká Renata, když ukazuje sádrové reliéfy rozvěšené po stěnách svého ateliéru ve statku z 19. století. Ten si pár kilometrů za Litomyšlí, ve vsi Řikovice, pořídila před několika lety. Má velkou zahradu a uvnitř domu dost místa pro novou vášeň. Architektka se do ní vrhla, aniž měla zkušenost s keramikou, sochařstvím nebo jinými výtvarnými technikami. 

Galerie: Jak se vyrábí kachle
Mohlo by se vám líbit

Kouzlení z vrbového proutí aneb tradiční řemeslo stále žije

Scházelo málo a Jan Smrt by dnes byl veterinárním technikem. Jenže tento obor v roce, kdy zrovna končil základní školu neotevírali, takže už víc jak dvě desetiletí vytváří ve své dílně, kterou najdete v půvabém areálu Vášova mlýna nedaleko jihočeského MIlevska košíky a mnohé další výrobky z přírodního materiálu.
marianne.cz

Hlína jako grunt  

„K hlíně jsem vztah měla. Jen to nebyla hlína sochařská, nýbrž ta na zahradě, s níž běžně pracuji,“ směje se. Výroba kachlů nepůsobí na první pohled složitě. Jak ale Renata upozorňuje, správný postup musela několik let ladit. Nestačí třeba použít běžnou sádru, je třeba speciální směs. Složení ovšem neprozradí, jde o výrobní tajemství. Nelze též vzít libovolnou rostlinu a do hlíny ji jen tak zatlačit. S některými květy, listy či plody kouzlo funguje, s jinými ne. Takové makovice tvůrce nesmí použít příliš vysušené, aby se nerozdrolily; problém je i s řadou křehkých květů, které vypadají v živé podobě krásně, ale při otisku se nehezky deformují. 

Mohlo by se vám líbit

Když řemeslo i zákazník pláčou

O tom, že řemeslo je grunt, slýcháme poměrně často. Jakmile potřebujeme doma něco opravit nebo vyrobit, voláme řemeslníky. A samozřejmě, že požadujeme ty nejšikovnější. Pokud by platilo výše zmíněné rčení, pak bychom se mohli na všechny spolehnout… ale bohužel, ne vždy tomu tak je. Pokud řemeslníka neznáme, volba právě jeho služeb může být mnohdy sázkou do loterie. Důkazem toho jsou příspěvky rozzuřených zákazníků na portálu NejŘemeslníci.cz.
marianne.cz

Petrklíče, obilí i jmelí  

Renatu v tomto ohledu zklamaly milované růže. „Zkoušela jsem to s nimi, ale otisk květu nebyl pěkný. Květ se zmuchlá, podobně by to určitě dopadlo například s orchidejí,“ zvažuje výtvarnice. Skvěle naopak vypadají rostliny s menším pevným květenstvím, plody keřů a stromů. Ty ovšem nesmějí být přezrálé! Krásně se podle Renaty pracuje s šípkem, na reliéfu vyniknou i jeho listy a ostny. Na podzim právě sahá po čerstvé větvičce hrušně. Právě ten motiv je její srdeční věc. Za svobodna se totiž jmenovala Hrušková a pro ateliér i statek později vybrala jméno – Hruškovec. Kachle vyrábí inženýrka po celý rok, tudíž jsou na jejím webu Hruskovec.cz k mání rozkvetlé jarní modřence a petrklíče, obilné klasy, stejně jako jmelí. Kromě volné tvorby se občas Renata věnuje i té na zakázku, to když klient potřebuje nějaký kachel do bytu jako doplněk s konkrétním motivem.  

Mohlo by se vám líbit

Manželský pár, který stále udržuje knihařské řemeslo jako za dob Gutenberga

Lubomír a Miroslava Krupkovi udržují ve své dílně v Úvalech u Prahy při životě řemeslo, nad kterým se v době digitálních čteček a levných paperbacků stahují mraky. Přesněji řečeno dvě řemesla – tradiční knihtisk a knižní vazbu.
marianne.cz

Kde se bere inspirace?  

A kde tato dáma získává nové nápady a podněty, aby skrze ně ukázala okolí fascinující rostlinný svět? Bez přehánění lze říci, že na každém kroku. Ať už na vlastní zahradě, nebo při toulkách krásnou českou krajinou. V začátcích výroby kachlů se autorka inspirovala mimo jiné rytinami z historických herbářů

Mohlo by se vám líbit

Jak vznikla tradice líbání pod rozkvetlou třešní?

První květnový den je v našich končinách spojován nejen se Svátkem práce, ale také s polibky pod rozkvetlou třešní.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Řemesla

<span>Sklářka Leona: Řemeslo má v krvi, přesto málem skončila v kanceláři</span>

Sklářka Leona: Řemeslo má v krvi, přesto málem skončila v kanceláři

Móda

<span>Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?</span>

Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?

Zdraví

<span>Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví</span>

Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví

Dobrý nápad

<span>Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?</span>

Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?