Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Druhá šance: Příběh odvahy aneb Oživený parní skvost

Parních hasičských stříkaček, používaných v časech starého mocnářství, se v Česku zachovalo pouze pár desítek. Ta, kterou mají ve zbrojnici dobrovolní hasiči ze Semil v Podkrkonoší, je dokonce plně funkční! Krasavici z roku 1904 si sami opravili.

Jana Kantorová | 11. 08. 2023

Text: LIBOR HRUŠKA 

Při požárech pumpovali semilští hasiči dlouhá léta vodu do hadic ručně, pak se ale začaly ozývat hlasy: Proč si neusnadnit práci párou? Nákup na svou dobu moderní parní stříkačky představoval investici, kterou si sbor nemohl dovolit, a tak došlo na veřejnou sbírku. Přispěli do ní také místní podnikatelé, bylo i v jejich zájmu, aby město dostalo proti řádění červeného kohouta co nejlepší ochranu. Parní stroj, který na místo požáru tahal pár koní, si semilští hasiči pořídili roku 1904; ve dvacátých letech ho pak nahradila motorová stříkačka na benzinový pohon. Pokrok se nezastaví... 

Galerie: Jak zachránit starou parní stříkačku?
Mohlo by se vám líbit

Tradice: Druhá šance aneb Když se kastelán zamiluje

Středověká tvrz Tichá stojí pouhé dva kilometry od česko-rakouské hranice. Dlouho chátrala, a v dobách železné opony se dokonce pohraničníci pokusili její věž vyhodit do povětří. Naštěstí bez úspěchu. Letos se obnovená památka otevře veřejnosti.
marianne.cz

Ukryta v muzeu  

Neznamená to ale, že dvacet let stará parnička putovala rovnou do starého železa. Když bylo potřeba, hasiči ji rádi použili. „Parní stříkačka se v prosinci 1933 podílela například na hašení obřího požáru místní továrny na výrobu rakví,“ přibližuje dějiny Marek Vrtilka, současný starosta semilského sboru dobrovolných hasičů. Ten na sebe bere čas od času repliku bílé historické uniformy, které si Semilští nechali ušít v roce 2007. Tedy v čase, kdy se více než sto let stará parnička s velkou slávou vrátila do města. Kde byla do té doby?

V osmdesátých letech se kolem ní začali nebezpečně točit sběratelé, proto ji dobrovolní hasiči nejprve schovali za pytle cementu a pak raději odvezli do depozitáře muzea hasičské techniky v severočeské Chrastavě. „Tenkrát reálně hrozilo, že se soudruzi rozhodnou parničku prodat, a my s tím nic nenaděláme,“ vysvětluje Vrtilka kuriózní záchrannou operaci. I díky téměř dvacetiletému pobytu v depozitáři muzea byla parnička v relativně dobrém stavu, přesto musela být kompletně renovována. Práce se vlastnoručně ujali členové sboru, cenné rady a pomoc jim poskytli i kolegové odjinud, například zkušený hasič Jaroslav Grosman z Roztok u Jilemnice. 

Mohlo by se vám líbit

Druhá šance: Vína místo hřebíků

Psal se rok 1937, když v Dušní ulici na pražském Starém Městě otevřelo Koulovo železářství. Dnes se tu místo hřebíků a kování prodává víno, prvorepubliková atmosféra místu však zůstala.
marianne.cz

Může klidně do akce  

Den D nastal v neděli 29. dubna 2007. Odpoledne hasiči poprvé zatopili pod kotlem obnoveného parního stroje a z hadic začala stříkat voda. Od té doby objíždějí se svoji kráskou srazy majitelů parních stříkaček a další nostalgické akce pořádané milovníky parní techniky. A na požádání ji také rádi ukážou každému, kdo má cestu kolem jejich zbrojnice. Teoreticky by stařičká stříkačka mohla jít i do akce. Vodu dokáže vytlačit do vzdálenosti 600 až 800 metrů. Největší oříšek by tak dnes v případě potřeby nejspíš představovalo sehnat pár koní, který by techniku na místo požáru dostal...

To se ostatně stávalo i dříve, kdy majitelé zvířat nechtěli riskovat jejich zranění při hašení. Nyní by asi musela nastoupit lidská síla a hasiči si svého dvouapůltunového drobečka odtáhnout sami. 

Mohlo by se vám líbit

Druhá šance: Na první koleji... DŘEVÁK! Místo, kde to nyní žije

Starý drážní sklad ve středočeských Řevnicích zachránili před demolicí učitelé a žáci místní základní umělecké školy. Dnes se uvnitř řevnického Dřeváku konají výstavy, přednášky a koncerty.
marianne.cz

„Balíček“ ze Smíchova 

Byl pátek 9. září roku 1904, když na semilském nádraží zastavila parní lokomotiva táhnoucí vlak s drahocenným nákladem. Na jednom z vagonů stála zbrusu nová parní stříkačka od firmy R. A. Smekal. Ta byla v Čechách pod Kosířem založena už roku 1820 a později expandovala mimo jiné i na pražský Smíchov. V roce 1904 firmu vlastnil proslulý konstruktér a vynálezce Raimund August Smekal. 

Zajímavosti:  

  • Semilský sbor byl založen 1871 a nyní má sto dvacet členů. Víc než polovinu tvoří mládež, kterou sem táhne zájem o hasičský sport.  
  • Roztápět parní stříkačky se muselo už cestou k požárům, aby do cíle dojely správně natlakované a zbytečně se neztrácel čas.  
  • Současný prapor sboru vznikl roku 2003, původní je z 19. století. Marka Vrtilku (druhý zprava) odlišuje od mužstva zlatá velitelská přilba. 

 

Mohlo by se vám líbit

Druhá šance: Janúšovo v Žítkové aneb Záchrana chátrající usedlosti

Z Třebíče to má Marek Matějek do Žítkové dvě stě kilometrů. Přesto se právě tady, na samé hranici se Slovenskem, rozhodl zachránit chátrající hospodářskou usedlost.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice

<span>KVÍZ: Než se zapálí ohně, vyzkoušejte, co víte o pálení čarodějnic!</span>

KVÍZ: Než se zapálí ohně, vyzkoušejte, co víte o pálení čarodějnic!

Tradice

<span>KVÍZ: Zábavná květomluva mnohé prozradí. Vyzkoušejte, zda víte, co květiny vypovídají</span>

KVÍZ: Zábavná květomluva mnohé prozradí. Vyzkoušejte, zda víte, co květiny vypovídají

Životní styl

<span>Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy</span>

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Dům

<span>Dokonalý prázdninový život na třiceti metrech čtverečních</span>

Dokonalý prázdninový život na třiceti metrech čtverečních