Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Co prozrazují havelské pranostiky: Bude pořádná zima, nebo Vánoce na blátě?

Svátek svatého Havla, slavený 16. října, symbolizuje přechod mezi podzimem a zimou. V lidové tradici hrál významnou roli při předpovědích úrody a očekávaného počasí. Právě proto se stal patronem rolníků. Jeho den znamenal začátek sklizně a přípravu na zimní období.

Jana Szkrobiszová | 2. 10. 2024

Svátek svatého Havla je opředen řadou pranostik, které měly lidem pomoci se včas připravit na blížící se zimu. Tento den nebyl jen oslavou světce, ale také důležitým momentem v zemědělském kalendáři. Jak se stal svatý Havel patronem rolníků a jaké pranostiky se k němu vážou?

Ochránce rolníků a dobytka

Kdo byl vlastně tento patron, kterého si zemědělci tak vážili? Svatý Havel, známý také jako Gallus, byl irský mnich a misionář žijící na přelomu 6. a 7. století. Byl jedním z žáků svatého Kolumbána a společně s ním šířil křesťanství v Evropě. Významným se stal svou misijní činností v oblasti dnešního Švýcarska, kde založil opatství v Sankt Gallenu. To se později stalo významným kulturním a duchovním centrem. Havel je v katolické církvi uctíván jako světec, patron rolníků a ochránce proti nemocem dobytka. Svátek zůstal významným jako symbol přechodu ročních období a objevuje se v kulturních a folklorních oslavách.

Info ikona
Co nám prozrazují havelské pranostiky

Co předpovídaly pranostiky spojené se svátkem sv. Havla?

Pranostiky spojené se svátkem svatého Havla poskytovaly rolníkům rady a předpovědi počasí, úrody a toho, jaké kroky podniknout pro následující úspěšnou sezónu. Jedna z nejznámějších pranostik zní: Jaký den svatý Havel ukazuje, taková zima se objevuje.“ Pokud byl tento den chladný a mrazivý, očekávala se krutá zima, pokud byl mírný, mohla být zima snesitelnější. Další důležitou pranostikou je: Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře,“ která rolníky nabádala, aby do tohoto dne sklidili veškeré ovoce, protože pozdější sklizeň mohla být ohrožena nepřízní počasí. S pranostikou Havlovo žito – nechystej stodolu rolníci věřili, že po svatém Havlu už nemá cenu vysévat žito, protože by se neujalo. Dále se tradovalo, že Svatý Havel – devět počasí za den,“ což odkazovalo na proměnlivost podzimního počasí, kdy se v průběhu jednoho dne mohlo vystřídat hned několik druhů počasí. Poslední zmíněná pranostika Déšť na Havla, déšť na Vánoce zase varovala, že pokud na svatého Havla prší, je pravděpodobné, že deštivé počasí přetrvá až do Vánoc. Nechme se tedy překvapit, s čím nás tento rok svatý Havel překvapí a jaká předpověď se nakonec splní.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Symbol konce babího léta: Když husy mávají svými křídly na rozloučenou

Symbol konce babího léta: Když husy mávají svými křídly na rozloučenou

Tradice
Odkaz historie zapsaný v každém stehu: Lidové tradiční kroje a jejich příběhy

Odkaz historie zapsaný v každém stehu: Lidové tradiční kroje a jejich příběhy

Tradice
Kvíz: Oslavy, které stmelují generace: Jak dobře znáte české tradice?

Kvíz: Oslavy, které stmelují generace: Jak dobře znáte české tradice?

Tradice
Modrotisk je jednou z nejstarších českých technik a za celá staletí nevyšel z módy: Jsou v něm ukryté hluboké významy, o kterých se málo ví

Modrotisk je jednou z nejstarších českých technik a za celá staletí nevyšel z módy: Jsou v něm ukryté hluboké významy, o kterých se málo ví