Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Nosí dárky opravdu Ježíšek aneb jak o tom mluvit s dětmi

Pokud se držíte tradičního modelu, že dárky pod stromeček obstarává Ježíšek, děti o tom začnou pochybovat zhruba kolem 6. roku věku. Jak reagovat na jejich všetečné otázky? Je lepší přiznat pravdu, zatloukat nebo se pokusit přijít s nějakým kompromisem? Odpověď není jednoznačná, protože každé děťátko je jiné a ocení jiný přístup, jak zdůrazňuje psycholožka Šárka Miková ve své knize Milovat nestačí. Jak tedy přistupovat k různým typům osobností vašich dětí?

Jana Kantorová | 14. 12. 2023

Svátky klidu a míru, taková je původní idea Vánoc, která se ale bohužel často míjí s realitou. Předvánoční atmosféra je sice plná voňavé skořice a hřebíčku, ale přináší s sebou řadu stresorů. Jedním z nich může být i otázka ne/existence Ježíška coby toho, který všechny dokáže potěšit vánočními dárky.

Galerie: Nosí dárky opravdu Ježíšek?
Mohlo by se vám líbit

Jak v 7 krocích proměnit svůj domov ve sváteční oázu: Známe recept na dokonalé Vánoce

V jednoduchosti je krása. Toho se drží Marta Suchodolská a rozhodla se s námi podělit o několik zaručených tipů, jak jednoduše, efektně a s minimálními náklady proměnit interiér ve vánoční.
marianne.cz

Říct, nebo neříct pravdu?

Pokud sledujete různé diskuze na toto téma, abyste se inspirovali, berte je s nadhledem a nenechte se zastrašit nebo otrávit útočnými komentáři. Univerzální rada totiž neexistuje. Co platí na jednoho, na druhého nefunguje, nebo ho dokonce může pobouřit. Psycholožka Šárka Miková a autorka knih Milovat nestačí a Nejsou stejné se za léta studií a praxe pokusila vytvořit typologii, kterou nazvala Teorii typů. Pomáhá zlepšit komunikaci nejen ve vztahu k dětem, ale i k dospělým. Nicméně pokud vám nějaký příklad připomíná vaše dítě, dostanete praktickou radu i k tomu, jak s ním řešit téma „Ježíšek a dárky“.

„Jestliže se u vás v rodině „hraje na Ježíška“, děti o něm jako dárci začnou samy pochybovat většinou kolem šesti let. V předškolním věku ještě většina z nich podléhá magickému myšlení a později už tolik nevěří všemu, co jim rodiče říkají - začínají k informacím přistupovat více kriticky. Děti ale nejsou stejné. Některé děti hledají už od mala ve všem logiku, chtějí porozumět tomu, jak děti fungují, a tak chtějí přijít na kloub i Ježíškovi,“ vysvětluje Šárka Miková.

Mohlo by se vám líbit

Romantický vánoční interiér, ze kterého dýchá rodinná pohoda

Dnes nazdobený domov vyladěný do posledního detailu, byl ještě před pěti lety rozkopaným staveništěm. Jak dlouhá a náročná byla cesta k vytouženému cíli?
marianne.cz

Jak na ně reagovat?

Pojďme si uvést příklady ze života, které nejspíše moc dobře znáte.

Příklad č. 1:

„Kryštof (7 let) tajemství moc neuznává - když mu to nedává logiku, označí to za blud. Takže brzo vyhodnotil, že dárky prostě nosí rodiče.“

Extravertní verze těchto typů se taky hodně ptají „proč“, takže přijde i otázka, jak je to s Ježíškem a dárky, odpovězte: „To je zajímavá otázka, co si ty o tom myslíš?“ Pokud dítě trvá na vaší odpovědi, řekněte mu pravdu. Vyrovná se s ní mnohem lépe než se ztrátou důvěry ve vás rodiče, až zjistí, že jste mu lhali.

Příklad č. 2:

„Slavnostně jsme dali za okno první dopis pro Ježíška. Jenže při uspávání to najednou dceři přišlo líto a chtěla si dopis nechat. Docela dost kvůli tomu plakala, tak jsme jí dopis vrátili a ona ho pevně držela celou noc. A druhý den chtěla do postýlky přinést další své oblíbené věci, aby jí je Ježíšek nevzal, když bere ty dopisy.“

Další typ dětí stojí nohama na zemi a berou vše doslova. Proto jim později mohou vrtat hlavou praktické detaily z Ježíškova života - jak v tom nebi žije, jak všechny dárky unese apod. Tyhle děti neuspokojí naše metafyzické odpovědi, zatímco s pravdou se většinou v pohodě smíří.

Příklad č. 3:

„Jsem v pasti, syn si přeje věci, co se koupit nedají. Třeba 20 minirobůtků, co se vejdou do kapsy a umí drtit kámen. Ježíškovi píše ob den.“

„Dopis pro Ježíška má deset položek a jsou to samé drahé věci, aby maminka ušetřila penízky. Chybí na něm už jen živý jednorožec.“

Některé děti ve všem hledají hlubší smysl a hranice mezi realitou a fantazií se pro ně často stírají. Proto mohou na Ježíška věřit i poté, co jim kamarádi „prozradí“, že neexistuje. A nebude je to vůbec trápit. O to těžší může být dítěti vysvětlit, že Ježíšek opravdu nemůže přinést cokoliv, co napíšou na seznam.

Mohlo by se vám líbit

Ježíšek plní i ta nejtajnější přání

Toužíte letos potěšit vaše blízké pod stromečkem tím, co si opravdu přejí? Zkuste jim darovat krásu a zdraví. Všechno ostatní již většinou mají. V Asklepionu nabízí dárkové vouchery, které lze uplatnit na kompletní služby na všech odděleních. Svou vysněnou proceduru tu najde opravdu každý!
marianne.cz

Co když se dítě dozví pravdu o Ježíškovi nechtěně a je zklamané?

Také v tomto případě by se vaše reakce měla odvíjet od toho, jaký typ dítěte máte. Nicméně obecně platí jedna rada.

„Nechte dítě projevit emoce a přijmout je. Můžete tedy reagovat větami typu: Já vím, že jsi teď hrozně zklamaný… to mě moc mrzí… a podobně. Důležité je nebrat si osobně věty typu: Jak jsi mi tohle mohla udělat?! Už tě nemám ráda! Zkuste zachovat klid a ani nepřejít do obranného módu: Vždyť jsme to dělali kvůli tobě! Takové výčitky zasáhnou dítě a poškodí váš vztah mnohem víc než zklamání z neexistujícího Ježíška,“ dodává psycholožka Šárka Miková.

Mohlo by se vám líbit

Starosvětské Vánoce v dvě století staré chalupě v Orlických horách

Na chalupě nedaleko Vamberka tráví Martina, Jan, jejich dcerka Kačenka a samozřejmě také domácí mazlíček, pes Fido, každou volnou chvíli. Tahle půvabná roubenka je pro rodinu Rejzlových tím nejhezčím místem, kde trávit nejen vánoční svátky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Tradice
Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Sádroví trpaslíci: Buď je milujete, nebo nenávidíte. Dřív ovšem byli uměním

Tradice
Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Obliba vyšívání se vrací. Vezměte také jehlu do ruky a vyrobte si originální dekoraci

Dům
Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování

Starou kamennou kapli přestavěli v překvapivě útulné a romantické ubytování