Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Slovácký rok v Kyjově – oslava dožínek se záplavou nádherných krojů

Info ikona
Krása krojů na oslavě dožínek

Kyjovské letní slavnosti mají svou víc než stoletou tradici spojenou s oslavami sklizně. Během druhého srpnového víkendu se nejprve na kyjovském náměstí postaví májka, a poté se rozběhne zvukomalebný maraton vystoupení hudebních i tanečních skupin, dechovek a cimbálovek. Koná se také Jarmark s ukázkami tradičních řemesel. Vyvrcholením slavností je krojovaný průvod městem.

Eva Všetíčková | 1. 07. 2022

Začátek srpna bývá v Kyjově opravdu horký, přesto si nikdo z návštěvníků Slováckého roku, jedné z nějvětších folklorních akcí u nás, nedá ujít jeho slavnostní zahájení, kterým je stavění májky. Už jen příjezd až čtyřicetimetrové "máje" je víc než impozantní. Doprovází ji muři v bílém a tyrkysově modrých zástěrách.

Síla tradice

Technologie stavění májky je po mnoho generací stejná. Jeden její konec se nadzvedne žebříkem a podpírá tzv. pltěmi, druhý je vedený do připravené jámy. I tak je k němu ale vždy potřeba perfektně sehraná parta mužů, které koordinuje ten nejzkušenější, často profesí tesař. "Chlapci Bukovjané, héj rup! zazní jeho tradiční první, a než vysokánský strom stojí pevně uchycen v připravené jámě, tak také nejfrekventovanější povel. Silné paže první skupiny mužů podepřou máj prvním, nejkratším párem pltí. Postupně pak přidávají další, vyšší a vyšší tak, aby se májka vychylovala jen žádoucím směrem – vzhůru a ne do stran. U paty každé s pltí jsou obvykle čtyři siláci, kteří poslušně a v ukázkové souhře zvedají kmen májky, až stojí zpříma. 

Info ikona
Stavění májky je čistě mužská záležitost a vyžaduje perfektní koordinaci

Stavění májky je čistě mužská záležitost a vyžaduje perfektní koordinaci.

Festival folkloru

Jednoduchý, ale funkční postup korunovaný triumfálně vlajícím šátkem a barevnými fábory na vrcholu májky zahajuje víkendovou oslavu zdejších tradic a folkloru. Náměstí a přilehlé parky i letní kino pak po celý víkend doslova od rána do rána zaplní lidová hudba a tanec, víno teče proudem. Slovácký rok je národopisná slavnost pořádaná od roku 1921 a patří mezi nejstarší festivaly lidových tradic v Česku. Od roku 1971 se opakuje po čtyřech letech, zpravidla trvá tři dny. Jestli jsme vás navnadili a budete chtít zažít jeho neopakovatelnou atmosféru na vlastní oči i další smysly, tak vězte, že letošní ročník se v Kyjově koná ve dnech 12. až 16. srpna.

Info ikona
Krojovaný průvod je přehlídkou toho nejlepšího ze zdejších krojů

Krojovaný průvod je přehlídkou toho nejlepšího ze zdejších krojů. Slovácký rok, nejstarší národopisná slavnost v Česku se letos koná ve dnech 12. – 16. srpna.

Zdroj: Venkov a styl