Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina se slaví od dob ranného křesťanství a někdy je označovaný také jako „evropské díkůvzdání“. Jednou z tradicí v mnoha zemích společnou je svatomartinská husa, někde jsou oslavy spojené s mladým vínem, jinde hlavně s lampionovými průvody.

Jana Soukupová | 1. 11. 2024

Tradice pocházející z Francie se postupně rozšířila se do Velké Británie, Skandinávie, Německa a dalších zemí Evropy. Je poctou životu římského vojáka, později mnicha a nakonec biskupa Martina z Tours, který zemřel 8. listopadu 397. Svátek připadá na datum jeho pohřbu a nanebevzetí dne 11. listopadu. Martin se proslavil svojí soucitností a dobrými skutky. Byl uctívaným ochráncem chudých, dětí a lidí bez domova. Uváděný je také jako patron všech vojáků, jezdců, koní i podkovářů, mlynářů, cestovatelů, hus a vinařů. Datum svatomartinských oslav se zároveň shoduje s obdobím posledních okamžiků zemědělské sklizně. Jedenáctý listopad je také důležitým dnem moderní historie, kdy příměří podepsané v roce 1918 ukončilo boje první světové války.

Mohlo by se vám líbit

Recept na propečenou svatomartinskou husu na jablkách

Levandulí provoněná, tradicí a legendami propletená svatomartinská husa, která by na vaší sváteční tabuli rozhodně neměla chybět. Připravte si dobrou náladu, nastartujte chuťové pohárky a pusťte se s námi do přípravy dokonalé svatomartinské pochoutky.
marianne.cz

Hospodářova hostina a předpovědi z husích kostí

Kolem svátku svatého Martina podzim pomalu střídal zimu a začínalo sněžit. Touto dobou končil hospodářský rok, statkáři připravovali pro své lidi pohoštění jako poděkování a také jim vypláceli mzdu. V českých zemích se na svatého Martina používala sváteční husa i k předpovídání počasí. Lidé se po jídle soustředili na její prsní kosti: pokud byly bílé, očekávala se tuhá zima, zatímco tmavé znamenaly zimu deštivou a blátivou a nafialovělé značily mírné počasí. Dnes je v Česku svátek svatého Martina především oslavou dobrého jídla a pití. Ve vinných sklípcích se žehná vínu a po republice se pořádá mnoho akcí, spojených i s ochutnávkami. Tradičně se 11. listopadu pečou husy a přesně v 11:11 otevírají první lahve mladého vína.

Svatý Martin ve Francii ustoupil výročí konce války

I když světcova historie tak úzce souvisí s francouzským územím, je tu vzpomínka na svatého Martina spíše lokální a církevní záležitostí. Jedinou výjimkou je region Alsasko, kde děti navštěvující francouzsko-německé školy. Chodí v den „Fête de la Saint-Martin“ se svými ručními svítilnami do průvodů ulicemi města, podobně jako jejich němečtí sousedé. Francie má sice 11. listopadu státní svátek, ten je ale oslavou podepsání příměří ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne v roce 1918. Na západní frontě tak skončily boje 1. světové války.

Německo i Rakousko zdobí lampionové průvody

V německých ulicích můžeme ve dnech kolem 11. listopadu potkat Laternenumzug (lampiponový průvod) a slyšet děti zpívat „Laterne Laterne, Sonne, Mond und Sterne“ (lucerny, lucerny, slunce, měsíc a hvězdy). Svátek svatého Martina tu děti milují. Účastní se průvodů barevných papírových lampionů, při nichž se zpívají písně věnované světci. Některé průvody mají v čele muže na koni, oblečeného v uniformě středověkého vojáka. I v Německu se na svatého Martina jí husa, například plněná jablky nebo glazovanými kaštany s medem a rozinkami. V některých oblastech chodí děti na koledu. Lampionové průvody jsou svatomartinskou tradicí i v Rakousku. V Burgenlandu, jehož je svatý Martin patronem, je 11. listopadu státní svátek, zatímco ostatní spolkové země mají běžný den. Dříve se v Rakousku na svatého Martina koledovalo, dnes tato tradice přetrvala jen v Burgenlandu a v Pinzgau. Vinařské oblasti v tento křtí a koštují mladé víno.

Itálie slaví velkolepě a rozmanitě

Svatý Martin se velkolepě slaví po celé Itálii, v mnoha městech také prostřednictvím festivalů a oblíbených veletrhů. Zvláštní je atmosféra v Benátkách: děti tam chodí po ulicích města, hlučně bouchají hrnci a pánvemi a s pomocí říkanek koledují za bonbóny nebo peníze. V benátských domech nesmí chybět sladké pečivo ve tvaru světce na koni, pokryté barevnou polevou a čokoládou. Dospělí tento den slaví otevřením sudů pro první ochutnání nového vína, tradicí jsou také pečené kaštany. V některých oblastech se pořádají lampionové průvody, martinské dostihy nebo střelecké slavnosti.

V Holandsku volí Miss chovatelku hus

V Holandsku je důležitou součástí oslav hořící oheň. Na mnohých místech se také udržuje tradice martinských koled s lampiony. V dřívějších dobách chodily koledovat děti s pochodněmi nebo svítilnami vydlabanými z velké krmné řepy. Existuje totiž legenda, že kůň svatému Martinovi jednou večer utekl a ochotní vesničané se jej vydali hledat s loučemi a lucernami. Pozůstatkem starých lidových oslav jsou také "ganzenmarkten" – dříve husí trhy, dnes folklórní událost v každé druhé listopadové pondělí. Slavný Husí trh ve městě Coevorden je ve skutečnosti jedním velkým festivalem, kde se mimo jiné volí také Miss chovatelka hus. Město Uttrecht, jehož je svatý Martin patronem, pořádá okázalé svatomartinské slavnosti.

Mohlo by se vám líbit

Makové svatomartinské rohlíčky symbol pohostinosti

Svatomartinské rohlíčky jsou sladkou tradicí. Křehké makové rohlíčky, pečené při příležitosti svátku svatého Martina, nás propojují s dávnými časy, kdy se lidé o pohostinnost dělili s potřebnými. Objevte historii i recept na tuto lahůdku, která nejen voní, ale i symbolizuje lidskost a teplo domova.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Svatý Ondřej je patronem nevěst a šťastných svateb: Dnešní Ondřejská noc slibuje poctivým sny, které se splní

Svatý Ondřej je patronem nevěst a šťastných svateb: Dnešní Ondřejská noc slibuje poctivým sny, které se splní

Tradice
Na svatou Kateřinu musela kola zahálet a posledním zábavám roku vládly ženy

Na svatou Kateřinu musela kola zahálet a posledním zábavám roku vládly ženy

Tradice
Přesně za týden začíná advent: Čas úklidu i rozjímání

Přesně za týden začíná advent: Čas úklidu i rozjímání

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit