Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

Beránek a další velikonoční symboly. Znáte jejich význam? Možná vás překvapí

Pleteme pomlázky, zdobíme své domovy postavičkami zajíců i kuřátek, barvíme vajíčka a pečeme beránka. Kolik z nás si však uvědomuje, proč právě tyto symboly k Velikonocům patří? Pojďte to s námi zjistit.

Jana Bitalová | 11. 03. 2024

Velikonoce jsou dobou, kdy se příroda už probudila ze zimního spánku, což z ní dělá prostředí plné zelených lístků, květů a mláďat. Za dob našich předků však bylo toto období také o tradicích, zvycích a pověrách. K nim se vázaly velikonoční symboly, mezi něž patří pomlázka, barvená vajíčka, kuřátka, slepice, beránek a zajíc, ale třeba také chléb, med a prázdné skořápky.

Pomlázka

Pomlázka je neodmyslitelnou součástí Velikonoc, v některých krajích jí ale říkají jinak – například na Zlínsku je to mrskačka, Haná a Valašsko zná pomlázku jako mrskut a ve Slezsku zase můžete zaslechnout šmigrust. Pomlázka má původ ve slově omlád, tedy proutek k omlazení, k němuž mělo vyšleháním dojít. O to se podle tradice starali muži a chlapci, za což od svých dámských protějšků dostali zdobené vajíčko nebo pentli na pomlázku. Ženy a dívky mohly odpoledne koledníkům oplácet stejnou mincí nebo poléváním vodou, a to v rámci tzv. ženského pomlázkového práva. 

Velikonoční vajíčka, kuřátka, slepice

Vajíčka jsou nadějí na nový život, který se z nich klube právě na jaře. Není proto divu, že se stala velikonočním symbolem. U začátku barvení vajíček stála hlavně červená, tedy barva krve, jíž Slované říkali krasnaja, z čehož mohlo vzniknout slovo kraslice. Jiné prameny se ovšem přiklánějí k názoru, že jeho původ je ve slově krásliti, tedy zkrášlovat. Později se k výzdobě velikonočních vajíček přidala zlatavě žlutá, protože připomíná med, obilí i slunce, a další barvy. Lidé k barvení používali, co měli doma. Cibulové slupky, červené víno, kurkumu a třeba také špenát. Lokálně pak vznikala také tradiční zdobení. Během Velikonočního pondělí se s vajíčky dokonce hrály hry. Jednou z nich bylo kutálení vajec na co nejdelší vzdálenost. 

S Velikonocemi pak logicky souvisí i kuřátka a slepice, tedy nový život a ty, jenž ho přivádí na svět.

Info ikona
Velikonoční kraslice.

Beránek

Sladký beránek nebude o Velikonocích chybět na našich tabulích. Podle Bible byl obřadním pokrmem před odchodem Židů z Egypta. V křesťanství odkazuje ke Kristu jako symbol čisté oběti

Zajíc

V Bibli je zajíc symbolem skromnosti a pokory, a není tak náhodou, že ho na některých obrazech u nohou mívá Panna Marie. Dále zobrazuje stvoření, které se dokáže obětovat pro druhé a je sice malé, ale velmi moudré. Dřív než u nás byl zajíc s Velikonocemi spojován v Německu, kde nosil velikonoční vajíčka. K nám se pak odtud „dostal“ ve druhé polovině 19. století.

Další velikonoční symboly

Důležitými symboly Velikonoc byla čočka, hrách, makovice, ořechy a další plodiny, které odkazovaly na hojnost. Objevovaly se také prvky ochrany: chléb, prut s trny a med, a odkazy na smrt a zmar: hlemýždí ulity, skořápky a další.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Velikonoční vajíčka jinak. Tentokrát ze skla!

Skleněné dekorace nejsou výsadou pouze Vánoc, ale jejich kouzlo si můžete dopřát také na jaře. Sklárna Koulier nabízí skleněná velikonoční vajíčka, květiny a další motivy, které ozvláštní váš domov.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Tradice
Co prozrazují havelské pranostiky: Bude pořádná zima, nebo Vánoce na blátě?

Co prozrazují havelské pranostiky: Bude pořádná zima, nebo Vánoce na blátě?

Tradice
Symbol konce babího léta: Když husy mávají svými křídly na rozloučenou

Symbol konce babího léta: Když husy mávají svými křídly na rozloučenou

Tradice
Odkaz historie zapsaný v každém stehu: Lidové tradiční kroje a jejich příběhy

Odkaz historie zapsaný v každém stehu: Lidové tradiční kroje a jejich příběhy

Tradice
Kvíz: Oslavy, které stmelují generace: Jak dobře znáte české tradice?

Kvíz: Oslavy, které stmelují generace: Jak dobře znáte české tradice?