Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Místo, kde si čas zklidnění užívají dřívější světoběžníci

Ke vzrušujícím zážitkům z cizokrajných destinací a slané příchuti oceánů se manželský pár Lenka a Tomáš Benešovi vrací hlavně ve vzpomínkách. Úžasný klid svého domu i zahrady na Kokořínsku si nyní užívají. plnými doušky. Kdo jim tam dělá společnost?

Terezie Benoni | 7. 11. 2022

Před pandemií, která omezila svobodu jejich cestování, zavřeli oči a snaží se vidět jenom radost a krásu místa, do něhož se před více než dvaceti lety beznadějně zamilovali – místa s adresou v poslední rokli tajuplného Kokořínska, kde žijí svůj venkovský sen.

Text: Adéla McLintock

Galerie: Zahrada Brocno

S Řípem na dohled

Lepší pozemek si dvojice vybrat nemohla. Na jednom jeho konci se v dáli rýsuje Milešovka a Říp, na druhém stojí roubenka ze 17. století. Kdybyste ji tehdy viděli ve zbědovaném stavu, nejspíš byste si zaťukali na čelo a pronesli cosi o bláznovství toho, kdo by se ji snažil zachránit. Jenže to neznáte Lenku s Tomášem, jimž práce není citzí, a to všeho druhu. Po pár letech dozorovaných památkáři, vyvedli cennou ukázku lidové architektury z propadliště dějin a začali v ní komfortně bydlet. Krom všeho ostatního prošla puntičkářkou renovací také pavlač dlouhá asi dvacet kroků. Vchází se na ni dveřmi z útulných pokojíků nebo po schodech vedoucích ze zápraží. Ještě se nenašel nikdo, kdo by odolal jejím výšinám. Vidět je z ní na náves a zahrada ve dvoře uzavřeném impozantní bránou s klenutým nadpražím se odtud prostírá jako na dlani. Zatímco dole, když stojíte s nohama zabořenýma v měkké trávě, se vám svou mohutností vnucují břízy a lípami a jehličnany, při pohledu z ptačí perspektivy dominuje nad vším ostatním blyštivá hladina koupacího jezírka, tvarem připomínající nakousnutý proslulý valašský koláč frgál, o které se rodina dělí s lekníny, rybami a jinými vodomily. 

Info ikona
Dlážděné zápraží chalupy

Kouzelná zahrada

Slastná je také procházka zatravněnou zahradou, kterou majitelé rozčlenili na okrasnou, lesní a užitkovou. V rovinaté části mezi dvorem a uměle vysázeným lesíkem s borovicemi a smrky a vzácnou metasekvojí si můžete zahrát koulenou a pak posedět pod pergolou se střechou z rákosí protkaného hnízdečky mírumilovných včel samotářek. Tady každý nejde svůj vnitřní klid a při pohledu do  záhonu s růžově a lososově odkvétajícími růžemi zjistí, že i přírdda oddechuje klidněji, že už nesrší energií jako v létě. Poslední poklady vydává také zeleninová zahrada, která by udělala dojem i na šéfkuchře s michelinskou hvězdičkou. Dýněmi a maliním však cesta objevů nekončí. Ještě je tu ovocný sad, kde každý podzim dozrává všecko, nač si mlsný jazýček vzpomene – cukrově sladké hrušky, nakyslá jablka, exotické kdouloně i jedlé kaštany. Neodolali byste. Ani já jsem neodolala. Křupavým kousnutím do jablíčka jsem porušila kouzlo ticha. A v tom se to stalo. Nejdřív se zalesklo jedno očko, pak druhé, třetí, a než by řekl švec objevilo se za plotem stádo černých vlněných kuliček na tenoučkých nožkách a zvědavě skrze plaňky zjišťovalo, kdo se tu láduje ovocem. Načapaly mě ouesantky, nejmenší ovečky na světě, které už dlouho dělají Benešovým milou společnost a do dnešní nejisté doby vnášejí nefalšovanou radost.

Info ikona
Štědrá úroda
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Slimáky nakrmte ovesnými vločkami, pak už nebudou mít chuť na vaše rostliny

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Zahrada
Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?