Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Příroda plná zajímavostí: Zvířecí meteorologové

Info ikona
Kohout

Kohout, rosnička, vlaštovky a mnohá další zvířata instinktivně vycítí změny počasí. Pozorujte v přírodě jejich chování. Prozradí vám, zda se blíží déšť, nebo jestli bude celý den slunečno.

Jana Kantorová | 3. 08. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

V létě se vyplatí chodit s hlavou zakloněnou k nebi. Pokud totiž uvidíte lítat vlaštovky vysoko na obloze, máte důvod k radosti. Dávají vám vědět, že pěkné počasí nás ještě nějakou dobu neopustí. Vysvětlení je zcela jednoduché. Termika ovlivňuje pohyb hmyzu a ten se při teplém počasí díky vysokému tlaku vzduchu nechává unášet vzhůru. Klesající teploty a studená fronta zase zapříčiňují, že se dostává níž. Vlaštovky ho pronásledují, a tím nás spolehlivě informují o změnách počasí. 

Galerie: Která zvířata vám předpovídají počasí?
Mohlo by se vám líbit

Nejenom vlaštovky... 

Také hmyz patří mezi skvělé meteorology zvířecí říše. Kromě termiky nejcitlivěji totiž reaguje i na změny tlaku. Možná jste si už všimli, že před deštěm či bouřkou jsou tato zvířata nejaktivnější. Například komáři či ovádi štípou jako o život, protože se snaží co nejvíce nasytit. Podobně jako na hmyz se dá spolehnout také na ryby. Mnohé z nich začnou intenzivně lovit hmyz, který před příchodem deště lítá nízko nad hladinou. Uvidíte tak, že před blížícím se deštěm skáčou nad hladinu víc, než je obvyklé.  

Tip redakce:  

Nedokážou nahradit oblíbenou aplikaci s přesnou předpovědí počasí, řídí se však jasnými signály, které jim dává příroda. A to je něco, co my jsme dávno zapomněli. 

Mohlo by se vám líbit

Změny počasí vás nezaskočí  

Zvířata mají zároveň dobře vyvinutý instinkt, díky kterému rychle reagují na blížící se nečas a s ním spojená nebezpečí. Déšť a prudký vítr mohou kupříkladu motýlům slepit křídla, což by pro ně znamenalo veliké nepříjemnosti. Proto si již hodiny před blížící se bouří hledají bezpečný úkryt, kde přečkají nečas se zaklapnutými křidélky. Pro hlemýždě jsou zase problémem velká horka. Smyslové buňky na jejich hlavě je varují před přílišným suchem a oni tak raději zalézají do úkrytu. Dobře vyvinuté instinkty varující před blížící se hrozbou jsou pro zvířata v přírodě nepostradatelné. Využijte toho a pozorujte jejich chování, a zjistíte, že i bez aplikace v chytrém telefonu vás žádné změny počasí nezaskočí. 

Mohlo by se vám líbit

Všichni zvířecí meteorologové 

  • Zpívá-li kohout na zemi, to se čas promění. Zpívá-li na hřadě – jak bývalo, tak bude. Na této pranostice něco bude. Za vlhkého počasí se totiž drží žížaly a červy na hnojišti výš. Při vysokých teplotách se pro změnu zavrtají hlouběji do země.  
  • Rosničky zase na sluníčku rády šplhají za svou potravou po stoncích vzhůru. 
  • Kočky poznají blížící se déšť a chtějí se před ním schovat doma. Pociťují zároveň ve vzduchu zvýšené elektrické napětí, což je nutí intenzivněji se olizovat.  
  • Usilovné bzučení a poletování včel hned zrána značí, že je před námi, alespoň do poledne, pěkný slunečný den.  
  • Uvidíte-li na zahradě i přes teplé počasí lézt hlemýždě, vězte, že déšť je na spadnutí.  
  • Mravenci uzavřou zhruba 10 až 20 minut před bouřkou všechny důležité otvory v mraveništi.  
  • Ovčí vlna při vyšší vlhkosti vzduchu nabobtná. Za sucha je naopak křehčí a kudrnatá. Zkušení pastevci se tak pouhým pohlazením po jejich hřbetu promění ve zkušené meteorology. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku