Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Rostlina zářící všemi barvami: Když jeřáb sladce zraje...

O jméno se dělí s jedním z vodních ptáků a zdvihacích strojů. Tenhle jeřáb je ale rostlinný svéráz. Žije všude, kde je světlo. Na místo i sám „naletí“, zapustí kořeny a... po létě se rozvášní!

Jana Kantorová | 20. 02. 2024

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ

Jednou je strom, podruhé keř, to podle toho, o jaký druh jeřábu jde. Sorbus – rod dřevin z čeledi růžovitých – totiž není zdaleka jen jeden... Nicméně většinu jeho druhů baví mírné pásmo severní polokoule, tak tady vesele ve spoustě provedení roste. Z jara krásně vykvete bíle či růžově, přes léto se drží zelené, ale na podzim rozbalí škálu barev v plodech i listech. No, a směrem k zimě jako správný listnáč shodí lupení. Ovšem jeho bobulky drží i po přemrznutí! Mnohé tím dostávají lepší chuť. Ano, řeč je o jeřabinách.

Věděli jste, že...

... staří Čechové jeřáb nazývali latinsky sorbuj a plod sorbum či německy Abreschbeer, česky oskeruše či břek? Plodům říkali břekyně, chocholátka, granátky...

Galerie: Jeřabina přes rok září různými barvami
Mohlo by se vám líbit

Rostlina z českých luk: Kvítí, které smiřuje

Květomluva praví, že kohoutek luční vyzývá k udobření. Odtud lidové laskavičník. Toto nebotanické pojmenování ale není jediné, s nímž je růžově kvetoucí rostlina spojovaná...
marianne.cz

NERAD SE MAČKÁ

Obdržet kvetoucí větvičku jeřábu nebo tu s malvicemi (jak se říká jeho plodům) však není pro dámu příliš radostné. Květomluva jí totiž přisuzuje informaci: Jsi příliš domýšlivá. Myslíš, že jsi mne okouzlila? Mýlíš se... Sdělení, které netěší. Dlužno dodat, že sám strom rostoucí v přírodě i ve vyšších nadmořských výškách za obsah nemůže. Ale může za to, že místa kolem mýtin, na krajích lesů, v kosodřevině, ale i ve městech a zahradách díky němu od konce léta přitahují pozornost oranžovými, červenými, bílými i černými plody a jsou odlehčená. On jeřáb totiž nerad roste v houfech jiných stromů, které mu stíní a ubírají na soukromí. Je schopen růst 140 let tam, kde je slunečno, není podmáčená půda a neřádí v ní bakterie ničící růžovité rostliny. Za ideálních podmínek vyšplhá korunou až do výše dvaceti metrů, i kořeny zapustí hluboko. Nevadí mu ani horší ovzduší.

Zajímavosti: 

  • Historicky jeřáby lemovaly cesty. Aleje to byly úchvatné na pohled i praktické.
  • Ptáci milují plody jeřábu. A starají se i o jejich výsadbu, semínka stromů totiž roznášejí trusem.
  • Výškové maximum jeřábu ptačího je na našem území ve 1250 m n. m. a sice na Studniční hoře v Krkonoších.
Mohlo by se vám líbit

Rostliny, které nás provázejí létem až do podzimu: Krásky jediného dne

Denivky se zaměňují s liliemi, lidově se jim tak i říká, ale s přídomkem denní. Krásky rodící se s létem kvetou jen den! Zato až do podzimu, to asi aby krátkou dobu žití vynahradily.
marianne.cz

VYSOČINA A DIVOŽENKY

Jedenadvacet let jeřabina dominuje erbu kraje Vysočina, ale už dávno předtím
se používala třeba jako ochrana před zlými čarodějnicemi. Dík tomu občas jeřáb roste blízko domů. Jeho větvičky mají v příbytku bránit proniknutí zlých duchů. Vše funguje jedině tehdy, pokud se 3. května vymění za nové... Ale zpět do exaktní botaniky. Jeřáb, který se u nás stal Stromem roku 2013, tu má hlavní zastoupení ve třech druzích: ptačí, muk a břek. Ptačí, u nás nejrozšířenější, má dřevo podobné hrušni, pročež se používá v řezbářství, soustružnictví, kolářství, na výrobu dužin pro sudy, na hudební nástroje, nářadí, na výrobu dýh, překližek, parket... Z břeku jsou ideální řeznické špalky či biliárová tága.

Běžný našinec u jeřábu více než dřevo ocení plody. Ty se liší barvou i stupněm sladkosti a trpkosti. Jedlé jsou ale všechny. Z jeřabin může vzniknout dokonalá marmeláda stejně jako lahodná pálenka, ale plody umí i léčit. K jeřabinám se řadí rovněž moravské oskeruše. Té nejstarší je na čtyři sta let, roste ve Strážnici, jmenuje se Adamcova, a když fouká vítr, vypráví... À propos, vysazovat jeřáby nařizoval už v 9. století Karel Veliký. Konečně není divu, tahle dřevina, kromě toho, že byla považována za ochrannou, dává člověku všanc doslova celé tělo – zužitkovává se dřevo, kůra, plody, květy. A nezajímavá není ani pro zvěř, i ta se těší jeho větvičkami, lýkem, pupeny... V Česku máme dokonce speciální jeřáby! Příkladem oněch vyšlechtěnců může být šedokorý bezdězský, který roste jen na kopcích Malý a Velký Bezděz.

Mohlo by se vám líbit

Rostliny: Obiloviny aneb Zkrocení divoké trávy

Velké, širé, rodné lány... obilniny patří k nejpočetněji zastoupeným rostlinám planety. Tyto zkultivované trávy tvoří od pravěku základ jídelníčku miliard lidí po celém světě.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť

Zahrada
Přilákejte včely a čmeláky do své zahrady. Budou vám užitečnými společníky

Přilákejte včely a čmeláky do své zahrady. Budou vám užitečnými společníky

Zahrada
Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Zahrada
Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel