Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada: Levandule aneb Květina mnoha tváří

Info ikona
Levandule

Levandule je jednou z nejčastěji používaných a nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Její krásné fialové květy a výrazná vůně ji činí nejen okrasnou rostlinou, ale také důležitým prvkem v kuchyni, kosmetice a léčitelství.

Jana Kantorová | 6. 11. 2023

Jak se pěstuje levandule 

Levandule je poměrně nenáročná rostlina, která roste v suchých a slunných podmínkách. Při jejím pěstování je důležité zajistit dobrý odtok vody, aby kořeny nezůstaly v nadměrné vlhkosti. Levandule lze pěstovat v květinových záhonech, na balkonech, nebo v truhlících. Pravidelná okopávka a zastřihování pomáhá udržet rostlinu zdravou a bujnou. 

Levandule (Lavandula) je rod rostlin, který má svůj původ v oblastech Středomoří, na Blízkém východě a v Indii. Květina má bohatou historii a byla používána v tradiční medicíně i v rituálech. Její název pochází z latinského slova "lavare", což znamená mytí, a to odkazuje na použití levandule ve starověkém Římě v koupelích a pro osvěžení prádla

Galerie: Ať levandule provoní vaše podzimní dny
Mohlo by se vám líbit

Účinky levandule na zdraví 

Levandule má mnoho zdravotních přínosů. Je známa svým uklidňujícím účinkem a často se používá k redukci stresu a úzkosti. Levandulový čaj nebo olej se používá také při boji s nespavostí a problémy s usínáním. Má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, což ji činí užitečnou při péči o kůži a hojení menších řezů a popálenin. 

Levandule v kosmetice 

Levandule se často nachází v kosmetických výrobcích, jako jsou šampony, mycí gely, pleťové krémy a oleje. Její vůně působí relaxačně, a proto se používá v aromaterapii. Oleje s levandulovou vůní mohou být také použity pro masáže a ošetření vlasů. 

Levandule v kuchyni 

Levandule je v kuchyni nejen krásnou ozdobou, ale také lahodným kořením. Je používána k ochucení sladkých i slaných pokrmů. Levandulové lístky můžete přidat do těsta na koláče nebo je smíchat s cukrem pro výrobu levandulového cukru. Také se používá jako složka v různých druzích medu. 

Mohlo by se vám líbit

Jak sušit levanduli 

Sušení levandule je snadné. Odstraňte květy z větviček a vytvořte svazky. Svazky pověste na suchém, stinném místě a nechte je sušit po dobu 1-2 týdnů, dokud květy nezačnou křupat mezi prsty. 

Jak využít sušenou levanduli

Sušenou levanduli můžete využít mnoha způsoby: 

  • Připravte si levandulový čaj pro relaxaci. 
  • Přidejte sušenou levanduli do vaky s bylinkami pro provonění skříně. 
  • Použijte ji k výrobě domácího levandulového potpourri. 
  • Přidejte do vaší koupelové vany pro relaxaci. 
  • Vytvořte si domácí levandulový cukr nebo med pro dochucení pokrmů. 

Levandule je nejen krásnou květinou, ale také skvělou pomocnicí v kuchyni, kosmetice a péči o zdraví. Její vůně a chuť jsou nezaměnitelné a mohou vám přinést mnoho radosti a užitečných vlastností do vašeho života. 

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku