Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zahrada rozkvétá i v zimě: Voňavý zázrak jménem zimokvět

Info ikona
Zimokvět

Záplava drobných květů a omamná vanilková vůně – seznamte se se zimokvětem časným. Keřem, který svými žlutými květy prozáří chladné měsíce ve vaší zahradě.

Jana Kantorová | 9. 11. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Zimokvět časný neboli Chimonanthus praecox. Jak jeho poetický název prozrazuje, tento keř nás potěší dlouho před začátkem hlavní sezony. Drobné žluté květy ve tvaru hvězdiček vyhání ještě před prvními lístky, což je začátkem ledna. Pokud je však mírná zima, stává se, že zimokvět vykvete již v čase adventu. Z vanilkové vůně, která doprovází jeho květy, se pak můžeme těšit až do března. Tento mrazuvzdorný keř dorůstající výšky až tří metrů pochází z horských oblastí východní Číny. V Česku se však zatím pěstuje poměrně zřídka. Jelikož není příliš košatý, v záhonu je vhodné ho doplnit atraktivním podrostem. Líbivé je jeho spojení například s pomněnkovcem velkolistým, dlužichou, dekorativní jeruzalémskou šalvějí nebo dochanem psárkovitým.  

Galerie: Znáte zimokvět? Květinu, která rozzáří zimu
Mohlo by se vám líbit

Kam s ním v zahradě?  

V zahradě se mu bude nejvíce dařit na slunném a chráněném místě. Nezapomeňte na to při výběru vhodného stanoviště a dejte jej třeba poblíž prosluněné domovní zdi. Také půda by pro tento keř měla být dobře propustná a dostatečně vlhká. Zimokvět je možné pěstovat i ve větším květináči. V chladných měsících ho pak můžete opřít o fasádu domu. Jeho květy totiž, podobně jako například květy kamélie, nesnesou příliš velké mrazy. K tomu, abyste se ze zimokvětu časného a jeho omamné vůně mohli těšit, však budete potřebovat trochu více trpělivosti. U mladých rostlinek může trvat až osm let, než poprvé vykvetou. Po vysazení však tento keř nevyžaduje prakticky žádnou péči. Nedoporučuje se ani pravidelný řez. Nanejvýš po odkvětu odstraňte nehezké staré výhony. Napřesrok se pak můžete těšit na nové, plné voňavých květů

Věděli jste, že...  

... Zimokvět časný do Evropy doputoval v 18. století z Číny? V Japonsku se jeho větvičky tradičně objevují začátkem roku ve vázách coby symbol štěstí. 

Mohlo by se vám líbit

Zajímavosti:  

  • Fascinujíci jé pohled zblízka. Světle žluté lístky mají výrazný purpurový střed. Květy tvarem připomínají hvězdičky, navíc voní po vanilce. 
  • Květy odrůdy ‚Luteus‘ mají světlejší, pastelově žlutou barvu. Po jejich odkvětu se objeví hnědé nepravé plody, které vydrží i několik měsíců. 
  • Dva až tři centimetry velké kvítky s voskovým povrchem vydávají velmi intenzivní vůni, nad kterou zaplesá nejen vaše zahradnické srdce. 
  • Listy na keři zimokvětu raší až po odkvětu. V tu chvíli se v záhonu k hlavnímu slovu dostávají půdokryvné rostliny, jako je například čemeřice, sasanka hajní, hyacintovec španělský nebo prvosenka jarní. 
  • Ze dvou naproti sobě rostoucích pupenů se rozvinou nádherné květy. Visí na výhonech jako sukýnky. Odrůda ‚Grandiflorus‘ se pyšní větším a bujnějším květenstvím než divoce rostoucí keře.  
  • Zimokvět je vhodný také k pěstování v květináči. Hrdou společnost mu může dělat jasmín nahokvětý.
  • V zahradě vynikne keřík s voňavými květy jako atraktivní solitér. Ideálním podrostem pod něj jsou sněženky, krokusy, narcisy a další časně kvetoucí cibuloviny. 
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku