Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Ze života králíků: UŠATÍ zvědavci PO ČESKU

Králík byl druhem lovné zvěře, v držení na chov se u nás začal ocitat až v 19. století. Šlo o plemena z různých zemí, mezi která se naštěstí dostala i ta ryze národní.

Jana Kantorová | 23. 04. 2023

Text HELENA POKORNÁ HLADÍKOVÁ 

Králík domácí se tu objevoval na vesnicích mezi velkými hospodářskými zvířaty, kde nazdařbůh pobíhal, občas se jím potěšilo dítě sedláků, ale jinak se mu příliš pozornosti nevěnovalo. Roztomilá drobotina, oproti dobytku však minimální přínos pro hospodářství. Určitě nemohla být řeč o chovatelství v pravém slova smyslu, a už vůbec ne o nějaké čistokrevné plemenitbě. Změnilo se to přibližně v sedmdesátých letech 19. století, pravděpodobně po návratu českých vojáků z Francie. Tam se totiž setkali s vyspělým králíkářstvím. A na základě jejich svědectví se systematickému chovu králíků otevíraly pomalu dveře dokořán i po celém Rakousko-Uhersku.  

Galerie: Ze života králíků
Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Křehký MANEKÝN, to je otakárek fenyklový

Výrazná černá kresba na křídlech, ostré zadní výčnělky připomínající ocas vlaštovky. Tak se od jiných motýlích druhů odlišuje otakárek fenyklový, jeden z našich nejkrásnějších motýlů. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se mu vlastně říká fenyklový?
marianne.cz

Zlaté roky králíků 

Za „otce“ králíkářství je ve střední Evropě považován Němec Julius Lohr a jeho standardy pěti nejčastěji chovaných králičích plemen z roku 1885. V našich končinách se prvním výrazným propagátorem chovu huňatých ušáků stal Jan Václav Kálal. To on – písecký učitel – založil první čistě králíkářský spolek, pod nímž vycházel i časopis Králikář českoslovanský, později československý. Velký chovatelský boom ušatých stvoření nastal v období obou světových válek, a coby zlatá éra se označují léta šedesátá a sedmdesátá. Suma sumárum, ryze tuzemských plemen králíků se od konce 19. století do osmdesátých let století minulého podařilo vyšlechtit několik. Sedm z nich pak bylo roku 1996 zařazeno pod ochranný program, který má pomoci zachovávat živočišné genetické zdroje. Správný krok, aby nám toto živé kulturní dědictví nevymizelo.  

Mohlo by se vám líbit

Zelenina levně: Jak znovu vypěstovat zeleninu ze zbytků?

Věděli jste, že můžete znovu vypěstovat zeleninu ze zbylých částí nebo odkrojků zeleniny, kterou jste koupili v obchodě? Nezabere to tolik času, není potřeba příliš zručnosti ani nepotřebujete horu trpělivosti jako je tomu třeba při pěstování zeleniny ze semínek nebo mladých rostlin. Poradíme vám, jak na to.
marianne.cz

Strakáč i albín 

K nejznámějším a nejstarším domácím plemenům králičím patří český strakáč černobílý. Typické jsou pro něj skvrny na bocích a takzvaný úhoří pruh na hřbetu. Dle některých odborníků jde v českém (československém) prostředí doslova o šlechtitelský vrchol! Dodnes patří k nejčastějším obyvatelům zdejších králíkáren, svědčí o tom i hojné počty tohoto druhu na specifických výstavách.

Oblíbeným a zároveň jedním z nejstarších vyšlechtěnců je i králík moravský modrý, na území Moravy nejstarší národní plemeno. Naopak za nejmladší přírůstky v této vybrané králičí společnosti jsou považováni český černopesíkatý králík uznaný v roce 1975 a český luštič vyšlechtěný na konci padesátých let minulého století. Aby byl výčet národních plemen úplný, nelze zapomenout na českého červeného králíka, onen zrzoun je typický menším vzrůstem. Též na českého albína, jenž je ceněný především jako vysoce užitkový druh, a nakonec králíka moravského bílého hnědookého. Ten je nejméně rozšířeným plemenem, příliš vidět není ani na výstavách, maximálně jen na celostátních. 

Mohlo by se vám líbit

Týrání zvířat, symptom nemocné společnosti

Zprávy jsou plné informací o tom, kdo a kde týral jaké zvíře. Proč tomu tak je? To se to před lety nedělo, nebo se o problematice jen nemluvilo, protože nebyla moderní?
marianne.cz

Čím plnit králičí misky na jídlo? 

Volně v přírodě se ušatec živí čerstvou trávou a bylinami z luk; doma chovaný pak čerstvou zeleninou plnou šťávy a hlavně senem. Potřebuje ho kvůli životně důležité vláknině i k obrušování stoliček při přežvykování. Nejlepší seno je z luční či horské senoseče, ideálně z první. Čerstvě nasušené třeba nechat odležet. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, odkud je jen pouhých pár kroků do lesa

V náručí Liščího lesa oddechuje klidným spánkem zahrada, ve které se zabydlela pohoda s celou řadou domácích i cizokrajných rostlin.
marianne.cz

Zajímavosti o králících 

  • Žití ve skupině je pro králíka přirozené. Volně v přírodě i chovaný ve společnosti ušatých přátel se cítí dobře. 
  • Králíci zvaní berani mají klopené uši, je to hlavní znak jejich zevnějšku. Společně s druhou skupinou jedinců s ušima vzpřímenýma jde o jednu z kategorií, jak členit králičí plemena.  
  • Český strakáč byl uznán jako národní už v roce 1907, chovatelské oblibě se těší dodnes.  
  • Chrup králíků netvoří jen viditelné hlodáky. Důležité jsou také stoličky, které ušák potřebuje k rozmělnění potravy. K jejich obrušování nejlépe slouží seno, nikdy suché pečivo! Zuby rostou králíkům celý život.  
  • Zajímavostí u králíků je provokovaná říje – samice může zabřeznout i mimo období hlavní říje. Březost trvá 31, max. 35 dnů a v jednom vrhu se může objevit až dvanáct nahých, slepých a hluchých mimin.  
  • K tuzemským plemenům se v současnosti počítá sedm druhů, a to jak český černopesíkatý králík, tak druh zvaný moravský modrý.  
  • Plemena králíků se dělí také podle užitkovosti. Jde o masná, kožešinová a vlnařská. Poslední reprezentuje druh jediný, a sice králík angorský. 
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Tradice
Světlušky nás fascinují, kdysi však byly opředeny legendou, z níž mrazí

Světlušky nás fascinují, kdysi však byly opředeny legendou, z níž mrazí