Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Zelená lékárna: Divoký a výjimečný mák

O prospěšnosti máku setého se už dobře ví. Možná jste ale netušili, že co se týká zdravotních benefitů, je na tom vlčí mák podobně.

Jana Kantorová | 30. 06. 2023

TEXT: Eva Všetíčková 

Jeho šarlatově zbarvené květy lemují pole s obilím od května do srpna jako hedvábná šála. Prozařují letní louky a zarůstají rumiště i příkopy podél cest. Ohledně životních podmínek není tato jednoletá rostlina vůbec náročná. Vlčí mák se uchytí zkrátka všude. Vyjma úplného severu roste po celé Evropě, kam byl už v neolitu převezen z Přední Asie se semeny kulturních plodin – pšenicí a ječmenem. Květy si můžete natrhat, kdekoli na mák narazíte, neboť se nejedná o chráněnou rostlinu, ale spíše o plevel. Pokud byste se z jeho půvabu chtěli těšit i na zahradě, ideálním obdobím pro výsev je podzim, neboť při klíčení mu vyhovuje chladnější počasí. Pro růst však potřebuje slunce a nejlépe hlinitou půdu, která bude mít zásadité až mírně kyselé pH. 

Galerie: Léčivý mák setý
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Kráska plná vitaminů

Lichořeřišnice ozdobí zahradní plot i obohatí váš talíř. Podívejte se, na kolik způsobů lze tuto šťavnatou rostlinku využít.
marianne.cz

Opium i léčivka  

Odborně se všechny máky, rostliny z čeledi makovitých, nazývají Papaver. Do latiny byl jejich název přeložen nejspíš z keltského ‚papa‘, což znamená kaše, a ‚verus‘ neboli pravý. Roní totiž bílé mléko – latex –, které kašovitě tuhne a obsahuje jedovaté látky ze skupiny alkaloidů, např. papaverin nebo rhoeadin, ale také slizy, třísloviny, cukry, antokyanová barviva a další účinné látky. Plodem je makovice, tedy větší tobolka, jež ukrývá drobná modrošedá olejnatá semena. Z farmaceutického hlediska patří mezi nejdůležitější léčivky v historii tohoto oboru mák vlčí (Papaver rhoeas L.), lidově zvaný červánčí, máček, panenka nebo slepý mák.  

V minulosti byl dokonce užíván jako náhražka opia. I když v poslední době se na něj trochu pozapomnělo, v lidovém léčitelství je používán dodnes. Především v souvislosti s plicními obtížemi. Díky slizovým látkám obsaženým v jeho okvětních lístcích má zklidňující účinky na dýchací soustavu, takže může pomoci při mnoha zdravotních problémech, hlavně při léčbě zánětů horních cest dýchacích. Mák vlčí se v tomto směru využívá hlavně ve formě čaje nebo tinktury. Ty zmírňují kašel a zároveň usnadňují vykašlávání. Účinný je rovněž při chrapotu. Například ve Francii se z kvítků vyrábějí červené pastilky proti kašli. Čaj a tinktura nemocným pomáhají i svými sedativními účinky, jež mají za následek klidnější spánek. Což je cesta i pro trpící delší dobu nespavostí anebo depresivními náladami. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

Vrhněte se na samosběr 

Protože se tato bylina běžně neprodává, jsme odkázáni převážně na vlastní sběr. Za suchého počasí se sbírají pouze křehké okvětní plátky. Ty však špatně schnou, takže sušit se musí velmi opatrně, ideálně jednotlivě vedle sebe vyskládané ve stínu nebo v sušičce při teplotě maximálně 40 °C. Užívání odvaru z makoviček, které je občas zmiňované v lidovém léčitelství, je sporné a nedoporučuje se. Květy máku vlčího jsou přitom jedlé a hodí se do salátů a pomazánek či coby ozdoba letních nápojů. Přidávají se i do čajových směsí, jež umí vizuálně vylepšit. V potravinářství se používají pro výrobu barviva. Semena vlčího máku lze jíst syrová či tepelně upravená. Mají příjemnou ořechovou příchuť, skvělé jsou tak na chlebu s máslem. Můžete jimi posypat koláče nebo je přidat do polévek a salátů. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Proč sbírat smrkové jehličí?

Aby se lépe dýchalo! A vůbec se dobře žilo. Smrk totiž není jen „ten s tím kůrovcem“. Umí také léčit, a to dost dobře.
marianne.cz

Připravte si univerzální olej  

Skvělé složení makových semínek máku setého i vlčího se promítá také do ideálně zastudena lisovaného oleje. Ze semen máku vlčího se lisuje vynikající olej, který při vaření nahradí olej olivový. V kosmetice se pak používá samostatně pro ošetření suché, citlivé nebo i dětské pokožky. Používá se také jako nosný rostlinný olej pro ředění éterických olejů a přípravu speciálních masážních aromaterapeutických kompozic. Slouží často i při přípravě tzv. antiagingových přípravků, a to díky obsahu papaverinu – přirozeného alkaloidu, který má schopnost uvolňovat svaly, díky čemuž zabraňuje tvorbě mimických vrásek. Vhodný je pro péči o nehty i vlasy, jejichž růst podporuje.

Makový rostlinný olej je skvělá volba nejen pro pokožku, ale také pro svaly. Díky obsahu účinných látek, zejména hořčíku, je oblíbený při masáži namožených nebo bolavých svalů. Jeho vstřebávání napomáhá vitamin D, proto se skvěle hodí k péči o pokožku během léta. Makovým olejem také rády masírují maminky miminka, aby podpořily jejich příjemné usínání a klidný spánek. Maková semínka, která jsou jedlá, se používají i do běžných tělových nebo saunových peelingů a přidávají se do peelingových mýdel. Teplem v sauně se ze semínek uvolní blahodárné účinky pro naši pokožku. Přidat můžeme také již zmíněný makový olej.  

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Měsíček lékařský aneb Blahodárné „SLUNÍČKO“

Oranžově zbarvená letnička jménem měsíček lékařský má tolik úžasných vlastností prospěšných zdraví! A skvělá zpráva je, že díky své nenáročnosti patří k ideálním rostlinám i pro zahradníky-začátečníky.
marianne.cz

Připravte si doma... 

Když máte pocit, že na vás leze chřipka nebo z přemíry stresu trpíte nespavostí, není třeba hned běžet do lékárny. Stačí si v létě nasušit okvětní lístky máku vlčího. 

Léčivý čaj  

Budete potřebovat: květy vlčího máku, květy divizny, slézu a tymiánu 

Všechny suroviny by měly být ve stejném množství. 

1. Dvě lžičky směsi zalijte 250 ml vroucí vody, nechte zhruba 10 minut louhovat a přeceďte. 

2. Pijte jeden šálek třikrát denně, ale ne víc. A maximálně 14 dní. 

Tinktura 

Budete potřebovat: okvětní lístky máku vlčího, bílý alkohol (nejméně 40%, například slivovici), skleničku s uzavíratelným víčkem 

1. Skleničku naplňte okvětními lístky, zalijte alkoholem, uzavřete a nechte macerovat nejméně 14 dní. Každý den lahvičku protřepejte. 

2. Tinkturu sceďte do lahvičky z tmavého skla. 

Využití: Tinktura se užívá při nespavosti dětí i dospělých, při neklidu a nervozitě, zánětu průdušek, bronchitidě, nutkavém kašli, na dětský kašel, ale i při chřipce. Okvětní plátky jsou bezpečné i pro děti. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Zázrak jménem Netřesk

Víte, proč se vyplatí pustit se do pěstování tohoto sukulentu? Nejen proto, že si nenárokuje téměř žádnou pozornost zahradníka, ale i kvůli tomu, že se hodí mít pár jeho dužnatých listů pěkně po ruce. Důvod je nasnadě.
marianne.cz

Mystická léčivka  

Okvětní lístky vlčího máku jsou čtyři a vzájemně se překrývají. Jsou relativně velké a mají výraznou barvu lákající hmyz k opylení. V minulosti se používaly pro barvení vín či sirupů. Šťávou z okvětních lístků se barvily lněné a vlněné látky červeně. Ve starověku mák vlčí vysazovali na poli, aby zvýšili kvalitu obilí. Lidé věřili, že bude mnohem větší úroda, ale že mák ji také ochrání. Býval proto spolu se symbolickou troškou zrní obětován bohyni růstu obilí Ceres. Ta však byla podle pověsti stále tak unavená, že o úrodu příliš nedbala, proto bůh spánku Somnus stvořil mák, aby jí přinesl potřebný odpočinek. Dříve byl nejvýznamnějším symbolem prorockých snů a spánku, ale také hojnosti, plodnosti a nadbytku. Zároveň i sebeobětování. Mákem se zdobilo pečivo při oslavách úrody. V květomluvě mák znamená – neprozraďme naši lásku

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Rýmovník nejen rýmu vyléčí

Málokterou léčivou rostlinu strčíte jen tak do kapsy a nosíte s sebou, aby v případě potřeby pomohla. Rýmovník klidně, dokonce se to doporučuje. Přičichnutím k jeho listům začíná cesta ke zdraví.
marianne.cz

Taková normální rodinka  

Mák vlčí není naším jediným planě kvetoucím mákem. V přírodě se můžete, i když vzácně, setkat i s dalšími druhy, např. mákem polním (Papaver argemone), mákem pochybným (Papaver dubium) nebo mákem časným (Papaver confine). Ty se od sebe liší hlavně tvarem a ochlupením makoviček. Známý je také planý mák bělokvětý (Papaver maculosum) nebo pěstované druhy, jako jsou mák setý (Papaver somniferum), mák šarlatový (Papaver croceum) a mák východní (Papaver orientale). Plané máky jsou sice považovány za plevel, ale zato velmi krásný. Naše malá země ve střední Evropě je navíc světovým gigantem v pěstování modrého máku a jeho exportu. A skvělé makové sladkosti, jako máme my, jen tak někde neznají. 

Zajímavosti:  

  • Mák (Papaver) je rod rostlin z čeledi makovitých. Kromě máku setého, jehož narůžovělé kvetoucí lány můžete vidět v létě napříč republikou, je nejrozšířenější mák vlčí. Jeho semena nejsou na rozdíl od zbytku rostliny toxická a stejně jako u máku setého neobsahují alkaloidy. 
  • Bliznový terč – hnědé hvězdovitě uspořádané útvary, chytají pyl na nezralé makovici neboli tobolce. Makovice je rozdělena na velké množství přihrádek, v nichž dozrávají maková zrnka. 
Mohlo by se vám líbit

Zlínský rodinný dům je zcela otevřený do okolní krajiny a nechybí mu ani zelená střecha

Hlavní ideou při stavbě domu bylo jeho dokonalé propojení se zahradou i městem. Výhledy se tak stávají absolutní součástí interiéru a dům jakoby vrůstá do svahu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zimní péče o zahradu: Jak správně ošetřit a ochránit stromy před mrazy

Zahrada
Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Podzimní kouzlo na zahradě: Okrasné traviny ji dokonale promění

Zahrada
První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

První mrazy jsou tady: Praktické tipy, jak na zahradě pomoci zvířatům přečkat chladné měsíce

Zahrada
Listopad na zahradě: Sázet můžeme stromky i růže, s chladnou půdou přichází čas česneku

Listopad na zahradě: Sázet můžeme stromky i růže, s chladnou půdou přichází čas česneku

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit