Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Zelená lékárna: Pravý čas léčit ... na bylinky je čas po celý rok

Některé bylinky se dají sbírat celé, doslova od hlavy po paty a klidně celý rok. Rozhoduje druh i to, na jakou část jejich rostlinného těla si člověk dělá zálusk.

Jana Kantorová | 20. 09. 2023

Text: MONIKA OTMAROVÁ 

Léčivou moc mají kořeny rostlin i jejich nadzemní části – stvoly, listy a květy. Jako posilovna zdraví fungují také plody, semena, či dokonce kůra dřevin. S košíkem do „přírodní lékárny“ je dobré se vypravit nejen podle toho, co zrovna roste. Náplň sběrné nádoby ovlivňuje i část dne, v níž se na takový „nákup“ dotyčný vypraví. Mnohokrát se vším zamává rovněž fáze měsíčního cyklu. Tvrdí se, že s blížícím se úplňkem proudí síla v rostlinách směrem nahoru – od kořenů do stonků, kmenů, listů a květů. Ubývající měsíc zase stahuje energii zpět do země, do kořenů. A málokdo neslyšel o magické svatojánské noci, jejímž pomyslným symbolem je třezalka tečkovaná. V době letního slunovratu, kdy je nejdelší den a nejkratší noc, je slunce opravdu mocné. Síla z jeho paprsků proudí do všech rostlin a účinným látkám v nich se pak připisuje doslova čarovná moc. Jedno pravidlo však platí univerzálně – na sběr bylinek se má vyrazit za suchého, ideálně slunečného dne. Sbírat rostliny po dešti se nevyplatí, namísto činění dobra jsou odsouzené spíše ke zplesnivění. 

Galerie: Ten pravý – bylinkový – čas
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Uzdravení ve stínu lípy

Útočiště pod ní lidé hledali před paprsky slunce i bouřkou. Věřili, že lípy obývají dobří duchové a blesk sem neudeří... Strom má ale jiné kouzlo. Zázračně působí hlavně jeho květ.
marianne.cz

NÁVRAT KE KOŘENŮM 

Podzemní části léčivých bylin se sbírají dvakrát do roka, a to v době jejich vegetačního klidu. Buď hned zkraje jara, kdy léčivá síla z podzemí ještě nezačala proudit do nově se rodících stonků, listů a květů. Anebo na podzim, kdy energie nabírá zpětný chod a vrací se zpátky do kořenů v zemi, aby se v ní uložila k zimnímu spánku. Pokud jde o denní dobu, v níž je nejlepší vydat se ke kořenům, je záhodno si přivstat a jít brzy po ránu. Druhá šance nastává v podvečer, nejlépe za ubývajícího měsíce či novoluní. A čí kořeny stojí za to hledat? Za všechny lze jmenovat pampelišku, lopuch nebo čekanku.  

Zajímavost:  

Nezralé plody ořešáku trhali naši předkové hlavně o Svatojánské noci. Naložili je do alkoholu, přidali koření a výsledkem byl likér zvaný svatojánská ořechovka. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Přírodní podpora imunity

Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
marianne.cz

NADZEMNÍ SÍLA 

Viditelné části rostliny se u většiny bylinek sbírají celoročně, ideálně v počátku jejich květu a pak hned po odkvětu. Na sběr je nejvhodnější se vydat kolem poledne, kdy je rostlina suchá, ale ještě neovadlá. Nať by se měla stříhat či řezat. Trháním se totiž často, byť nechtěně, vyjme ze země celá rostlina i s kořeny. Podobné jako s natí je to s listy. Sbírají se v průběhu celého vegetačního období rostliny, výjimky však také existují. Kupříkladu na listech pampelišky je přece jen nejlepší si pochutnat brzy na jaře. V pozdějším období listy sice o léčivé účinky nepřicházejí, ale do salátu už se kvůli hořké chuti nehodí. Letní měsíce jsou zase jako stvořené pro sběr listů jitrocele, z nichž se vyrábí sirup nepřekonatelný v pomoci proti kašli. Rostlina by se dala sbírat i na podzim, ale v té době se léčivý potenciál z jitrocele už přece jen pomalu vytrácí... 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinková zeštíhlovací kúra

V létě touží naše tělo po odlehčení kvůli vysokým teplotám a touze vypadat dobře v plavkách. V zimě zase po těžkém jídle. Vyzkoušejte recepty, které pomohou nastartovat metabolismus, a zároveň u toho shodíte i nějaké přebytečné kilo.
marianne.cz

FLOWER POWER 

Květy se z hlediska ročního a vegetačního cyklu sbírají na počátku rozkvětu – plně rozvité a za slunečného a suchého počasí. Krátce před odkvětem se kvalita i množství účinných látek snižuje, ovšem výjimky z pravidla existují také v tomto případě – opět třeba smetanka lékařská, dále zlatobýl. U obou se květy sbírají těsně před tím, než rozkvetou, protože dozrávají během sušení. Nelze tu opomenout levanduli lékařskou. I její květy se mají sbírat nejlépe těsně před rozkvětem. Usušené pak zklidňují, mírní migrénu, používají se i jako prostředek proti nadýmání a revmatismu. Nejsilnější účinky ze sebe levandule údajně vydá, když měsíc na obloze přibývá, či dokonce za úplňku. U vybraných druhů bylin se zase sbírá nať ryze kvetoucí, to se týká například řepíku lékařského nebo třezalky tečkované. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Divoký a výjimečný mák

O prospěšnosti máku setého se už dobře ví. Možná jste ale netušili, že co se týká zdravotních benefitů, je na tom vlčí mák podobně.
marianne.cz

KŮROVÝ ZÁZRAK 

Rovněž kůra z mnoha stromů a dalších dřevin má léčivé účinky. Sběr je ovšem nutné provádět s maximální ohleduplností vůči dřevnatým dárcům! Vhodnými donátory totiž bývají mladé stromky nebo mladé větvičky ještě před rašením. Jejich masivní loupání může způsobit značné poškození, dokonce úhyn. Vhodný čas k opatrnému sběru kůry nastává s přicházejícím podzimem, kdy listí ze stromů začíná opadávat. Dobře známá je dubová kůra, která má stahující účinky a používá se při žaludečních a střevních katarech i při silných průjmech. Skvělá je rovněž k vnějšímu použití; mnozí na ni nedají dopustit jako na přísadu léčivých koupelí proti nepříjemným hemoroidům či při rozličných kožních onemocněních. 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Kráska plná vitaminů

Lichořeřišnice ozdobí zahradní plot i obohatí váš talíř. Podívejte se, na kolik způsobů lze tuto šťavnatou rostlinku využít.
marianne.cz

ČAS ZRALOSTI 

Aby byl návodný pomocník ke sběru rostlin úplný, zbývá zmínit ještě plody a semena. Sbírají se většinou v době zralosti, nikoli ale u všech druhů! Takové nezralé plody ořešáku jsou žádanější než zralé. Vaří se z nich likéry a odvary posilující imunitu, zabírající proti únavě a depresi, pročišťující tělo. Mezi semeny zase kraluje kupodivu len užitkový známý jako lněné semínko, jenž dopřeje úlevu hlavně při potížích se zácpou. Aby však semena vydržela (jedno z jaké jsou rostliny), musí se správně uchovávat. Nejprve se tak týden suší klidně na rozložených novinách na zemi. Až poté patří do papírových sáčků, kde mohou dýchat a už je nezničí případná plíseň.  

Tip redakce:  

Zavěšení ve svazcích je jedním ze správných způsobů sušení bylinek. Ale ne na přímém slunci.  

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Proč sbírat smrkové jehličí?

Aby se lépe dýchalo! A vůbec se dobře žilo. Smrk totiž není jen „ten s tím kůrovcem“. Umí také léčit, a to dost dobře.
marianne.cz

Zajímavosti 

Pampeliška léčí celá 

  • Smetánka lékařská je příkladem byliny, která se dá zužitkovat od kořene po květ. Z květů se dělá sirup, lze je nasušit nebo použít do pokrmů. Listy jsou rovněž chutné a stejně jako kořen se suší hlavně k přípravě čaje. Ten pročišťuje, odvodňuje, podporuje trávení a výrazně pomáhá při ledvinových kamenech. Kořen možno naložit i na tinkturu. 

Letní hojnost zdravých plodů 

  • Ovoce z lesa i zahrádky nejen úžasně chutná, ale rovněž prospívá zdraví. Zahradní jahody nebo červený rybíz dodají organismu spoustu vitaminu C. Višně pomohou s trávicími problémy a borůvky zase ocení všichni diabetici, jedinci s vysokým tlakem i ti, kdo trpí na záněty v ústní dutině. 
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Bylinky plné energie

Mnoho jarních bylin roste volně, člověku přímo přede dveřmi. Kromě toho, že jsou lehce dostupné, jsou navíc pro lidský organismus zdravé. S jejich pomocí lze načerpat vitalitu a životní sílu.
marianne.cz

Čaj na uklidnění 

Co je potřeba: 3–4 lžičky sušené nati třezalky tečkované, 300 ml vody 

Příprava: 

1. Sušenou nať dejte do vhodné nádoby a přelijte vroucí vodou. 

2. Nechte asi 5–7 minut louhovat, poté přeceďte. Lze dosladit medem. 

Účinky: Přírodní antidepresivum, při bolestech hlavy, na kožní potíže. 

Doporučené užívání: 1–2 šálky denně po dobu několika týdnů. 

Jitrocelový sirup 

Co je potřeba: asi 6 hrstí čerstvých listů jitrocele kopinatého, 500 g medu, 200 ml vody 

Příprava: 

1. Natrhané listy omyjte a dejte do kastrůlku s vodou. Zahřívejte asi 15 minut (nevařit!). 2. Směs přeceďte, do výluhu přidejte med. Vraťte na sporák a zahřívejte do zhoustnutí. Vzniklý sirup přelijte do sterilizované nádoby. 

Účinky: Při zánětech dýchacích cest, průdušek,plic; pomáháodkašlávatasnižuje i horečku. 

Doporučené užívání: 1 lžíce 5–6x denně 

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Měsíček lékařský aneb Blahodárné „SLUNÍČKO“

Oranžově zbarvená letnička jménem měsíček lékařský má tolik úžasných vlastností prospěšných zdraví! A skvělá zpráva je, že díky své nenáročnosti patří k ideálním rostlinám i pro zahradníky-začátečníky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada

<span>Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví</span>

Měsíček lékařský je všestranná rostlina: Na okrasu, vaření i posilování zdraví

Zahrada

<span>Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel</span>

Mějte muškáty, po kterých bude sousedka závistivě pokukovat. Stačí dodržet pár pravidel

Zahrada

<span>Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů</span>

Vytvořte si z balkonu zelenou oázu plnou zdravých plodů

Zahrada

<span>Ať nostalgie a romantika v zahradě jen kvete. Naše fotogalerie vás inspiruje</span>

Ať nostalgie a romantika v zahradě jen kvete. Naše fotogalerie vás inspiruje