Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Známe čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat. To bude úroda!

A máme po tzv. zmrzlých mužích! To znamená, že se naplno rozjede zahrádkářská sezona. Možná i vy už máte sazenice rajčat doma – ať předpěstované ze semínek, nebo koupené. Zjistěte, jak se o ně postarat tak, abyste si zaručili bohatou úrodu.

Jana Bitalová | 16. 05. 2024

Rajčata jsou spolu s paprikami a okurkami klasikou domácího pěstování, což je vzhledem k jejich vlivu na naše zdraví dobře. Rajská jablíčka totiž obsahují řadu vitamínů a minerálů, jako jsou například vitamíny C, B1 i B2 a draslík. Jejich výhodou je také množství způsobů, jak je využít v kuchyni. Hodí se do salátů, polévek, k zapékání atd.

Červené plody s charakteristickou chutí a vůní by proto neměly chybět žádnému nadšenému zahrádkáři, který by neměl zapomínat na následující čtyři pravidla pro úspěšné pěstování rajčat...

1. Kvalita sazenic je alfou a omegou úspěšného pěstování rajčat

Musí jít o silné rostliny, které ale nejsou příliš vytáhlé (max. cca 30 cm). Jejich listy nesmí vykazovat známky jakéhokoliv onemocnění nebo přítomnosti škůdců. Pokud sazenice kupujete, zkontrolujte také, zda mají dobrý kořenový systém.

2. Rajčata potřebují slunce a živiny, naopak jim škodí vítr

Stanoviště pro pěstování rajčat musí být bez stínu, ale kryté ze stran. Zhruba týden předtím, než je budete sázet do záhonu, obohaťte půdu živinami pomocí kravského hnoje. Také později je pravidelné přihnojování na místě, aby mělo rajče dostatek živin na plození. 

Mohlo by se vám líbit

Pěstování ovoce a zeleniny na balkoně: Mějte úrodu, za jakou by se nestyděl žádný zahrádkář!

Pamatujete doby, kdy byly balkony spíš odkladištěm pro nepotřebné věci nebo místem pro kuřáky? V mnoha domácnostech je naštěstí tenhle přístup minulostí a z balkonů se stávají malé oázy klidu nebo dokonce prostor pro pěstování vlastního ovoce, zeleniny a bylinek.
marianne.cz

3. Pozor na hloubku a spon

Rostliny sázejte hluboko, klidně tak, že bude v půdě i část stonku. Mezery mezi nimi, tzv. spon) by měly být 80 x 50 cm. Pouze v případě keříčkových postačí 70 x 20 cm. K nim navíc nemusíte přidávat opory, jež budou jiné druhy rajčat potřebovat, ani vyštipovat vedlejší výhony.

4. Vyhněte se potížím

Zálivku provádějte dolů, tedy ke kořenům, nikoliv shora. Jakmile totiž budete plody příliš máčet, začnou praskat. Kromě toho se na listech může objevit plíseň bramborová. Projevuje se hnědými skvrnami, které se šíří a rostlinu postupně hubí. Rajčata proto nesázejte do půdy, kde předtím rostly brambory. Dalším preventivním opatřením je dodržování sponu, aby rajčata nebyla příliš blízko u sebe, a případně také postřik. 

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Bílé jahody vám zamotají hlavu. Mají netradiční vzhled a zajímavou chuť. Pěstujte je také!

Jahody jsou klasickou letní dobrotou, ale možná vás překvapí, že existuje jejich bílá verze s červenými semínky? Opravdu... a jejich chuť a vzhled jsou opravdu netradiční.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Voňavé lilie: Víme, jak na to, aby hodně kvetly, a tak vám dělaly radost

Zahrada
Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Zahrada
Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Skalničky vydrží, i když pojedete na dovolenou. Obklopte se jejich jemnou krásou

Tradice
Světlušky nás fascinují, kdysi však byly opředeny legendou, z níž mrazí

Světlušky nás fascinují, kdysi však byly opředeny legendou, z níž mrazí