Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

10 umělců, kteří nemůžou vystát svůj vlastní hit

Je až k nevíře, že některé slavné písně byly pro jejich interprety trnem v patě.

Veronika Hong | 5. 01. 2018

Německý filosof Friedrich Nietzsche řekl, že bez hudby by byl život omyl. A měl pravdu. Co když jsou ale jedny z nejslavnějších hudebních hitů pro jejich interprety právě tím největším omylem? Kdyby mohli následující umělci vrátit čas, nikdy bychom neuslyšeli romantickou píseň Strangers in the night od Franka Sinatry nebo legendární Stairway to heaven od Zeppelinů.

Tady je 10 umělců, kteří opravdu nemůžou vystát svůj vlastní hit:

LED ZEPPELIN, “STAIRWAY TO HEAVEN” (1971)

“Zešílím, jestli ještě někdy budu muset hrát na koncertě tenhle song,” řekl frontman skupiny Robert Plant v roce 1988. Sám ji nazýval “Ta zatracená svatební píseň” a byla to právě ona, která zapříčinila největší spor mezi ním a kytaristou Jimmy Pagem. 

MADONA, “LIKE A VIRGIN” (1984)

Královna popu za svůj život nazpívala 49 písní, které bořily hudební žebříčky po celém světě. Některé z nich by však nejraději už nikdy nezazpívala. 

“Už prostě nemůžu zpívat Holiday nebo Like a virgin. To by mi někdo musel zaplatit 30 milionů dolarů,” vyjádřila se Madonna o svých největších hitech. 

Nejenže je nechce zpívat, ale nemůže je už ani slyšet. Ovšem v roce 2016 udělala výjimku a střihla si obě písně na svém koncertním turné Rebel Heart. Někdo asi dostal svých 30 milionů…

OASIS, “WONDERWALL” (1995)

Liam Gallagher se nikdy nebál říct svůj názor. Důkazem je jeho odpověď na otázku, co pro něj znamená píseň Wonderwall

“Nemůžu ku*va vystát ten zas**nej song!” řekl v rozhovoru pro MTV v roce 2008. “Pokaždé, když ho musím zpívat, chce se mi zvracet. Přijedu do Spojených států a všichni se mě ptají: Vy jste pan Wonderwall? Za to bych rozdával rány,” dodal. 

Oasis se rozpadli v roce 2009 a ačkoliv jsou s bratrem Noelem na nože, v jednom se vždy shodli. 

“Nemám tu píseň rád. Například Cigarettes and Alcohol je mnohem lepší song,” prozradil Noel Gallager.

BEASTIE BOYS, “(YOU GOTT) FIGHT FOR YOUR RIGHT (TO PARTY)” (1986)

Píseň jedné z nejslavnějších hip-hopových skupin byla původně zamýšlena jako sarkastický výsměch prostopášnému a požitkářskému chování členů vysokoškolských bratrstev. Fanoušci skupiny ale píseň pochopily jako večírkovou hymnu a původní myšlenka byla ztracena v překladu. Beastie Boys byli sklamáni. Od svého slavného hitu se distancovali pokaždé, když na něj přišla řeč. 

“Jediná věc, která mě štve, je, že lidé v písni našli hodnoty, které se absolutně neshodují s těmi našimi,” postěžoval si člen skupiny Michael “Mike D” Diamond.

Na albu svých největších hitů The Sonds of Science označily dokonce tento song za “hrůzu”. 

LADY GAGA A BEYONCÉ, “TELEPHONE” (2009)

Mnoho umělců by bylo v sedmém nebi, kdyby mohlo s Beyoncé přezpívat telefonní seznam, ale Lady Gaga z této spolupráce zrovna nadšená nebyla. 

“Nesnáším Telephone. Je strašné, že to říkám? Je to song, který nemůžu poslouchat,” přiznala se královna šílených outfitů. Později však opravila své prohlášení a řekla, že její postoj nemá nic společného s kvalitou písně. 

Zpěvačce však nepřirostl k srdci ani videoklip, který prý nesplnil její kreativní očekávání. “Nemůžu se na to ani podívat. Nenávidím to video,” postěžovala si Lady Gaga v roce 2011. “S Beyoncé nám to jde skvěle, ale v tom videoklipu je tolik pitomých nápadů a mnoho z nich je mých. Přála bych si, abych při jeho natáčení trochu ubrala.”

NEIL YOUNG, “HEART OF GOLD” (1972)

Píseň, která vystřela Neila Younga mezi hudební hvězdy, nebyla zrovna jeho oblíbená. Již po pár letech od jejího vydání jí odmítl zpívat živě. Na svém albu největších hitů Decade označil Heart of gold za nudnou a popsal jeho složitý vztah k této písni. 

“Kvůli tomuhle songu jsem byl pořád na cestách. Už mě to unavovalo. Byla to drsná jízda, ale poznal jsem na ní pár zajímavých lidí,” svěřila se kanadská legenda. 

R.E.M., “SHINY HAPPY PEOPLE” (1991)

Písně R.E.M. nikdy nepatřily mezi ty veselé, plné radosti, v rychlém tempu. Nahrávací společnost, pod kterou byla skupina podepsána, však požadovala na jejich nové album Out of Time právě takový song. R.E.M. přišli s Shiny Happy People a s nadějí, že bude okamžitě odmítnuta. Nebyl to přece jejich styl. Naneštěstí se z písně stal velmi úspěšný hit a členové skupiny to řádně okomentovali. 

“Nenávidím tu píseň,” řekl frontman skupiny Michael Stipe v roce 1995. “Nemůžu říct, že bych se za to styděl, ale není to ani něco, na co bych byl pyšný. Nechci ten song pomlouvat, protože někde na světě můžou být lidé, pro které ta píseň znamená všechno a reprezentuje důležité okamžiky v jejich životě. A to jim nechci vzít,” dodal v rozhovoru o osm let později. 

MANDY MOORE, “CANDY” (1999)

Ještě než se stala herečkou, proslavila se Mandy Moore písní Candy z alba So real, které se stalo platinové. O rok později se její druhé album I wanna be with you stalo zlaté. 

Když vyměnila mikrofon za stříbrné plátno, neubránila se zhodnocení své pěvecké kariéry. 

“Fuj, byla to hrůza, prostě hrůza! Kdybych na to měla, vrátila bych peníze každému, kdo si koupil moje první dvě alba.”

WARRANT, “CHERRY PIE” (1990)

Frontman kapely Jani Lane se sice oženil s krásnou modelkou z videoklipu k písni Cherry pie, to ho ale nepřinutilo, aby měl tento song rád. 

Píseň si vyžádala nahrávací společnost a Lane ji složil za pouhých 15 minut. Slova napsal na krabici od pizzy, která je dnes součástí hudební sbírky Hard Rock.

“Nahrávací společnost si změnila píseň po svém a po svém ji také propagovala,” prozradil kytarista kapely Joel Allen. Jeho názor podpořil také Lane, kterému se začalo přezdívat The Cherry Pie guy. “Nesnáším ten song. Nechtěl jsem ho napsat. Střelil bych se za to do hlavy,” postěžoval si frontman v roce 2006. 

Později však vzal svůj výrok zpět s vysvětlením, že měl prostě jen špatný den a neměl v úmyslu říct cokoliv hanlivého na adresu svého hitu. 

FRANK SINATRA, “STRANGERS IN THE NIGHT” (1966) 

Píseň, která dodnes mnoho z nás chytá u srdce, se ve své době stala naprostou senzací. Slova zpěváka, který jí vdechl život, vás však nepotěší. “Je to sra*ka a to nejhorší, co jsem kdy slyšel,” vyjádřil se k písni Sinatra. Tuto větu si neodpustil ani na koncertech pokaždé, když musel Strangers in the night zpívat.

“Jestli se vám líbí, pak jste blázni,” častoval během vystoupení publikum. Když ovace nepřestávaly, začal jen nevěřícně kroutit hlavou. 

Někdy zase měnil slova písně za hanlivý text. V kasínu v Las Vegas dokonce vyhrožoval členovi místní kapely, že mu vrazí housle tam, kde slunce nesvítí, pokud ještě jednou zahraje Strangers in the night v jeho přítomnosti. 

Tady jsou některé z dalších výroků o této písni během koncertů:

“Tady je song, který nemůžu vystát. Prostě nemůžu, ale kvůli vám ho zahraju.” (Izrael, 1975)

“Nejhorší pos*aná písnička, kterou jsem kdy slyšel.” (Dominikánská republika, 1982)

“Nesnáším tu píseň! Nesnášel jsem jí od první chvíle a pořád ji nesnáším. Klidně mě odstřelte. Střílejte.” (New York City, 1990)

Ano, Franku. Chápeme, jak moc tuhle píseň nemáš rád.