Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Aromaterapie: Ponořte se do tajů éterických olejů

Info ikona
Žena

Chladné počasí přímo vyzývá ke zpomalení a odpočinku. Letos můžete kromě vonných svíček také využít aromalampu nebo difuzér a objevit tak kouzlo aromaterapie. Tato holistická metoda vám nejen pomůže zmírnit vnitřní napětí, ale má také blahodárné účinky při léčbě některých obtíží.

Veronika Lechnerová | 16. 11. 2021

Co je aromaterapie?

Aromaterapie znamená v doslovném překladu léčba vůněmi, přičemž hlavními pomocníky jsou éterické oleje. Ty jsou vonnými substancemi, které se získávají z některých částí rostlin, zejména se jedná o květiny, plody, kořene, semena, kůry, stonky a mízy. Celá alchymie vzniku éterických olejů pak spočívá ve využívání destilace, nebo lisování malých žlázek, které se nacházejí uvnitř nebo na povrchu rostlin.

O aromaterapii by se dalo říct, že se jedná o druh alternativní medicíny, která se snaží své pacienty léčit právě za pomocí speciálních vonných olejů.

Jak používat aromalampu

Aromalampa je speciální zařízení, které se používá k rozptylování éterických olejů v místnosti. Na trhu jich najdete nepřeberné množství a o některých by se dalo říct, že se jedná vskutku o designový prvek do domácnosti. Jejich kouzlo je vesměs jednoduché – rozptylují vůni éterického oleje, aniž by docházelo k jeho spalování.

Aroma lampa může vypadat jako jednoduchý svícen, který má ve spodní části umístěnou svíčku a horní část tvoří dno, do kterého se nalije voda a éterický olej. Svíčka následně jemně zahřívá dno, ze kterého se postupně odpařuje éterický olej. Za zkoušku také stojí elektrický aroma difuzér, do kterého nalijete vodu a éterický olej a následně si můžete užívat dlouhé a příjemně ovoněné hodiny odpočinku.

Mohlo by se vám líbit

Kouzlo éterických olejů

Éterické oleje neobsahují mastné složky, i když se to podle názvu trochu nabízí. Jedná se naopak o velmi těkavé látky, které se standardně uchovávají v lahvičkách z tmavého skla. Kvalitní éterický olej poznáte podle vyšší ceny. Ta většinou signalizuje, že pro výrobu éterického oleje byly využity pouze přírodní složky. Na trhu se totiž můžete setkat i se syntetickými napodobeninami éterických olejů, které většinou poznáte právě podle podezřele nízké ceny.

A s čím vším vám mohou éterické oleje pomoci?

  • Podporují kvalitní spánek.
  • Pomáhají léčit záněty horních cest dýchacích.
  • Ulevují od bolesti.
  • Zlepšují náladu a působí proti stresu.
  • Některé z nich jsou antibakteriální (např. tee trea olej, skořice nebo citronová tráva).
Info ikona
Aroma

Uvolňující levandule, energizující citron i sílu podporující bergamot

Každý z éterických olejů má svou speciální vlastnost, pro kterou ho můžete využít. Například levandule vás dokáže rychle zbavit stresu, podporuje klid v duši a dokáže také ulevit od některých bolestí (např. hlavy). Levandule v aromalampě může být i skvělou společnicí například při PMS, kdy se postará o lehké zklidnění a podpoří uvolnění napětí v těle.

Dalším skvělým éterickým olejem je citron. Pomáhá s pročištěním organismu, dle některých zdrojů stimuluje lymfatický systém, a mimo jiné osvěžuje. Olej si tedy můžete nakapat do aromalampy pokaždé, když se budete cítit bez energie. Citron vás totiž příjemně povzbudí.

V neposlední řadě se můžete obrátit na éterický olej s vůní bergamotu. Pokud nevíte, o co se jedná, tak bergamot je plod křížence pomeranče a citronu. Ve skutečnosti pak vypadá jako malá hrbolatá limetka. Bergamot podpoří vaši sílu ve chvílích, kdy jste vystaveni nervovému napětí, podrážděnosti, úzkostem či depresím. Pomáhá zmírňovat nespavost a perfektně působí při menstruačních tenzích.

Má aromaterapie skutečně léčivé účinky?

Ve francouzských a anglických léčebných centrech a nemocnicích využívají aromaterapii jako léčebnou metodu pro dlouhodobě hospitalizované nebo onkologické pacienty. Éterické oleje jim totiž pomáhají zvládat těžké situace, a zároveň podporují jejich psychiku. 

Některé z éterických olejů jsou dokonce známé především pro své farmakologické účinky. Například se na základě některých výzkumů zjistilo, že limonen, který se objevuje především v citrusech, je účinný proti buňkám způsobující rakovinu prsu. Souhrnně lze tedy říci, že i když není aromaterapie klasickou léčebnou metodou, své místo jako podpůrný prostředek rozhodně má.

Mohlo by se vám líbit