Aromaterapie: Ponořte se do tajů éterických olejů
Chladné počasí přímo vyzývá ke zpomalení a odpočinku. Letos můžete kromě vonných svíček také využít aromalampu nebo difuzér a objevit tak kouzlo aromaterapie. Tato holistická metoda vám nejen pomůže zmírnit vnitřní napětí, ale má také blahodárné účinky při léčbě některých obtíží.
Co je aromaterapie?
Aromaterapie znamená v doslovném překladu léčba vůněmi, přičemž hlavními pomocníky jsou éterické oleje. Ty jsou vonnými substancemi, které se získávají z některých částí rostlin, zejména se jedná o květiny, plody, kořene, semena, kůry, stonky a mízy. Celá alchymie vzniku éterických olejů pak spočívá ve využívání destilace, nebo lisování malých žlázek, které se nacházejí uvnitř nebo na povrchu rostlin.
O aromaterapii by se dalo říct, že se jedná o druh alternativní medicíny, která se snaží své pacienty léčit právě za pomocí speciálních vonných olejů.
Jak používat aromalampu
Aromalampa je speciální zařízení, které se používá k rozptylování éterických olejů v místnosti. Na trhu jich najdete nepřeberné množství a o některých by se dalo říct, že se jedná vskutku o designový prvek do domácnosti. Jejich kouzlo je vesměs jednoduché – rozptylují vůni éterického oleje, aniž by docházelo k jeho spalování.
Aroma lampa může vypadat jako jednoduchý svícen, který má ve spodní části umístěnou svíčku a horní část tvoří dno, do kterého se nalije voda a éterický olej. Svíčka následně jemně zahřívá dno, ze kterého se postupně odpařuje éterický olej. Za zkoušku také stojí elektrický aroma difuzér, do kterého nalijete vodu a éterický olej a následně si můžete užívat dlouhé a příjemně ovoněné hodiny odpočinku.
Kouzlo éterických olejů
Éterické oleje neobsahují mastné složky, i když se to podle názvu trochu nabízí. Jedná se naopak o velmi těkavé látky, které se standardně uchovávají v lahvičkách z tmavého skla. Kvalitní éterický olej poznáte podle vyšší ceny. Ta většinou signalizuje, že pro výrobu éterického oleje byly využity pouze přírodní složky. Na trhu se totiž můžete setkat i se syntetickými napodobeninami éterických olejů, které většinou poznáte právě podle podezřele nízké ceny.
A s čím vším vám mohou éterické oleje pomoci?
- Podporují kvalitní spánek.
- Pomáhají léčit záněty horních cest dýchacích.
- Ulevují od bolesti.
- Zlepšují náladu a působí proti stresu.
- Některé z nich jsou antibakteriální (např. tee trea olej, skořice nebo citronová tráva).
Uvolňující levandule, energizující citron i sílu podporující bergamot
Každý z éterických olejů má svou speciální vlastnost, pro kterou ho můžete využít. Například levandule vás dokáže rychle zbavit stresu, podporuje klid v duši a dokáže také ulevit od některých bolestí (např. hlavy). Levandule v aromalampě může být i skvělou společnicí například při PMS, kdy se postará o lehké zklidnění a podpoří uvolnění napětí v těle.
Dalším skvělým éterickým olejem je citron. Pomáhá s pročištěním organismu, dle některých zdrojů stimuluje lymfatický systém, a mimo jiné osvěžuje. Olej si tedy můžete nakapat do aromalampy pokaždé, když se budete cítit bez energie. Citron vás totiž příjemně povzbudí.
V neposlední řadě se můžete obrátit na éterický olej s vůní bergamotu. Pokud nevíte, o co se jedná, tak bergamot je plod křížence pomeranče a citronu. Ve skutečnosti pak vypadá jako malá hrbolatá limetka. Bergamot podpoří vaši sílu ve chvílích, kdy jste vystaveni nervovému napětí, podrážděnosti, úzkostem či depresím. Pomáhá zmírňovat nespavost a perfektně působí při menstruačních tenzích.
Má aromaterapie skutečně léčivé účinky?
Ve francouzských a anglických léčebných centrech a nemocnicích využívají aromaterapii jako léčebnou metodu pro dlouhodobě hospitalizované nebo onkologické pacienty. Éterické oleje jim totiž pomáhají zvládat těžké situace, a zároveň podporují jejich psychiku.
Některé z éterických olejů jsou dokonce známé především pro své farmakologické účinky. Například se na základě některých výzkumů zjistilo, že limonen, který se objevuje především v citrusech, je účinný proti buňkám způsobující rakovinu prsu. Souhrnně lze tedy říci, že i když není aromaterapie klasickou léčebnou metodou, své místo jako podpůrný prostředek rozhodně má.