Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Aromaterapie: Ponořte se do tajů éterických olejů

Chladné počasí přímo vyzývá ke zpomalení a odpočinku. Letos můžete kromě vonných svíček také využít aromalampu nebo difuzér a objevit tak kouzlo aromaterapie. Tato holistická metoda vám nejen pomůže zmírnit vnitřní napětí, ale má také blahodárné účinky při léčbě některých obtíží.

Veronika Lechnerová | 16. 11. 2021

Co je aromaterapie?

Aromaterapie znamená v doslovném překladu léčba vůněmi, přičemž hlavními pomocníky jsou éterické oleje. Ty jsou vonnými substancemi, které se získávají z některých částí rostlin, zejména se jedná o květiny, plody, kořene, semena, kůry, stonky a mízy. Celá alchymie vzniku éterických olejů pak spočívá ve využívání destilace, nebo lisování malých žlázek, které se nacházejí uvnitř nebo na povrchu rostlin.

O aromaterapii by se dalo říct, že se jedná o druh alternativní medicíny, která se snaží své pacienty léčit právě za pomocí speciálních vonných olejů.

Jak používat aromalampu

Aromalampa je speciální zařízení, které se používá k rozptylování éterických olejů v místnosti. Na trhu jich najdete nepřeberné množství a o některých by se dalo říct, že se jedná vskutku o designový prvek do domácnosti. Jejich kouzlo je vesměs jednoduché – rozptylují vůni éterického oleje, aniž by docházelo k jeho spalování.

Aroma lampa může vypadat jako jednoduchý svícen, který má ve spodní části umístěnou svíčku a horní část tvoří dno, do kterého se nalije voda a éterický olej. Svíčka následně jemně zahřívá dno, ze kterého se postupně odpařuje éterický olej. Za zkoušku také stojí elektrický aroma difuzér, do kterého nalijete vodu a éterický olej a následně si můžete užívat dlouhé a příjemně ovoněné hodiny odpočinku.

Mohlo by se vám líbit

Oáza klidu přímo v obýváku? Vytvořte si místo jen pro sebe

Dopřát si chvilku pro sebe a jen nerušeně relaxovat se může jevit jako nemožný úkol. Podle psychologů je ale polovinou úspěchu vyhradit si pro odpočinek zvláštní místo. Vytvořit si takový prostor doma přitom není nic složitého, stačí jen v hodně rozmístit nábytek a trošku si pohrát s doplňky.
marianne.cz

Kouzlo éterických olejů

Éterické oleje neobsahují mastné složky, i když se to podle názvu trochu nabízí. Jedná se naopak o velmi těkavé látky, které se standardně uchovávají v lahvičkách z tmavého skla. Kvalitní éterický olej poznáte podle vyšší ceny. Ta většinou signalizuje, že pro výrobu éterického oleje byly využity pouze přírodní složky. Na trhu se totiž můžete setkat i se syntetickými napodobeninami éterických olejů, které většinou poznáte právě podle podezřele nízké ceny.

A s čím vším vám mohou éterické oleje pomoci?

  • Podporují kvalitní spánek.
  • Pomáhají léčit záněty horních cest dýchacích.
  • Ulevují od bolesti.
  • Zlepšují náladu a působí proti stresu.
  • Některé z nich jsou antibakteriální (např. tee trea olej, skořice nebo citronová tráva).
Info ikona
Aroma

Uvolňující levandule, energizující citron i sílu podporující bergamot

Každý z éterických olejů má svou speciální vlastnost, pro kterou ho můžete využít. Například levandule vás dokáže rychle zbavit stresu, podporuje klid v duši a dokáže také ulevit od některých bolestí (např. hlavy). Levandule v aromalampě může být i skvělou společnicí například při PMS, kdy se postará o lehké zklidnění a podpoří uvolnění napětí v těle.

Dalším skvělým éterickým olejem je citron. Pomáhá s pročištěním organismu, dle některých zdrojů stimuluje lymfatický systém, a mimo jiné osvěžuje. Olej si tedy můžete nakapat do aromalampy pokaždé, když se budete cítit bez energie. Citron vás totiž příjemně povzbudí.

V neposlední řadě se můžete obrátit na éterický olej s vůní bergamotu. Pokud nevíte, o co se jedná, tak bergamot je plod křížence pomeranče a citronu. Ve skutečnosti pak vypadá jako malá hrbolatá limetka. Bergamot podpoří vaši sílu ve chvílích, kdy jste vystaveni nervovému napětí, podrážděnosti, úzkostem či depresím. Pomáhá zmírňovat nespavost a perfektně působí při menstruačních tenzích.

Má aromaterapie skutečně léčivé účinky?

Ve francouzských a anglických léčebných centrech a nemocnicích využívají aromaterapii jako léčebnou metodu pro dlouhodobě hospitalizované nebo onkologické pacienty. Éterické oleje jim totiž pomáhají zvládat těžké situace, a zároveň podporují jejich psychiku. 

Některé z éterických olejů jsou dokonce známé především pro své farmakologické účinky. Například se na základě některých výzkumů zjistilo, že limonen, který se objevuje především v citrusech, je účinný proti buňkám způsobující rakovinu prsu. Souhrnně lze tedy říci, že i když není aromaterapie klasickou léčebnou metodou, své místo jako podpůrný prostředek rozhodně má.

Mohlo by se vám líbit

5 důvodů, proč začít s jógou (nejen) na podzim

Jóga se v posledních letech těší velké popularitě. Pro někoho je prostředkem k získání fyzické síly, pro jiného je symbolem duchovní rovnováhy. V obou případech v sobě jóga ukrývá nepřeberné množství kladů. Podporuje psychickou pohodu, pružnost těla a také je skvělým pomocníkem při hubnutí.
marianne.cz

Související články

Dobrý nápad
Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu