Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Bordeaux – město, kde by většina Francouzů chtěla žít

Majitelé francouzské značky Côté Table každoročně zvou svoje VIP klienty do svého sídla v Bordeaux, aby jim představili novou kolekci ještě dříve, než půjde oficiálně na podzimní přehlídku Maison & Objet. Letos jsem si na služební cestu vyhradila více dnů, abych kromě pracovních povinností mohla strávit pár dnů navíc v tomto místě, které Francouzi považují za jedno z nejpříjemnějších měst k životu.

Ivona Šouralová | 9. 08. 2016
Pokud jste zavítali do Bordeaux třeba před patnácti lety, nevěřili byste, že toto město jednou bude na seznamu Francouzů nejvyhledávanějším místem k životu. Doprava byla otřesná, všude dopravní zácpy, smog a stres. S příchodem odvážného starosty Alaina Juppého se věci začaly radikálně měnit: Systém dopravy v centru města se totálně změnil díky zavedení tramvají, nových parkovacích zón a cyklostezek, takže zácpy tu dnes téměř neexistují. Celé město se otočilo k řece, která jím protéká a v minulosti zajistila jeho bohatství – Bordeaux bylo významným přístavním městem. Nicméně v posledním století se na to pozapomnělo a tak bylo nábřeží špinavé a nevyužívané. Díky urbanistické vizi radnice se nábřeží oživilo zahradami, kde se piknikuje, sportuje, jsou tu trhy a koncerty a tím pádem zde obyvatelé města rádi relaxují. Zkrátka vidíte, že ve městě to skutečně žije.
 
Tou nejúžasnější dominantou města je fontána, která má tvar obří vodní plochy vysoké pouhé dva centimetry. Jde o jakési vodní zrcadlo, které vytváří v každém ročním období zajímavé efekty – např. vypouští páru, zrcadlí historickou budovu burzovního paláce nebo je skvělým brouzdalištěm pro místní děti i dospělé. 
 
ČTĚTE TAKÉ: 
 
La Cité du Vin
Během naší návštěvy jsme měli možnost shlédnout právě otevřenou La Cité du Vine, která aspiruje na to být nejen mezinárodním muzeem vína, ale je zejména jakýmsi interaktivním místem, které své návštěvníky seznamuje s historií a kulturou produkce vína a upevňuje tak pozici Bordeaux jako světového hlavního města vína. Odvážná futuristická budova v podobě obřího dekantéru architektů Anouk Legendre a Nicolase Desmazièrese nabízí speciální programy zaměřené na poznávání vína, možnost zakoupení vybraných vín ve speciálním obchodě, posezení v několika restauracích s úžasným výhledem nebo procházek v přilehlých zahradách, které vedou až k nábřeží. Muzeum je spojené s centrem města lodí, která je součástí MHD.
 
CAPC Muzeum současného umění
Díky svému přímému spojení s mořem je Bordeaux město s bohatou historií. V 18. a 19. století se zde vybudovala velká přístavní skladiště pro exotické zboží dovážené z francouzských kolonií. Zde se skladovala káva, kakao, koření, bavlna a jiné, aby je pak obchodníci rozváželi dál do severní Evropy. Budovy těchto skladišť se již v 70. letech minulého století staly centrem kulturních akcí a dnes jsou muzeem současného umění, kde má svoje významné místo i architektura. Samotná přeměna doků v prostory muzea byla realizovaná známou francouzskou designérkou Andrée Putman, která pojala fantastickým způsobem interiéry. Putman říká, že se inspiruje Charlesem Baudelairem, který definoval modernost jako nikdy nehynoucí minulost, jež se na sebe raději dívá jiným způsobem. To je něco, co je pro mě osobně velmi inspirativní. V rámci návštěvy neopomeňte návštěvu střešní zahrady.
 
 
 
Skvělá gastronomie a Notre Dame v Bordeaux
Kousek od nábřeží v sousedství nádherných veřejných zahrad (Jardin Public), které by neměl vynechat žádný milovník trvalkových záhonů, najdete čtvrť Chartrons, jejíž hlavní tepnou je ulice Notre Dame. Tato Notre Dame je ovšem zcela světská – jde o hip čtvrť plnou zajímavých butiků s módou a designem a autentických restaurací. Je jasné, že jste v místě s jednou z nejlepších tradic v gastronomii na světě, tak si to užijte. Víno je místní, ryby a mořské plody z nedalekého Atlantiku a kulinářská tradice sahá až k Římanům. My s manželem velmi rádi chodíme do typické brasserie Chez Dupont, kde kromě skvělého jídla obdivujeme autentický interiér a skvělou atmosféru. Zážitkem je také návštěva jedné mnoha místních tržnic, kde jsou často otevřená populární bistra. Nejraději máme tržnici Marché des Chartrons, kde je několik brasserií s terasami. V Chartrons se budete cítit jako v pařížském Marais před 20 lety, kdy bývalo více autentická. 
 
Fête le Vin
Pokud jste milovníci vína, může vás nadchnout červnový Svátek vína, což je týden ochutnávek přímo v centru města, kde se hlavní bulvár promění ve velké tržiště plné vinařských stánků. Umožní vám tak degustovat všech 57 apelací vín z oblasti Bordeaux a ochutnávky doprovázet takovými regionálními lahůdkami jako je foie gras, ústřice z Arcachonu nebo místní sýry. V rámci festivalu se uskutečňují i prohlídky slavných Chateaux v Medocu a St. Emilionu, tedy ve vinařstvích, kam se laik vůbec běžně nedostane. Všude hraje hudba do noci, potkáte zde spoustu lidí. Na druhou stranu je jasné, že ubytování je v tuto dobu dražší a hlavně téměř vyprodané. Takže těm, kdo upřednostňují decentnější prohlídku města, naopak toto období nedoporučuji.
 
Za vším hledej starostu
Francouzští starostové jsou voleni na 6 let a Alain Juppé v Bordeaux působí v rámci již třetího volebního období. Bordeaux je samozřejmě historické město založené Římany, má svoji tradici. Nicméně mělo i svá stinná období a to, že bylo v roce 2015 zvoleno nejlepší evropskou destinací, je zásluhou výrazné postavy starosty, který má vizi a nebojí se realizovat revoluční projekty i navzdory tomu, že nebude vždy u všech populární. Každopádně výsledek je fascinující – myslím, že nejen většina Francouzů by zde chtěla žít…