Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Dabingový KVÍZ: Dokážete spojit hlasy českých herců s tvářemi těch hollywoodských?

Zatímco v zahraničí se lidé dívají poměrně běžně na televizi s titulky, u nás je většina pořadů v češtině. Ty ze zahraničí mají totiž obvykle český dabing. Některé tváře holywoodských herců tak máme spojené s jejich českým hlasem, jelikož jednoho herce obvykle dabuje jeden a ten samý dabér, mezi nimiž jsou obvykle také herci. Zjistěte, zda víte, který český hlas patří kterému hollywoodskému herci.

Tereza Čaladi | 28. 04. 2023

Dabing je tradiční hereckou disciplínou a ten český byl, zejména v minulosti, velice chválený. Jeho historie začala už v roce 1930, když byl nadabovaný první zahraniční film – jednalo se o přírodopisný snímek Na lovu tygrů v Indii, jak vzpomíná Sylva Talpová ve své studii Kapitoly o dabingu. Prvním nadabovaným hraným filmem byl o tři roky později dobrodružný americký film Na stopě. Ten samý rok vzniklo také první studio filmového dabingu.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Víte, kdy vznikl první fén a další elektrické spotřebiče?

Dnes používáme elektrické spotřebiče tak běžně, že se jen sotva zamýšlíme nad tím, jak fungují, natož kdy vznikly. Jednoduše přijdeme domů, otevřeme lednici a na elektrickém sporáku si uděláme večeři, kterou si potom sníme u televize. Než to všechno ale bylo takhle nastavené, chvíli to trvalo.
marianne.cz

Historie českého dabingu

Po roce 1949 a se začátkem pravidelného dabování nastalo období, které se nazývá zlatou érou českého dabingu. V té době (50. a 60. letech) se na něm totiž podíleli nejen přední překladatelé, úpravci a režiséři, ale také skvělí divadelní herci. To byl podle docentky Talpové jeden z důvodů, proč si v Československu dabing získal takovou oblibu. Mezi lety 1977 až 1988 pak existovala v Československu dokonce čtyři televizní dabingová studia – v Praze, Brně, Bratislavě a Košicích. V 90. letech vedl příliv západních filmů k obrovské poptávce po dabingu, což mělo za důsledek vznik spousty různě kvalitních soukromých dabingových studií. Přičemž se dabing začal v některých z nich vytvářet ve velkém množství a ve vysoké rychlosti.

Slavní čeští dabéři

Hlasem, který určitě znáte, je ten Filipa Švarce, který daboval například Collina Ferella či Ashtona Kutchera a který patří ke špičce českého dabingu. Dnes se věnuje dabingu i spoustu slavných českých herců, které znáte z vašich oblíbených filmů či seriálů, a svůj hlas tak zaprodali hollywoodským hvězdám. Obvykle je tomu totiž tak, že jeden z nich dabuje určité herce ve více filmech. Mezi nimi je například Zlata Adamovská, Pavel Trávníček či Petr Rychlý. Poznáte, které hlasy českých herců patří těm hollywoodským? Vyzkoušet si to můžete v našem kvízu.

Mohlo by se vám líbit

„Pořád se na něco těším,“ říká Sabina Remundová

Televizní diváci mohli Sabinu Remundovou (50) nedávno sledovat v seriálu Kukačky, v němž naprosto skvostně ztvárnila maminku Olgu. Kromě hraní se ale věnuje i psaní scénářů a režii.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Kvíz: Poznáte slavné módní kousky a návrháře podle jediného obrázku?

Zábava
Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Horoskop od 27. května: Ryby mají vyhledat samotu, Váhy přehodnotit záměr

Zábava
Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Kvíz: Od Přátel po Big Bang Theory. Jak dobře znáte slavné sitcomy?

Zábava
Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách

Toužíte po dovolené v přírodě? Tohle je 5 nejkrásnějších míst v Bavorských Alpách