Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Důležitá samota a nutná socializace! Na co nezapomenout při výchově psa

Info ikona
Pes

Pořídili jste si malé štěňátko a ztrácíte se v povelech, které byste ho podle odborných knížek, zkušených kamarádů nebo kolemjdoucích pejskařů „zaručeně“ měli naučit? Nebojte se, výchova psa není atomová fyzika a rozhodně neplatí, že do měsíce musíte mít doma šampiona, který zvládne přes třicet povelů a triků.

Ať už jste zkušený pejskař, nebo psí rodič „začátečník“, jistě nám dáte za pravdu, že první měsíce s malým štěňátkem jsou zátěžové. Dobře míněné rady od členů rodiny, přátel nebo pejskařů způsobují, že člověk neví, co pejska naučit dřív. Pokud aktuálně zažíváte obdobnou situaci a přemýšlíte, jaké triky své štěňátko co nejdříve naučit, zpomalte! I když se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíš, opak je pravdou. Dokonce i staršího pejska můžete naučit vtipným a užitečným trikům, které vídáte na sociálních sítích nebo YouTube. Mnohem lépe tedy uděláte, když první měsíce života s pejskem zasvětíte základním povelům, které vaše společné soužití výrazně usnadní.

Mohlo by se vám líbit

5 zdravotních benefitů, které přináší život s domácím mazlíčkem

Zatímco kocour se prochází po klávesnici počítače, pes štěká u vaší nohy a nenápadně vám podsouvá hračku. Potlačte v sobě první náznaky nervozity a raději domácím mazlíčkům věnujte chvilku pozornosti, o kterou vás žádají. Uvidíte, že pár minut mazlení se pozitivně promítne na vašem zdraví.
marianne.cz

Důležité vodítko

Denně vídáme mnoho pejskařů, po jejichž boku spokojeně cupitá pejsek na vodítku. I když by se mohlo zdát, že vodítko a pes patří k sobě, najdou se štěňátka, která vodítko zarputile odmítají. Snažte se tedy od útlého věku učit štěně na vodítko a ideálně si nastavte pravidla, která budete během následujících procházek dodržovat. Například nedovolte, aby štěně na vodítku tahalo. Stejně tak ho naučte, aby chodilo poblíž vaší nohy a zastavilo se pokaždé, když se zastavíte vy. Věřte, že v budoucnu tyto kroky oceníte, a především vám usnadní chvíli, kdy se rozhodnete psa trénovat na chození bez vodítka.

Ach to kousání

Štěňátka milují kousání! A tak koušou všechno, co jim přijde pod zuby. Od oblíbené hračky až po bačkory, deku nebo nohu od židle. I v tomto ohledu se vyplatí, když budete důrazní a od první chvíle nastavíte pevná pravidla. Pokud svého pejska objevíte se „zakázaným“ předmětem v puse, ihned mu dejte najevo, že tento předmět se nekouše, a nasměrujte ho k hračce, kterou může kousat do aleluja. Poté štěně pochvalte za to, že žvýká správnou věc.

Samota není nepřítel

Ruku na srdce, málokomu se chce opouštět malé štěňátko. A tak si mnoho pejkařů bere na prvních pár týdnů se štěňátkem home office a nevzdalují se od malého uzlíčku ani na krok. I když by se mohlo zdát, že jde o chválihodný krok, opak je pravdou. Už od útlého věku bychom štěňátko měli zvykat na to, že nastane chvíle, kdy bude doma samo. V ideálním případě samotu trénujte, a to tak, že se od štěňátka nejprve vzdálíte na minutu, následně na pár minut, a poté třeba i na půl hodiny. Důležité je pouze to, aby pes viděl a věděl, že se pokaždé zase vrátíte domů.

Info ikona
Pes

Socializujte a učte nové věci!

Socializace je důležitá už od začátku. Pejsek by se od narození měl potkávat nejen s lidmi, ale také s ostatními pejsky. Zvykat by si měl také na různé zvuky a vjemy, jako projíždějící auta, metro nebo zapnutou televizi. Pokud víte, že se psem máte v plánu cestovat, musíte ho to nejprve naučit. Když si štěně zvykne hned od začátku jezdit autem, dost vám to usnadní život. „Psa je nutné cestování v autě učit hned od mala. Štěňata v autě bývají neklidná, proto je potřeba zajistit, že budou v bezpečí. Naprostou nutností je proto bezpečnostní pás speciálně pro psy, který zabrání jeho volnému pohybu v autě,“ doporučuje Petr Ševčík ze společnosti AGORA DMT, v jejímž širokém sortimentu vybavení pro psy najdete i interaktivní hračky.

Manipulace s tělem

Dotek u uší, manipulace s packami nebo i vyjmutí ospalek z očí. Mnoho páníčků zapomíná své pejsky v útlém věku naučit, že doteky na citlivých místech jsou zcela přirozené. Nebojte se tedy během tréninku zaměřit také na manipulaci s tělem a ukažte svému pesjkovi, že vám může naprosto důvěřovat. Věřte, že za tento krok vás pochválí i veterinář, kterému v mnoha ohledech usnadníte práci.

Zdroj: Petr Ševčík, vcahospitals.com, be.chewy.com

Mohlo by se vám líbit

Jak si vybrat vhodné plemeno pro život na venkově

Na psa se můžeme spolehnout vždy, člověku je věrný a oddaný po celý svůj život. Právě proto však máme my lidé velkou zodpovědnost – pes si totiž svého pána nevybírá.
marianne.cz
PES