Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Etiketa cestování: Čím potěšíte Italy a co je v Thajsku naprosto nepřípustné?

Info ikona
Cestování etiketa

Vítejte u prvního článku ze série o pravidlech slušeného chování. Nada Ambra Laban vás zasvětí do tajů etikety, protože jak říká: „Etiketa nás učí, jak se chovat hezky vůči lidem kolem nás.“ Tak jdeme na to.

Nada Ambra Laban | 15. 03. 2022

Položme si zásadní otázku, je znalost pravidel slušného chování pro život důležitá? V dnešní době covidové se totiž na povrch dostávají degradační prvky etikety jako je lenost, nevědomost, neúcta k ostatním, nezájem o okolí, nechuť přizpůsobovat se komunitě, ve které se pohybujeme. Dostáváme se za hranici slušného chování a vzájemného respektu.

Pokud budeme zavaleni strachem z budoucnosti, pokud nebudeme moci pracovat, tak jak chceme, pokud se nebudeme moci osobně setkávat a veškerá naše komunikace s rodinou, přáteli, se svými kolegy se omezí jen na chytré telefony a počítače a my zůstaneme sami se spoustou virtuálních přátel, stanou se z nás roboti. Obávám se, aby virtuální svět spoustě lidí nevytlačil ze života ten skutečný, reálný, kde si lidé podávají ruku a líbají se na přivítanou, vnímají svoji blízkost, cítí nuance pohledů a letmých doteků.

Mnozí lidé považují respektování pravidel etikety za něco nepotřebného, ba dokonce až směšného. Považují nás, kteří se etiketou zabýváme, za přehnané estéty, kteří se pohybují mimo reálný svět. Ve skutečnosti jsou základní pravidla etikety velmi jednoduchá. Jde především o tyto oblasti; kultura řeči, společenská zdvořilost, čistý vzhled a kontrola nad našimi emocemi.

Mohlo by se vám líbit

A jak to vypadá se společenskou etiketou ve světě? Nedá se říct, který národ nejlépe zvládá společenskou etiketu. Japonci? Rakušané? Thajci? V každém kulturním okruhu je etiketa jiná, vychází z jiných kořenů, někde je to náboženství, jinde hluboká tradice.

Uvedu příklady dobrých mravů v jiných zemích. Až se rozhodnete vycestovat, určitě nastudujte kulturní zvyklosti země, kterou chcete navštívit.

Jižní Korea

V Koreji, bez ohledu na to, jaký máte hlad, nemůžete začít jíst dříve než nejstarší člověk u stolu. Pokud toto pravidlo porušíte, možná už nebudete zváni. A ještě jedna věc, pokud si chcete dát něco k pití, budete se muset zeptat osoby, která sedí hned vedle vás. Korejci si navzájem plní sklenice.

Thajsko

Thajci se téměř vždy usmívají, což dokazuje jejich pozitivní myšlení. Většina lidí však dělá obyčejnou věc, která může okamžitě zničit náladu Thajce. V Thajsku se nemůžete dotknout hlavy druhého člověka ani pohladit dítě po vlasech; Thajci věří, že naše duše sídlí v hlavě.

Francie

Přinést ve Francii jako dárek kytici lilií nebo chryzantém je docela faux pas, jsou totiž určeny jen pro pohřeb.

Čína

Číňané třikrát odmítnou dárek, než ho přijmou. Je to jejich způsob, jak vyjádřit skromnost a dobré mravy. Mimochodem, v Číně můžete lidem darovat cokoli kromě ostrých předmětů, jako jsou nože (znamená to konec vztahu), hodinky (znamenají konec života) a kapesníky (ty jsou předzvěstí pláče na pohřbu).

Mohlo by se vám líbit

Během cestování se prosím řiďte tímto cestovním katechismem, ať vás nic nezaskočí.

1. V letadle sedadlo nesklápíme, pokud cesta není delší než tři hodiny. Sklopit jen při delší cestě a snažte se usnout. Obě područky sedadla jsou hlavně pro cestujícího, který sedí mezí spolucestujícím u okna a spolucestujícím, který sedí na straně „uličky“, takže střední sedačka nemá žádný luxus, proto dopřejeme “prostředníčkovi“ obě područky.

2. Pokud jste pozvání k někomu domů, kde vás přátelé hostí se vším všudy a jste u přátel déle než tři dny, měli byste je vzít na jídlo, ať už na oběd nebo na večeři, zeptat se co upřednostňuji, a také zajistit, aby se mohli napít nějakého alkoholu. Ujistěte se také, že jim během pobytu u nich doma pomáháte.

3. Je důležité porozumět pravidlům etikety, protokolům a tradicím té země, kterou chcete navštívit. Například při návštěvě Skotska je zcela nevhodné ptát se Skota co nosí pod kiltem, je to velmi nevkusný a nejapný dotaz, mohli byste sklidit velkou dávku skotského hněvu. A určitě se ani náhodou nedotýkejte té chlupaté malé taštičky, ta rozhodně neslouží jako suspenzor.

4. Naučte se základy jazyka, pár cestovních frází země, kterou chcete navštívit. Pokud navštívíte Řím, tak Italové vám budou blahořečit, když si v italštině objednáte jídlo v restauraci, požádáte o něco, poprosíte, poděkujete, pozdravíte v italštině. A pozor nezapomeňte na správný tip pro číšníka. Francouzi vás budou milovat už jen za to, když je nezapomenete pozdravit jejich slavným „bonjour“ a přidáte úsměv.

5. Pravidla pro domácí mazlíčky. Při cestování s domácími mazlíčky zjistěte, zdali mohou být s vámi v hotelu, zdali s nimi můžete jezdit v místním taxíku, zdali vaši mazlíčci mohou na tu nebo onu pláž. Tady je precizní průzkum namístě. O tom, že mají vaši miláčci svůj cestovní pas a zdravotní průkaz je absolutní samozřejmostí.

Úsměv, laskavost a ohleduplnost vám otevřou všechny brány světa.

Bon Voyage.

Autorka článku: Nada Ambra Laban, propagátorka etikety na labann.cz

Info ikona
Nada Ambra Laban