Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Holka z Východu na Západě: Vánoce: sladkosti v botě a rasistický Mikuláš

Info ikona
Mikuláš

V Holandsku začíná všechno už 21. listopadu, tehdy totiž přijíždí do země „ten, co dává dárky“ – Sinterklaas. Žije ve Španělsku, přijíždí do Holandska na opravdové lodi a vypadá a vlastně je stejný jako náš český Mikuláš. To je asi taky jedna z mála věcí, které mají české a holandské Vánoce společné.

Redakce Marianne | 15. 12. 2015

Jednadvacátého jsem se taky šla na jeho příjezd podívat. Stála jsem u kanálu se spoustou rodičů a dětí a musím říct, že tři gigantické lodě, které Sinterklaase přivezly, mě vzrušily snad úplně stejně jako malé Holanďánky. V první lodi byli pouze Sinterklaasovi pomocníci, tzv. Zwarte Piet neboli Černí Petrové, kteří víří vody holandské veřejné debaty. Mají nabarvené černé tváře, a když se podíváte blíže a kriticky, všimnete si, že se jejich pážecí obleček podobá tomu, který nosili „luxusnější“ černí otroci za dob kolonialismu, stejně jako zlaté náušnice. Nicméně spousta Holanďanů vám řekne, že se v tomhle smyslu na ně nikdy nedívali a nedívají, jako děti je ani nenapadlo, že by se mělo jednat o nějaký rasismus, prostě to byl Zwarte Piet, stejně tak jako my měli „okybaču“. Tato debata je v podstatě výsledek pozitivního přístupu k multikulturalismu, který je asi správný, na druhou stranu, je to jakýsi zvyk a tradice a dětem je to fuk.

12348380 505633336285432 224123614 n

Právě děti byly na přivítání Sinterklaase oblečení jako malincí Zwarte Pietové nebo Sinterklaasové a za krkem svých rodičů čekali na třetí loď, na které přijede On. Smála jsem se, že Mikuláše jim tady doplaví na lodi, ale musím přiznat, že to mělo grády, jako by přijížděl Batman. Když se pak z centra města a od kanálu vrátí děti domů, postaví ke krbu botu, do které jim Sinterklaas přinese sladkosti. Botu tam ale můžou dát kterýkoli den až do 5. prosince, kdy se Sinterklaas (u nás Mikuláš) slaví. Prcek tak dá botu ke krbu a nachystá vedle ní taky mrkev, slámu nebo misku s vodou – pro Sinterklaasova koně, aby měl nějakou zábavu, když musí celé dny toho starého pána vozit. No a nakonec se zpívá písnička u krbu a do krbu, pro Sinterklaase. Nemá moc smysl, ale zní roztomile:

Sinterklaas kapoentje (Sinterklaasku kohoutku – kapoen je vykastrovaný kohout, snad narážka na to, že je Sinterklaas biskup)

Gooi wat in mijn schoentje (Hoď mi do botky)

Gooi wat in mijn laarsje (Dej mi do botky)

Dank u sinterklaasje (Děkuji ti Sinterklaasku)

Až dozpívají tuhle nebo jinou písničku, jdou na kutě a ráno najdou v botě sladkosti a pro ty nehodné pytel soli. Velké dárky, jako my dostáváme 24. prosince, tady děti dostávají právě na Sinterklaase, 5. prosince. Sejde se celá rodina a jí se společně, nicméně Holanďané nemají žádné tradiční jídlo. Jeden z rodičů pak zabuší na okno a na děti čeká za dveřmi velký pytel plný dárků. Stejný pytel, do kterého my dáváme brambory, nosí Zwarte Pietové, a pokud je potkáte ve městě, vytáhnete si z takového pytle tzv. pepernootjes, tvrdé perníkové bobky, které tady kolem Vánoc jí každý. Pokud děti zlobí, Černý Petr je přetáhne trsem větví nebo je strčí do pytle a odnese do Španělska. Jak ale čím dál víc nechceme děti stresovat, Zwarte Pietové jsou tak většinou usměvaví šašci, co dělají na ulici nebo na lodi akrobatické kousky.

12348339 505633556285410 1320979020 n

Pokud jste už dospělí, dárky se nenechávají za dveřmi v pytli, ale před 5. prosincem losujete, koho z rodiny obdarujete. Je to vlastně rozumné, protože pak nemá babička čtyři sprchové gely a do poslední chvíle nevíte, od koho dárky dostanete. Holanďané navíc píšou ke každému dárku básničku – o dané osobě a dárku – a musím říct, že je to skvělý způsob, jak udělat z ponožek nebo nasrávaček speciální dar.

Od koloniálního Sinterklaase pochází americký Santa Claus, kterého začali za vodou místo pátého slavit čtyřiadvacátého a boty vyměnili za punčošky. Spousta Holanďanů se tak inspiruje zpětně a přestává slavit Sinterklaase a dárky a rodinnou večeři si užívají 24. prosince. Přesto prý ale pořád vyhrává klasický Sinterklaas a 24. prosince pak většina Holanďanů slaví pouze Vánoce, kdy se sejde celá rodina na večeři, žádné dárky ale nedostanete.

ČTĚTE TAKÉ: 

Holka z Východu v západním světě: Klučičí kadince, velké svetry a pohlední čtyřicátníci

Holka z Východu v západním světě: Holandské multi-kulti aneb United Colours of Holland

Kolem Vánoc se pije teplé čokoládové mléko Chocomel, jedí se pepernootjes a marcipán, cukroví se tady nepeče a taky moc nesněží, české Vánoce mám proto radši. No a po Vánocích pak už přijde jen Silvestr, kdy budeme všichni vypadat úplně stejně.