Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak by dnes vypadala princezna Diana nebo John Lennon? Umělá inteligence a kreativní fotograf nám dali odpověď

Někteří slavní lidé opustili tento svět předčasně. A ačkoliv v naší paměti zřejmě zůstanou navždy mladí, určitě nás všechny zajímá, jak by asi vypadali, kdyby se dožili vyššího věku. Umíte si představit, jak by dnes vypadali například princezna Diana, John Lennon nebo Freddie Mercury? Fotograf a umělec Alper Yesiltas vytvořil pomocí umělé inteligence jejich podoby. Projekt nazval jednoduše – “As if nothing happened”.

Aneta Akgül | 12. 02. 2024

Projekt vdechuje život těm, kteří již mezi námi nejsou

Turecký fotograf, umělec a právník Alper Yesiltas pojmenoval svůj originální projekt "As if nothing happened", což lze v češtině přeložit jako "Jako by se nic nestalo". Název je velmi trefný, ovšem až husí kůži nahánějící. Každý z nás jistě někdy pracoval s myšlenou “co by, kdyby..,” a přesně to se fotografovi podařilo zachytit v tomto unikátním projektu. Za použití umělé inteligence a sofistikovaného softwaru vytvořil sérii fotografií, které mají obnovit některé z nejznámějších ikon popkultury, které mezi námi již bohužel nejsou. Výsledky jsou fascinující a zároveň velmi dojemné.

Mohlo by se vám líbit

Jak by vypadaly děti párů z Přátel podle umělé inteligence?

Poslední dny jsou nejen pro fanoušky seriálu Přátelé zahaleny černou barvou. V neděli 28. října odešel do hereckého nebe Matthew Perry, představitel Chandlera. Pojďme nejen u této příležitosti zavzpomínat na ikonický seriál z 90. let a popustit uzdu fantazii. Jak by asi vypadaly děti Monicy a Chandlera, Rachel a Rosse, nebo Phoebe a Mika?
marianne.cz

Motivace k vytvoření projektu

Yesiltas se rozhodl realizovat projekt kvůli své velké zvědavosti a zájmu o technologii a umělou inteligenci. Zvažoval, jaký potenciál využití technologie má a došel k závěru, že by mohl vytvořit podobu celebrit a osobností, které předčasně opustily náš svět. Ve vyjádření pro webové stránky Euronews Culture uvedl, že byl nadšený tím, že může díky umělé inteligenci předvést světu všechno, o čem dosud jenom snil. „Když jsem začal zkoumat možnosti softwaru a to, co všechno dokáže, okamžitě jsem začal uvažovat, co by mi přineslo největší radost. Toužil jsem znovu vidět některé lidi, kteří mi chyběli. A tak se zrodil projekt 'As if nothing happened'," vysvětluje fotograf. Rozhodl se tedy svým unikátním a kreativním způsobem vrátit do života ty, kteří zde již nejsou.

Jak obrázky vznikají?

Yesiltas využívá při tvorbě snímků širokou škálu různých softwarů, včetně aplikací jako jsou Remini, AI Photo Enhancer a další programy pro úpravu fotografií, jako například Lightroom a VSCO. Podle fotografa je klíčové, aby výsledný obraz působil co nejrealističtěji. Dosáhnout této podoby trvá dlouho, ale jako fanoušek celebrit, jejichž obrazy tvoří, má vyvinuté hluboké vnímání jejich vizuálních charakteristik. V plánu má pokračovat v rozšiřování projektu do budoucna a doufá, že dosáhne přesně takové umělecké úrovně, kterou si představuje. Až tento den nastane, má v plánu své obrazy vystavovat v nejrůznějších uměleckých galeriích po celém světě.

Mohlo by se vám líbit

Jak budou vypadat děti z královské rodiny v dospělosti? AI nám dala odpověď

Královské děti rostou jako z vody a za chvíli budou postupně slavit plnoletost. Než se tak ale stane, vznikají pouhé odhady, jak budou vypadat. A s nimi výrazně pomáhá umělá inteligence. Co ovšem víme jistě, je, že všechny budou pohledné.
marianne.cz

Další zajímavé projekty fotografa

U projektu “As if nothing happened” Alperova kreativita rozhodně nekončí. Mezi další velmi úspěšné projekty se řadí například ten jménem “Thisness. V rámci tohoto projektu se Yesiltas zaměřil na vytvoření portrétů historických ikon s hyperrealistickým vzhledem. Hlavní myšlenkou a otázkou, která projektem rezonuje, je: “Jak by vypadali někteří významní lidé z historie, kdyby žili v dnešní době, místo aby žili ve své vlastní éře?” Yesiltas k vytvoření moderních portrétů využil originální fotografie těchto osobností, které pečlivě analyzoval. Další z jeho projektů se jmenuje “Young aged”, v češtině tedy “Mladí zestárli”, ve kterém vytvořil podoby nyní mladých známých osobností, které jednou přirozeně zestárnou.

Jak by dnes vypadaly slavné osobnosti, které mezi námi již nejsou?
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst červencovou Marianne

Zábava
Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Skrytá místa v Praze bez turistů: Víme, kam vyrazit na rande, za uměním i úchvatnými výhledy

Zábava
Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace

Cestovatelský kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte světově známé destinace