Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Královna detektivky, která surfovala! Jak dobře znáte život Agathy Christie?

Napsala 66 detektivních příběhů, 14 kratších povídek, 6 knih pod pseudonymem a 2 divadelní hry. A kdyby nebylo Bible a děl Williama Shakespeara, pak by byla nejprodávanější autorkou na světě. Seznamte se s Agathou Christie, královnou detektivky, která se narodila před 131 lety.

Život Agathy Christie rozhodně nebyl nudný. O tom svědčí i osm zajímavých faktů o životě úspěšné britské autorky. 

1. K psaní ji vyprovokovala sestra

Malá Agatha sice milovala čtení detektivních příběhů, avšak k napsání vlastní povídky ji vyprovokovala až sestra Madge, která pro své sourozence vymyslela literární výzvu. Následně Agatha napsala svůj první román s detektivní zápletkou s názvem The Mysterious Affair at Styles (Záhada na zámku Styles). Agatha Christie svou prvotinu později upravila a nabídla ji vydavatelům. Šest vydavatelů rukopis odmítlo a teprve sedmému se dílo zalíbilo. 

2. Kde se vzal Hercule Poirot?

Když se řekne Agatha Christie, pak si většina z nás vybaví zakulaceného Belgičana s hůlkou, pedantským knírkem a šedými buňkami mozkovými. Postava Hercula Poirota ale nebyla zcela vymyšlená. Údajně se spisovatelka nechala inspirovat Belgičanem, kterého na počátku 10. let 19. století zahlédla vystupovat z vlaku. Agatha Christie ho následně popsala jako člověka, který působil podivně, měl zvláštní účes a tázavý výraz. Můžeme jenom hádat, zda se "opravdový Poirot" později našel v jedné z knih Agathy Christie.

3. Nevyřešené zmizení

Agatha Christie dokázala být stejně tajemná jako její knížky. Jinak si neumíme vysvětlit její jedenáctidenní zmizení v roce 1926. Celá věc vyeskalovala v rozsáhlé policejní pátrání, do kterého byly poprvé v britské historii zapojeny i letouny. Nejprve police našla její prázdné auto, následně dostala tip od zaměstnance lázeňského hotelu v Harrogate, který měl pocit, že jedním z hotelových hostů je právě Agatha Christie. Na detektivy i manžela Archieho Christieho však v hotelu čekalo nemilé překvapení. Agatha Christie, která se na recepci ohlásila jako Theresa Neale, svého manžela nepoznala a tvrdila, že Neale je její pravé jméno. Následně se nechala dlouho přemlouvat k odjezdu zpátky do Londýna.

Dodnes není jasné, jak to s celým zmizením bylo. Někteří tvrdí, že šlo o pomstu manželovi, který spisovatelce přiznal, že má poměr se svou sekretářkou, jiní tvrdí, že se Agatha pokusila o sebevraždu, která ji na pár dnů připravila o paměť. 

Info ikona
Agatha Christie
Mohlo by se vám líbit

Tajemná Lída Baarová: Co všechno víme o životě prvorepublikové hvězdy?

Životní cesty herečky Lídy Baarové byly natolik spletité, že ani celovečerní film nebo vydané knížky nedokázaly rozlousknout tajemnou auru, kterou kolem sebe prvorepubliková hvězda měla. A tak dodnes přesně nevíme, jaký vztah Lída Baarová chovala k Josephu Goebbelsovi nebo jestli si nálepku kolaborantky doopravdy zasloužila.
marianne.cz

4. Násilí? Ne, raději jed!

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře knížek od Agathy Christie, pak jste pravděpodobně zaznamenali, že si autorka nepotrpí na velké mordy. Mnohem raději své postavy elegantně tráví jedem. Tento postup vraždění Agatha upřednostňovala především proto, že během první světové války pracovala v ošetřovně v jejím rodném městě Torquay. Díky této zkušenosti se poměrně dobře vyznala v lécích, čehož následně využila při psaní knížek. 

5. Milovala archeologii

Po rozvodu s Archiem se Agatha Christie v roce 1930 provdala za archeologa Maxe Mallowana, kterého často doprovázela při jeho archeologických expedicích do Sýrie a Iráku. I když ji archeologie nadchla a manželovi častokrát pomáhala při vykopávkách, věrná zůstala psaní detektivek. 

6. Čas na lásku

Agatha Christie se nevyžívala jenom v detektivním žánru, kterému dominují vraždy, jed a zloba. Pod pseudonymem Mary Westmacott napsala od roku 1930 do roku 1956 šest milostných románů. I když její romány nikdy nedosáhly takových ohlasů jako detektivky, své čtenářky a fanoušky si v menším měřítku našly. A proč právě pseudonym Mary Westmacott? Mary bylo její prostřední jméno a příjmení Westmacott zase patřilo jejím vzdáleným příbuzným. 

Info ikona
Agatha Christie

7. První britská surfařka

Možná by vás ani nenapadlo, že královna detektivky ráda vyměnila pero a papír za surfařské prkno. Poprvé se na surf postavila zřejmě v roce 1926, kdy s manželem cestovali po Jižní Africe a Havaji. Někteří historici se dokonce domnívají, že Agatha a Archie byli první Britové, kteří se naučili postavit na surfařském prkně. Klobouk dolů!

8. Špatná kuřačka

Naopak činnost, kterou si Agatha Christie nikdy neosvojila, bylo kouření cigaret. Spisovatelka bohužel žila v době, kdy kouření cigaret bylo společenskou normou a standardem. Krátce po skončení první světové války dokonce prohlásila, že je zklamaná, že se nenaučila kouřit, i když se o to několikrát snažila. 

Mohlo by se vám líbit

Lady Clementine: Tajná zbraň Winstona Churchilla

Když v roce 1909 vystoupili novomanželé Churchillovi z vlaku, vynořila se z davu rozzuřená žena, která zaútočila na Winstona a srazila ho ve směru blížícího se vlaku. Těsně předtím, než klopýtl, chytla ho Clementine za sako. Nebylo to naposledy, co zachránila svého manžela…
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky