Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Lady Clementine: Tajná zbraň Winstona Churchilla

Info ikona
Clementine Churchill

Když v roce 1909 vystoupili novomanželé Churchillovi z vlaku, vynořila se z davu rozzuřená žena, která zaútočila na Winstona a srazila ho ve směru blížícího se vlaku. Těsně předtím, než klopýtl, chytla ho Clementine za sako. Nebylo to naposledy, co zachránila svého manžela…

Zatímco život Winstona Churchilla máme zmapovaný do posledního detailu, o jeho manželce, Clementine, se příliš nemluví. Přitom Winston sám prohlásil, že vítězství ve druhé světové válce „by bez ní bylo nemožné“. Kdo byla dáma, která věrně stála po boku Winstona Churchilla, a zároveň se nikdy nebála vystoupit z jeho stínu?

Láska jako trám

Vdavky z lásky? Dnes samozřejmost, na začátku 20. století výstřelek, na který společnost nebyla zvyklá. Přesto se traduje, že se Winston Churchill do mladé, a také trošku zchudlé, aristokratky zamiloval na první pohled. Clementine se závazku s Winstonem sice zprvu obávala, avšak po pěti měsících schůzek a korespondence nakonec kývla na jeho žádost o ruku a řekla osudové „ano“. Po velkolepé svatbě, která se uskutečnila 12. září 1908, následovaly nejen líbánky v Benátkách a na moravském zámku Veveří, ale také posledních pár let manželského a politického klidu.

Mohlo by se vám líbit

Žít v manželském svazku s výrazným politikem je „vyšší dívčí“. To poměrně rychle poznala i Clementine, která si musela zvyknout na Churchillovy politické vrcholy i pády. Clementine ale moc dobře věděla, že za každých okolností musí svého manžela podporovat a dodávat mu potřebné sebevědomí. Proslýchá se, že mu dokonce navrhla, aby začal malovat. Winstonovi následně malování pomohlo od depresí a na malířské plátno už nikdy nedal dopustit.

I když by se mohlo zdát, že Clementine svému manželovi nikdy neodporovala, opak je pravdou. S tímto názorem souhlasí i mnoho pamětníků, kteří tvrdí, že temperamentní povaha Clementine byla často slyšet nejen na Downing Street 10, ale také v blízkém okolí tohoto legendárního domu. Překvapivě to byl ale Churchill, který po vypjatých momentech nabízel manželce mír a omluvu. Winston Churchill také svou manželku častokrát tituloval jako: „Ona, jejíž příkazy je třeba dodržovat.“

Info ikona
Clementine Churchill

Odlišný pohled na politiku

Politiku bychom neměli míchat do osobního života, v případě Clementine a Winstona to ale nešlo. Na počátku jejich vztah byl Winston členem Liberální strany, což Clementine zcela vyhovovalo. V tu dobu Churchill společně s Davidem Lloydem Georgem udělal mnoho pro to, aby postavil základy sociálního státu. Po první světové válce však Winston změnil politické smýšlení a dal přednost Konzervativní straně. To se Clementine, zaryté liberálce, samozřejmě nelíbilo a mnohokrát s politickými názory svého manžela nesouhlasila. Vše si ale manželé vyříkávali mezi čtyřma očima, a tak se nikdy nestalo, že by Clementine veřejně odmítla jakýkoliv politický krok nebo názor svého celoživotního partnera.

Tajná zbraň Winstona Churchilla

„Historie Winstona Churchilla a vlastně celého světa by bez Clementine vypadala úplně jinak,“ řekl generál Hastings Lionel Ismay a rozhodně se nemýlil. Vždyť Clementine během druhé světové války svému manželovi pomáhala, zabránila mnoha jeho chybám a častokrát mu i dobře poradila. Zároveň se stala lidskou tváří Churchillovy vlády a výrazně pomohla k nápravě vztahů se Stalinem, Rooseveltem a de Gaullem.

Je tedy jasné, že Winstonovo nejlepší životní vítězství neslo jméno Clementine. 

Mohlo by se vám líbit