Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Dokážete správně určit značky chemických prvků?

Info ikona
periodická tabulka prvků

Chemie je takovým předmětem, který buď milujete, nebo nenávidíte. Jednou z prvních věcí, které se na ní přitom učíte, je periodická tabulka s chemickými prvky. Ověřte, kolik z nich ještě znáte.

Tereza Čaladi | 22. 09. 2023

Prvky, které jsou základem pro studium chemie, začali vědci pojmenovávat již v 18. století. Do periodické tabulky je ale seřadil až v roce 1869 vědec Dmitrij Mendělejev. První verze tabulky měla 63 prvků, jelikož tolik jich vědci v té době znali. Ta současná jich čítá 118.

Rozvržení periodické tabulky

Chemický prvek je látka, která se skládá z atomů a ty mají ve svých jádrech určitý počet protonů. Periodická tabulka prvků uspořádává prvky podle vzrůstajícího protonového čísla jejich atomů. Řádky periodické tabulky se označují jako periody, sloupce jako skupiny. V rámci skupin se obvykle u prvků opakují určité vlastnosti. Současná periodická tabulka má 7 period a 18 skupin.

Značky chemických prvků

V tabulce nejsou uvedeny celé názvy prvků, ale pouze jejich značky. Ty vycházejí z jejich latinských názvů. Skládají se přitom z jednoho, či dvou, písmen s tím, že to první je vždy velké. Zkuste určit 10 z nich v našem kvízu.

Kdo byl Dmitrij Mendělejev?

Narodil se 8. února 1834 v sibiřském Tobolsku jako nejmladší ze 17 dětí. Vystudoval Fakultu matematiky a fyziky na Petrohradském pedagogickém institutu. Později se stal docentem, posléze i profesorem. Kromě jeho zásluhy na zorganizování chemických prvků do periodické tabulky, o což se neúspěšně pokoušelo mnoho jeho předchůdců, napsal učebnici Základy chemie a založil i vedl Ústav měr a vah. Celkově se tak podílel na rozvoji chemie výrazným způsobem, nikdy za to ale nebyl doceněn tak, jak by všichni doufali – Nobelovou cenou.

Zajímavost na závěr

V roce 2019 to bylo 150 let od založení periodické tabulky prvků. Tento rok byl vyhlášen organizací UNESCO rokem periodické tabulky.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku