Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

KVÍZ: Kolik si toho pamatujete z večerníčků?

Info ikona
Rodina sledující televizi

Sledování pohádky před spaním v rámci pořadu Večerníček patří k tradici mnoha českých rodin. Možná se na ně teď díváte se svými dětmi. Možná na ně rádi vzpomínáte. V každém případě si můžete tyto pohádky připomenout.

Tereza Čaladi | 10. 02. 2023

Večerníček je v českých domácnostech natolik běžný, že si nejspíš nikdo nedovede představit, že by nebyl. Jednoduše je součástí předspánkové rutiny, kdy se děti navečeří, vyčistí si zuby a v pyžamu usednou k televizi, aby se podívaly na pohádku na dobrou noc. Možná je to pro vás natolik normální, protože existoval už když jste byli malí vy.

Večerníček se totiž vysílá již 58 let. Nejprve to bylo pouze jednou týdně, a to v neděli. Jeho vůbec první pohádkou byla pohádka Kluk a kometa.

Pohádky jsou vytvořeny na míru dětskému divákovi. Mají tedy 8-10 minut, jelikož to je časové rozmezí, v němž čtyřleté až osmileté děti dokáží udržet pozornost. V 18:45 (za celou dobu existence Večerníčku se jeho čas vysílání nezměnil) je přináší chlapec v papírové čepici, jehož autorem je Radek Pilař. Znělku vytvořil skladatel Ladislav Simon. Úvod i pohádky byly zprvu černobílé, to se změnilo až v roce 1974, tedy necelých deset let od prvního vysílání.

První barevnou pohádkou byly Krkonošské pohádky, které se staly zároveň jedním z nejsledovanějších a nejúspěšnějších večerníč. Vedle nich jsou populární například loutkoví Broučci, Pohádky z mechu a kapradí o Křemílkovi a Vochomůrkovi, které vypráví Jiřina Bohdalová, či seriál O kocouru Mikešovi a jeho přátelích, jehož předlohu napsal a nakreslil Josef Lada. Dále si jistě vzpomenete na loupežníka Rumcajse, kluka z plakátu, Štaflíka a Špagetku, legendárního Spejbla a Hurvínka, Krtečka, maxipsa Fíka, Boba a Boba, Pata a Mata, Macha a Šebestovou, vílu Amálku, Makovou panenku, skřítka Racochejla a další.

Mohlo by se vám líbit

Pohádek je opravdu spoustu. Za dobu vysílání večerníčků vzniklo konkrétně přes 400 cyklů večerníčkových pohádek. A vznikají stále. Z těch novějších, tedy vzniklých po roce 2010, lze zmínit například Kokoškovi na cestách, Jezevec Chrujda, kterého mluví Jiří Lábus, Zahrádka pod hvězdami, Bílá paní na hlídání, anebo loutkové Povídání o mamince a tatínkovi.

Možná vám názvy těchto pohádek a postaviček něco říkají, ale vzpomenete si i na to, kde bydlely, jak se jmenovali jejich kamarádi, či o jaká stvoření se jedná? To si můžete otestovat v našem kvízu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku