Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Marilyn Monroe ožije v novém filmu Blonde

Info ikona
Marilyn Monroe

Krásná, a přesto zničená. Chtěná, a přesto nechtěná. Oblíbená, a přesto osamocená. Život Marilyn Monroe rozhodně nebyl jednoduchý, což brzy dokáže také očekávaný snímek Blonde.

Před dvaadvaceti lety spatřila světlo světa kniha Blonde od spisovatelky Joyce Carol Oates, která čtenáře přenesla do niterního světa sexsymbolu minulého století – Marilyn Monroe. Jeden z nejprodávanějších historických románů si vysloužil čestné místo nejen v knihovničkách po celém světě, ale také bojoval o Pulitzerovu cenu nebo americkou National Book Award. I když kniha zmiňovaná ocenění nezískala, o pozornost neměla nouzi. Bylo tedy jenom otázkou času, kdy přijde někdo, kdo se odváží knihu přenést na filmová plátna. Psal se rok 2010, kdy konečně svitla naděje, že se příběh Marilyn Monroe dočká filmové podoby.

Dvanáct let čekání

Zfilmovat život Marilyn Monroe není jednoduché! O tom by dlouze mohli vyprávět tvůrci filmu Blonde, kteří téměř dvanáct let zápolili se scénářem, režií i výtkami ohledně explicitních scén. Natáčení filmu nakonec započalo až v roce 2019. Režie se ujal Andrew Dominik, který film popisuje jako „tragédii o dítěti, které nikdo nechtěl, a ze kterého se následně stala nejžádanější žena světa. Blonde je film pro všechny nemilované děti světa. Je to, jako kdyby filmy Občan Kane a Zuřící býk měly dceru,“ řekl režisér pro i-D. Nutno ale dodat, že kniha Blonde není detailní biografií, nýbrž tzv. reimaginací, ve které nechybí prostor pro fantazii. A tak je zcela jasné, že ani od filmu Blonde nemůžeme čekat přesné historické drama, které by stavělo výhradně na faktech.

Těšit se ale bezesporu můžeme na hvězdné obsazení. Hlavní roli Marilyn Monroe si střihla kubánská herečka Ana De Armas, kterou můžete znát například z poslední bondovky No Time To Die, případně z filmů Knives Out, Blade Runner nebo Deep Water. Druhého a třetího manžela Marilyn Monroe si naopak ve filmu zahrál Bobby Cannavale a Adrien Brody. Prostor ve filmu získala také herečka Julianne Nicholson, která ztvárnila matku Marilyn Monroe.

A osmnáct vám bylo?

Jak už jsme zmiňovali v úvodu, natáčení filmu neprobíhalo hladce. Režisér Andrew Dominik dokonce čelil požadavkům, aby zmírnil některé sexuální scény, které jsou ve filmu obsaženy. Přesto si snímek vysloužil hodnocení NC-17 (americký ekvivalent pro české 18+), a stane se vůbec prvním filmem streamovací společnosti Netflix, který bude zpřístupněn pouze dospělým uživatelům. „Je to brilantní, znepokojivé a překvapivě feministická interpretace. Nejsem si jistá, zda jiný mužský režisér někdy něčeho podobného dosáhl,“ řekla o filmu spisovatelka Joyce Carol Oates.

A dobrá zpráva nakonec. Premiéra snímku Blonde je naplánována na letošní září.

Zdroj: gq-magazine.co.uk, i-d.vice.com, glamourmagazine.co.uk