Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Místo nákladné chaty si postavila vlastní maringotku a inspiraci hledala ve slunné Francii

Info ikona
Romantika na čtyřech kolech

Dům na kolečkách může sloužit jako moderní chata, dům pro návštěvy nebo jako dočasné zázemí, které poskytuje veškerý komfort. Zároveň je důkazem, že i bydlení v maringotce může být stylové a moderní.

Terezie Benoni | 5. 05. 2023

Do projektu stavby moderní maringotky se pustila Monika Lněničková z interiérového studia Miramari Design, která nejdříve opravila starou maringotku, která stála na jejím pozemku na Křivoklátsku. „Byla ale dost malá, potřebovali jsme něco většího. Na pozemku jsme nemohli stavět, spadá totiž do chráněné krajinné oblasti, a tak jsem začala vymýšlet jiné řešení. Pak mi moje maminka vnukla myšlenku postavit svou vlastní, pořádnou maringotku. A tak jsme začali ve studiu vyvíjet úplně novou designovou stavbu na kolech. Během té doby jsme ovšem zjistili, že je více lidí, které by to mohlo zajímat, takže tím spíš nás celá práce těšila. Rozhodli jsme se tedy maringotku nabídnout i našim klientům.“ Při své práci se inspirovala především ve Francii, kde jsou maringotky vyhledávaným obchodním artiklem. Nakonec jí vtiskla osobitou podobu, která dokonale ladí s přírodou.

Mohlo by se vám líbit
Galerie: Romantika na čtyřech kolech

Přírodní interiér ve skandinávském stylu

Až na vnitřní konstrukci, která je z oceli, se jedná o dřevostavbu. Plášť a vnitřní obklad tvoří masivní smrkové dřevo a podlaha je vyrobená z dubu. Užitná plocha maringotky je 24 m². Interiér je rozdělený na čtyři zóny. V první je lůžko s velkým úložným prostorem, umístěné pod velkým kruhovým oknem, které propouští příjemné měkké světlo. V druhé zóně je jídelní stůl a lavice, ve třetí kuchyňská linka s vestavěnými spotřebiči a samozřejmě nechybí ani WC a malá koupelna se sprchou. Maringotka se dá snadno vytopit elektrickým přímotopem nebo kamny. Pro udržení tepla je ve střeše zabudovaná speciální izolace. Díky tomu se tu dá strávit celá zima. Konstrukce, podvozek a kola jsou z oceli, na míru vyrobené dveře a okna s dvojitým sklem jsou z lakovaného hliníku. Antracitová barva maringotky neruší dojem z okolní přírody. Smrkové palubky i třívrstvá dubová podlaha jsou namořené tenkou vrstvou bílé barvy, která byla zředěná lakem, aby nezanikla léta. Interiér tak evokuje skandinávský styl bydlení. Přestože má maringotka podvozek, není určena k přepravě po silnici. Na pozemek ji musí přepravit nákladní auto. 

Zdroj článku