Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Nádherná Olga Schoberová: Česká herečka s potenciálem hollywoodské hvězdy okouzlila celý svět

Info ikona
Olga Schoberová

Podle mnohých patří Olga Schoberová (80) k nejkrásnějším herečkám šedesátých let. Nádherná blondýnka byla idolem všech mužů a před sebou měla zářnou kariéru. Předvídala se jí velká budoucnost v Hollywoodu a filmový svět jí ležel u nohou. Herečka však dala přednost rodině, životu v luxusu a dnes se straní veškerému zájmu veřejnosti.

Ema Ernatová | 17. 02. 2024

O herecké kariéře a světlech kamer Olga nikdy nesnila. Díky svému vzhledu však byla pro svět filmu jako stvořená. Záplava dlouhých blond vlasů, modré oči, výstavní dekolt a bezchybná postava. Pro mnohé byla nedostupnou bohyní a křehkým andělem.

Záskok za sestru změnil Olze život

Vystudovala střední ekonomickou školu a začala pracovat jako fakturantka. Poklidné zaměstnání mělo daleko k záři reflektoru a slavnému životu. Osud tomu však chtěl jinak. Starší sestra Eva dělala manekýnu a jednoho dne poprosila Olgu, jestli by za ni nezaskočila a tehdy se začala psát cesta krásné herečky. Nejdříve začala fotit reklamní snímky a brala to jako příjemnou brigádu k práci. Nevšední vzhled ale neunikl Antonínu Kachlíkovu a Olga tak dostala svou první roli ve filmu Bylo nás deset. 

Olga okouzlila svět na obálce pánského časopisu

Nedlouho poté okouzlovala jako nevinná Winnifred v legendární komedii Limonádový Joe (1964) a stala se hvězdou. Muži po ní doslova šíleli a vyhlédl si ji také majitel ‚‚ušatého” magazínu. Olga se stala první Češkou v historii na titulce Playboye. Neukázala však mnoho, pózovala zahalená do černého přiléhavého roláku a narozdíl od ostatních, tak nechala prostor pro fantazii. Pánský časopis otevřel Schoberové cestu do velkého světa. Začala natáčet se zahraničními produkcemi a v titulcích ji najdeme pod pseudonymem Olinka Bérová.

Manželství na dálku nevydrželo

Slavná krasavice si mohla ctitele vybírat. Její první láskou byl komiksový kreslíř Kája Saudek (†80), jemuž se stala múzou. ‚‚Olinka Schoberová byla nejkrásnější herečka všech dob. Chodili jsme spolu,” říkával Saudek, jenž prý Olze poradil, aby se obarvila na blond. Během natáčení filmu Tajemství čínského karafiátu (1964) se Schoberová seznámila se svým prvním manželem. Byl jím americký herec Brad Harris, jenž si svou milou odvezl za oceán. Narodila se jim dcera Sabrina, ale idylka dlouho netrvala. Olga se vracela na natáčení do rodné země, vztah na dálku neměl šanci a pod dvou letech došlo na rozvod.

Mohlo by se vám líbit

Věčně mladá Cher: V 77 letech vypadá jako krásná padesátnice

Zdá se jakoby Cher zamrzla v čase. Od přelomu století totiž vypadá pořád stejně. My zkusili zjistit, jaké je její tajemství, a v den jejích narozenin bychom ho s vámi rádi sdíleli.
marianne.cz

Slavní muži nádherné Olgy

Postelí úspěšné herečky prošlo mnoho známých mužů. Například zpěvák Josef Laufer, psychiatr Miroslav Plzák nebo režisér Juraj Jakubisko, s nímž si Olga vychutnávala vášnivé chvilky ještě coby vdaná panička. „Žil jsem s ní, ale neuvědomoval jsem si, že je vdaná. To jsem pochopil až v okamžiku, kdy se za ní chystal její manžel Brad z Ameriky. Byl to herec a kaskadér a já byl přesvědčený, že mě zabije. Začal jsem kvůli tomu chodit i na karate,“ přiznal Jakubisko v jednom rozhovoru. Osudovou láskou se však Olze stal mnohem úspěšnější muž.

Schoberová přebrala partnera hollywoodské hvězdě

Za seznámení s druhým manželem mohl oscarový režisér Miloš Forman. Ten pozval Olgu na večírek ke slavné Barbře Streisand. Světoznámá herečka posadila Schoberovou vedle svého tehdejšího partnera, producenta Johna Calleyho a průšvih byl na světě. John se do Olgy bláznivě zamiloval a nakonec z toho byla láska jako trám. Dveře Hollywoodu byly pro naši herečku otevřeny více než dokořán, Calley se totiž stal prezidentem společnosti Warner Brothers. Blondýnku to však nezajímalo. „Víte, já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou, nikdy jsem, co se filmu týká, nebyla cílevědomá. Byla jsem jen hezká a to je všechno,” uvedla Schoberová pro deník Blesk. V Americe si vychutnávala luxusní život, starala se o rodinu a přátelila se s největšími hvězdami nejen tehdejší éry.

Mohlo by se vám líbit

Po stopách hollywoodských filmů, které se natáčely v České republice

Stalo se vám někdy, že jste se zaujetím sledovali zahraniční snímek a vtom na vás vykouklo povědomé město nebo kulturní památka? České republice se po právu přezdívá „ráj zahraničních filmařů“ a my vám přinášíme nejznámější filmové lokace v Česku, které se objevily v hollywoodských snímcích.
marianne.cz

Dovolená s Robertem Redfordem

Pravidelně se manželé navštěvovali s takovými hollywoodskými jmény, jako jsou Robert Redford, Paul Newman či Clint Eastwood. „S manželem jsme u něho byli na horách, vlastní celou lyžařskou oblast. Robert uvařil večeři a překvapilo mě, jak je nesmírně vtipný, imitoval snad všechny naše známé,“ vzpomínala kdysi Olga na dovolenou u Redforda. Na první pohled to byl pohádkový život, a i když se partneři po dvaceti letech rozvedli, zůstali přáteli až do Johnovy smrti. Za velkou louží už Schoberovou nic nedrželo. Dcera dávno vyletěla z hnízda a rodná země Olze chyběla. 

Stárnoucí herečka nestojí o zájem veřejnosti

Na začátku devadesátých let se Schoberová vrátila do Prahy. O zájem veřejnosti však nestojí a stáhla se do ústraní. Nechce, aby ji někdo viděl jako starou dámu a možná i proto kdysi ukončila kariéru ještě jako osudová a nádherná žena. „Nemyslím, že stáří je úžasné a nádherné, jak se někdy říká, ale souhlasím, že je to po všech těch bouřlivých eskapádách ten pravý a vlastně bezstarostný čas,“ přiznala Olga před lety v jednom z posledních rozhovorů, který byla ochotna poskytnout médiím. Radost jí dělá dcera Sabrina, která se v Americe dokázala prosadit a stala se úspěšnou stylistkou a kostymérkou hollywoodských hvězd. Mezi její klienty patří například Angelina Jolie. 

Olga byla předurčena k rolím osudových žen. Dnes nechce, aby ji někdo viděl
Zdroj článku