Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

„Oblečení má moc zlepšit vám každý den,“ říká personální stylistka zaměřená na obyčejné ženy

Mnoho lidí si práci stylistky hned spojuje s modelkami a herečkami, existují ale i ty, které se zaměřují specificky na obyčejné ženy a jejich každodenní outfity. Takovou je i Julia Silajdžić. My se s ní bavili o tom, jak se k této práci vlastně dostala, proč jí je sympatičtější spolupracovat s obyčejnými ženami i jaké chyby v oblékání ženy nejčastěji dělají.

Tereza Čaladi | 24. 01. 2024

Julia měla pro módu vždycky cit a začala si to uvědomovat už ve své první práci v reklamní agentuře. Tam totiž sledovala práci stylistek a hned měla nápady, co by udělala jinak. Nakonec se skutečně sama rozhodla udělat si kurz na profesionální stylistiku a chvíli oblékala modelky do reklam, časopisů a podobně. Zanedlouho ale zjistila, že to není úplně pro ni. „Časem jsem si začala uvědomovat, jak velkou sílu oblečení má a že mi větší smysl dává pomáhat ženám s výběrem takových outfitů, ve kterých se budou cítit dobře a sebevědomě,“ vysvětluje Julia Silajdžić. „Navíc jsem maminkou dvou kluků a dokážu se vcítit do toho, že žena musí za den zvládnout opravdu velké množství rolí. A každá ta role chce nějakou reprezentaci, nějak vypadat,“ dodává. Už osm let tak mezi její klientky patří ženy, které jsou maminkami, pracujícími maminkami, ale i vysoce postavenými manažerkami, advokátkami či třeba spisovatelkami.

Jak vypadá práce stylistky?

Lidi si myslí, že s klientkami pořád jenom nakupuji, ale tak to vůbec není!“ směje se Julia. Obvykle se svými klientkami začíná rozborem šatníku – některé ho mají přeplněný a i tak neví, co na sebe; jiné tam mají věci, co si koupily, ale nikdy nevěděly, kam si je vzít; další tam mají nějaké kousky, které dostaly formou dárku a teď neví, jak je nosit. Vyřadí tedy, na čem se ony i Julia shodly, že už neunosí (Julia i poradí, kam ty věci poslat dál) a naopak dokoupí takové věci, díky kterým budou moci vytvořit funkční šatník v jejich stylu. Tohle je základní stavební kámen ke všem outfitům, které pak zapadají do šatníku klientek,“ popisuje. „Potom ukazuji, jak se outfity sestavují, a hodně dbám na to, aby si klientka všechny ty outfity, které tam sestavujeme, vyfotila. Po těch dvou hodinách rozboru tak má galerii 40 outfitů, které ale ona na sobě ještě nikdy neměla. V tu chvíli má tedy dva měsíce co na sebe, vždy jenom stačí mrknout se do telefonu,“ dodává s úsměvem na tváři.

Můj primární cíl je naučit klientky, aby s tím šatníkem a s různými variacemi outfitů pak uměly pracovat samy. Styling je v podstatě jenom o návycích – navyknout si na to, že si vzpomenu na doplňky, nebo si vzpomenu na to, jaké barvy se k sobě hodí a podobně. Samozřejmě jim pak ještě radím, když je to nutné, ale časem spolu chodíme například už jenom na sezónní nákupy, nebo třeba na nákupy pro nějaké speciální příležitosti,“ uzavírá.

Nemusíte každý den chodit ke stylistce, ale každý den vám může oblečení zlepšit den jako nové vlasy od kadeřnice.
Info ikona
Julia Silajdřić

4 nejčastější chyby, které dělají ženy v oblékání

Když už jsme u toho, že správný styling je o návycích, Julia za roky své práce personální stylistky odhalila chyby, které ženy neustále opakují. Abyste se jim mohly vyvarovat, popsala je pro vás níže:

1. Zapomínání na doplňky

Doplňky jsou celá moje hlavní písnička, kterou neustále zpívám a neustále se snažím do těch lidí dostat. Ty doplňky jsou totiž přesně „to ono“. Ženy si často oblečou různé kusy oblečení – svetr, džíny, boty – a vlastně mají pocit, že jsou oblečené do práce. Ale ten outfit by měl obsahovat ještě další věci, aby byl dokončený. Když si to dáme do analogie s jídlem – uvařeno máme, ale nemáme posoleno, okořeněno a není tam přidána ta třešnička na dortu. Doplňky dokáží oblečení prozářit.

2. Ženy často nenosí své velikosti

Hodně žen si neumí vybrat tu správnou velikost. Pak nosí věci, ve kterých se cítí nekomfortně. Znát své tělo a dokázat ho obléci do určitých proporcí v daném outfitu je ale návyk, který se dá naučit.

3. Nedostatek bot v šatníku

Spousta žen má pocit, že jim jedny, nebo dvoje boty na zimu stačí. Ale botykabelky jsou v outfitech dost důležité a nemělo by se na nich šetřit. Hodně vypovídají o nějakém stylu, elegantnosti a dokončenosti toho outfitu.

4. Snažení se na někoho zapůsobit

To je vždy chybná strategie v oblékání. Často slyším od klientek věty typu – co řekne manžel, co si pomyslí v práci, kam bych tohle nosila. A je mi to hrozně líto. Měly bychom se líbit především samy sobě. Myslím, že je to opravdu důležitý aspekt a že je opravdu chyba oblékat se pro někoho jiného než pro sebe.

Jaké doplňky jsou vhodné na zimu?

Julia Silajdžić (38) pochází z Ukrajiny, v České republice ale žije již od dob studia na vysoké škole. Je personální stylistkou, maminkou dvou fotbalových nadšenců a influencerkou. Její tipy na to, co nosit, či nenosit, nebo jaké věci k sobě sladit, najdete na jejím instagramovém účtu @juliasilaj. Na její práci ji nejvíce baví zpětná vazba od klientek, souznění s nimi a schopnost předávání svého know-how. Párkrát do roka pořádá i workshopy pro širší veřejnost.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie oblékání: Jak vybrat zimní outfit tak, aby vám jen jeho oblečení udělalo radost?

Šaty dělají člověka. Opravdu. Nejenom, že vypovídají o tom, jak působíte na druhé, ale mají velký vliv i na to, jak se cítíte. A když zvolíte správnou kombinaci oblečení, tak vám to samo o sobě může zvednout náladu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Netradiční boty ze 70. a 90. let jsou hitem léta 2024: Budete je milovat, nebo nenávidět?

Netradiční boty ze 70. a 90. let jsou hitem léta 2024: Budete je milovat, nebo nenávidět?

Móda
Elegantní a romantická: Letní trendy 2024 ovládne sukně, která zastíní i oblíbený džínový model

Elegantní a romantická: Letní trendy 2024 ovládne sukně, která zastíní i oblíbený džínový model

Móda
Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Praha odhalila nové tváře světového modelingu: Kdo vyhrál Schwarzkopf Elite Model Look 2024?

Móda
Jak se obléct na letní dovolenou u moře 2024: Tyto okouzlující outfity pořídíte za pár stovek

Jak se obléct na letní dovolenou u moře 2024: Tyto okouzlující outfity pořídíte za pár stovek