Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Poslouchejte hudbu. Zlepší vám náladu a zvýší produktivitu

Poslech je nejuniverzálnější lék na světě

Karolína Peřinová | 27. 04. 2020

Ať už si pustíte oblíbenou hudbu, podcasty nebo třeba relaxační hudbu, zaručeně to změní vaši náladu. A troufáme si tvrdit, že k lepšímu. A nejen to! Podle celosvětového průzkumu společnosti Sonos, výrobce bezdrátových hudebních systémů, má poslech velmi pozitivní vliv na duševní i fyzické zdraví, povzbuzuje naši kreativitu a zvyšuje produktivitu. A to i tu sexuální.

Představte si, že byste si týden nic nepustili. Ani hudbu, podcast nebo televizi. Přijde vám to nepředstavitelné? Má to jednoduché vysvětlení. „Vědecké výzkumy prokazují, že jsme naprogramovaní k tomu, abychom hudbu vnímali a užívali si ji, zároveň se díky ní i navzájem propojovali,“ říká Daniel Müllensiefen, profesor hudební psychologie na Goldsmiths College z University of London. „To také vysvětluje, proč je hudba všudypřítomnou součástí lidského života a podporuje i teorii, že hudba má v našem životě specifickou a důležitou funkci." Poslech jednoduše naše životy zlepšuje.

Lepší zvuk pro lepší život

Průzkum The Brilliant Sound, kterého se zúčastnilo 12 tisíc lidí z celého světa, ukázal, že poslech obecně, ale zejména hudby, má velmi pozitivní dopad na čtyři klíčové oblasti našeho života: náladu, fyzickou kondici, vztahy a produktivitu. „Hudba je jedinečná v tom, že působí na různé psychické funkce. Může vyvolávat stejné reakce mozku, jako třeba jídlo, sex nebo drogy. A vliv může mít i na naše tělo, pokud třeba tančíme nebo hrajeme na bubny, “ upřesňuje Dr. Müllensiefen. Důležitou roli hraje ale i kvalita zvuku, protože často jsou to velmi malé a jemné podněty, které v nás vyvolávají emoce. Může to být například dech zpěváka nebo zvuk kytarových strun. Jistě budete souhlasit s tím, že tlumený, rozladěný nebo skřípějící zvuk v nás moc pozitivních emocí nevyvolá.

Více hudby, méně stresu

Není žádným překvapením, že poslech hudby redukuje stres. Uvedlo to dokonce 74 % účastníků výzkumu. Možná si ani neuvědomujeme, jak velký vliv na nás poslech hudby má, protože ji bereme jako samozřejmost. Díky dostupnosti moderních technologií si pustíme kdykoliv kdekoliv cokoliv. Poslech oblíbené písně udělá více než polovinu z nás šťastnějšími a téměř dvěma třetinám dokonce zlepší náladu v práci. A to se mnohdy hodí, ne?

Cvičme v rytmu

Hudba má i velký motivační význam, a tím ovlivňuje právě naše tělesné zdraví. 68 % respondentů se shodlo na tom, že hudba je namotivuje, aby vůbec s tréninkem začali. Více než polovina z nich pak svůj trénink dokonce prodlouží nebo zvýší jeho intenzitu. U pohybu hraje hudba dvě důležité role: stimulaci a rozptýlení, které si od sportu mimo zlepšení fyzičky také často slibujeme. V podstatě nás zbavuje jiných myšlenek a pomáhá nám soustředit se na výkon, tady a teď. Tři čtvrtiny účastníků výzkumu dokonce uvedly, že správně zvolená hudba má na jejich trénink mnohem větší vliv než jakýkoliv doplněk stravy.

Zábavnější sex

Poslech hudby ovlivňuje také všechny naše vztahy, ať už v rámci rodiny, s přáteli, známými nebo kolegy až po vztahy partnerské. Vědecké výzkumy v průběhu let ukázaly, že hudební vkus může hrát velmi důležitou roli ve vzájemné sexuální přitažlivosti. Toto zjištění je podloženo i výsledky průzkumu The Brilliant Sound, kde 70 % respondentů uvedlo, že je pro ně druhá osoba atraktivnější, když má podobný hudební vkus. Ještě více lidí (76 %) se dokonce shodlo na tom, že s takovou osobou pocítí okamžité propojení.

„Zdá se, že jsme s hudbou velmi pevně spjati,“ říká Dr. Müllensiefen. „Stala se součástí naší evoluce jako druhu. Hrála roli v navazování sociálních vazeb nebo při fungování ve větších skupinách. Užitečná byla také při sexuálním páření.“ Téměř dvě třetiny účastníků průzkumu uvedly, že hudba dělá sex mnohem lepším nebo dokonce i dobrodružnějším. Pouze 20 % z nich ale uvedlo, že má speciálně sestavený playlist pro sex.

Hudba je víc než šálek kávy

Žádnou novinkou nebude ani fakt, že poslech hudby podporuje naši kreativitu a produktivitu. Věřili byste ale, že hudba nás může nakopnout více než šálek kávy? V průzkumu The Brilliant Sound pro Sonos to uvedlo 67 % posluchačů. Stejně tak nás hudba může přivést k novým nápadům a má také vliv na náš výkon – 76 % respondentů napomáhá hudba k mnohem lepším pracovním výsledkům.

„Obecně má hudba silný stimulační účinek, díky kterému jsme více ve střehu a více soustředění,“ upřesňuje Mullensiefen. Ale stejně jako u jiných stimulátorů se výsledky mohou lišit v závislosti na typu člověka a okolnostech. „Vědecká literatura dokonce obsahuje několik studií, které ukazují, že správný výběr hudby může zvýšit výkon určitých úkolů u určitých skupin lidí.“

Sonos tímto výzkumem jen potvrzuje, že jednoduchá a dostupná činnost, jakým poslech je, nás činí lepšími lidmi. Jsme produktivnější, méně stresovaní a zároveň si užijeme i spoustu zábavy.

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Souvislející články

Zábava

<span>Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost </span>

Čtyři dohody: Chcete mít větší radost ze života? Následujte tuto starověkou moudrost

Zábava

<span>KVÍZ: Kdo byli Kapuleti a Montekové? Otestujte své znalosti o díle Williama Shakespeara</span>

KVÍZ: Kdo byli Kapuleti a Montekové? Otestujte své znalosti o díle Williama Shakespeara

Zábava

<span>6 kroků k uzdravení vnitřního dítěte: Pomohou ke štěstí, lásce i úspěchům v dospělosti</span>

6 kroků k uzdravení vnitřního dítěte: Pomohou ke štěstí, lásce i úspěchům v dospělosti

Zábava

<span>KVÍZ: Poznejte český film jen podle jedné fotky</span>

KVÍZ: Poznejte český film jen podle jedné fotky