Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

TIP NA VÝLET: Kam za dobrým vínem a turistikou? Jedině na jižní Moravu!

Dobré víno, krásné scenerie při zapadajícím slunci nad vinicemi, cimbálová muzika, ale i pěší či cyklo turistika a spoustu zajímavých památek - to všechno nabízí jižní Morava. My vám představíme vinařskou oblast kolem Velkých Bílovic.

Eliška Vrbová | 27. 06. 2019

Ve Velkých Bílovicích se psala vinařská historie už před více než čtyřmi staletími, kdy zde žili Habáni. Ti prosluli jako skvělí řemeslníci, a především výborní vinaři. Na Moravě postavili řadu sklepů a ten největší se dnes nachází ve vinařství Habánské sklepy. 

Vinařství Habánské sklepy dodnes navazuje na vinařské umění Habánů, tedy na houževnatost, úctu k půdě a révě i pečlivý dohled na každou fázi výroby vína. Tito reformní novokřtěnci se na jižní Moravu dostali díky pozvání Linharta z Lichtenštejna. Sami se nazývali "Hutterovi bratři" podle svého představeného Jacoba Huttera, ale na Moravě jim nikdo neřekl jinak než Habáni. Byli výborní řemeslníci, pověstná je jejich pestrobarevná keramika habánská fajáns, prosluli ale hlavně právě jako skvělí vinaři.

Habáni byli mírumilovní lidé, nenosili zbraně a byli proti jakémukoliv násilí. V případě nebezpečí se proto místo boje ukrývali a jako dočasná útočiště jim sloužily v mnoha případech jejich vinné sklepy. „Habáni si své sklepy stavěli velmi důmyslně. Ten náš při pohledu zvenčí působil jako obyčejný malý sklípek, přitom měl ale ohromnou vnitřní kapacitu, která dokázala pojmout mnoho osob. Ve sklepě se nachází studna. Díky tomu mohl nabídnout útočiště i na větší počet dní, a to nejen pro Habánské, ale i pro jejich zásoby a zřejmě i některý dobytek, který s nimi nebezpečí přečkával,“ vypráví ředitel vinařství Josef Svoboda.

Vinařství Habánské sklepy chce příběh Habánů šířit dál, proto sestavilo speciální prohlídkový program, který můžete navštívit po celý rok, během léta dokonce i bez objednání. Do tajů a historie Habánských sklepů proniknete během devadesátiminutové prohlídky, která vede z vinotéky do vinařství, v němž si prohlédnete lisovnu i unikátní dřevěné vinifikátory. Dále prohlídka pokračuje do dobového i moderního sklepa.

„Hosté během prohlídky ochutnají výběr šesti přívlastkových vín ve vinotéce, kterou zdobí více než 3 500 lahví,“ říká ředitel vinařství. Kromě bílých odrůd lze degustovat červená vína, která patří díky poloze vinic k nejkvalitnějším na Moravě. V nabídce jsou i výjimečné vzorky, jež ochutnáte pouze v místní vinotéce. Při pěkném počasí není nic lepšího než si víno vychutnat na venkovní terase.

A pokud se budete chtít vydat i po okolí Velkých Bílovic, zajeďte si třeba na kole do nedalekého Podivína a Lanžhota. Ty jsou také spojeny s dávným působením Habánů. Všude tam totiž pracovali a zanechali své stopy. Podle legend zde také měli ukrýt svůj zlatý poklad, který si nemohli odnést při rychlém opuštění Moravy v pobělohorské době. Dozvědět se ještě více o jejich legendě lze od letošního jara prostřednictvím hry geocaching. Habánské sklepy poblíž těchto míst ukryly tři tajemné schránky poodkrývající jejich historii.
„O novokřtěncích, jak se jim také přezdívalo, toho víme mnoho. Jejich příběh je hezký, a proto se o něj rádi podělíme, jak v rámci prohlídek ve vinařství, tak i nyní prostřednictvím geocachingu,” uzavírá Josef Svoboda.

Když už budete na jižní Moravě, rozhodně nezapomeňte navštívit Lednicko-valtický areál, Mikulov, ale také třeba Hradištěk u Velkých Bílovic. Právě tato kaplička se navíc objevila ve filmu Bobule stejně jako mnoho dalších míst z této vinařské oblasti.

Vydejte se po stopách Habánů